Konut Sigortası Asistans Hizmetleri Nelerdir?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Konut sigortası,  evini ve eşyalarını deprem, sel, yangın, hırsızlık gibi pek çok riske karşı koruma altına alır ve maddi hasarlarını öder. Asistans hizmetleri ise konut sigortası poliçesi içerisinde yer alır ve gündelik hayatta ihtiyaç duyabileceğin bakım ve onarım hizmetlerini ücretsiz alabilmeni sağlar. 

Konut Sigortası Asistans Hizmeti Nedir?

Asistans hizmeti, konut sigortası poliçesinde yer alan teminatlara ek olarak limitler dahilinde ücretsiz yararlanabileceğin hizmetleri içerir. Bu hizmetler genel olarak ev içi bakım ve tamir işleridir. Elektrik ve tesisat problemleri, cam kırılması, anahtarı evin içinde unutman gibi farklı sorunlarda dışarıdan ücretli tamir hizmeti almak yerine konut poliçenin asistans hizmetlerinden yararlanabilirsin. Yani bu hizmetleri poliçen kapsamında ücretsiz olarak kullanabilirsin. 

Sigorta şirketleri, asistans hizmetleri için genellikle süre kısıtlaması olmadan 7/24 ulaşım imkanı sunar. Asistans hizmeti, poliçenin başlangıç tarihinden itibaren bir yıl süre için geçerlidir. Konut sigortası teminatları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Asistans hizmetlerinin kapsamları sigorta şirketlerine ve ürünlerine göre değişmektedir. Bazı konut sigortası poliçelerinde asistans hizmetlerinin sadece birkaçı varken bazılarında ise daha kapsamlı ek hizmetler vardır. Bu nedenle konut sigortası teklifi alarak poliçelerin hangi asistans hizmetlerini kapsadığını öğrenerek ihtiyaçlarına en uygun konut sigortasını kolaylıkla seçebilirsin. Ayrıca hatırlatmakta fayda var, asistans hizmetleri poliçedeki limitlerle sınırlıdır. Limitlerin içerisinde kalan masraflar ücretsiz olarak yapılır. 

Öncelikle en çok merak edilen konut sigortası ek teminatları ve asistans hizmetleri hakkında sorulara cevap verelim.

Konut Sigortası Kombi Arızasını Kapsar mı? 

Konut sigortası kombi bakımı, poliçe içerisinde genelde yılda bir kez olarak verilen ücretsiz bir hizmettir. Kombi bakımını sigortandan bağımsız ücret vererek yaptırmak yerine asistans hizmetleri sayesinde ücretsiz yapılabilirsin. Bu açıdan kombi arızasını konut sigortası karşılar mı sorusuna da evet diyebiliriz, bakım dışında arıza durumunda da bakım asistans hizmetinden yararlananabilir, ekstra para ödemeden sigortanı kullanabilir, bu şekilde de hem evini ve eşyalarını koruma altına alırken hem de yılda yaptırman gereken bakımı ücretsiz hale getirmen mümkün olabilir. Her konut sigortası poliçesinde kombi bakımı hizmeti olmayabilir, bu açıdan teklif alarak teminatları incelemen de fayda var. Teklif aldığında ihtiyacına en uygun olanı poliçeyi anında satın alabilirsin. "Konut Sigortası Kombi Arızasını Kapsar mı?" başlıklı yazımızı okuyarak konut sigortası kapsamında kombi bakımı ve arıza tamiri hakkında detaylı bilgi alabilirsin. 

Konut Sigortası Elektrik Arızasını Kapsar mı?

Bu teminat; konutunun içinde bulunan elektrik anahtarlarından ana elektrik sigortasına kadar tüm dahili elektrik tesisatında meydana gelen ve elektriğin kullanılmasını engelleyen hasarları kapsar. Hizmeti almak için onay vermen ile konutun bulunduğu yere en yakın elektrikçi, sigorta şirketi tarafından yönlendirilir. Bu hizmet yalnızca elektrik tesisatı kapsamında geçerli olduğu için priz, elektrik düğmesi, duy gibi materyaller ve elektrikli aletler kapsam dışı tutululur. Sigorta şirketleri, tesisatın eski ve tamir edilemeyecek durumda olması durumunda bu hizmeti kapsam dışına alabilir. Bazı sigorta şirketleri, elektrik tesisatı hasarları nedeniyle konut içinde kalan kişilerin acil kurtarılması gereken durumları da asistans hizmeti kapsamına alabilir. 

Şimdi diğer asistans hizmetleri hakkında detaylı bilgilere geçebiliriz.

Konut Sigortası Asistans Hizmetleri Neleri Kapsar?

Konut sigortası asistans hizmetleri teminatları sigorta şirketine göre değişse de genel olarak sunulan hizmetler şunlardır: 

Konut Sigortası Çilingir Hizmeti

Evinin anahtarını unutman ya da kaybetmen durumunda sigorta şirketleri anlaşmalı bir çilingiri ikamet adresine gönderir. Bu hizmeti ücretsiz alabilmen için konutta yaşadığına dair fatura ya da tapu gibi bir belge sunman gerekir. Bu hizmet kapsamında, çilingirin yol ve materyal masrafı karşılandığı gibi zorunlu olarak kilide zarar verilen durumlarda kilit değişimi de karşılanır.

Dahili Tesisat Sorunları

Evinde dahili su tesisatının herhangi bir nedenle patlaması ya da kırılması durumunda konutuna bir tesisatçı gönderilir. Acil tamirat gerektirebilen bu durumlarda, evde kullanılan musluklara giden temiz su tesisatlarından ana su vanasına kadar tüm dahili tesisat, asistans hizmeti kapsamında onarılır. Sigorta şirketi; işçilik masrafını, tesisatçının kullandığı malzemeleri ve yol ücretini poliçede belirtilen sınıra göre karşılar. Bu hizmetten yılda kaç kez yararlanabileceğin ise sigorta şirketinin poliçesine göre değişse de genellikle üç kez ile sınırlıdır. Konut su baskını sigortası hakkında daha detaylı bilgi için tıkla.

Cam Kırılması

Konutunun içinde poliçe kapsamına alınan vitrin gibi eşya camlarının ya da konutun dış cephesinde bulunan camların kırılması durumunda bu hizmetten yararlanabilirsin. Cam kırılmasının tüm işçilik ve malzeme masrafları, en yakın camcıyı konuta yönlendiren sigorta şirketi tarafından karşılanır. Evinin içindeki diğer eşyaları nasıl korucağına dair detaylı bilgiyi eşya sigortası yazımızdan öğrenebilirsin.

Konaklama Masrafları

Su baskını, yangın gibi nedenlerle evinin oturulamaz hale gelmesi durumunda, otelde konaklama masrafların bu teminat kapsamında karşılanır. Kişi başı oda ve kahvaltı fiyatları, otelin konuta olan uzaklığı ve kalınacak gün sayısı sigorta şirketi tarafından belirlenir. Bu ihtiyacını kanıtlamak için fotoğraf ya da itfaiye zaptı gibi belgeleri sigorta şirketi ile paylaşman gerekebilir. 

Öngörülemeyen Dönüş Masrafları

Bu teminat; herhangi bir nedenle seyahatteyken meydana gelen hırsızlık, patlama gibi nedenlerle konutunun oturulamaz hale gelmesi ya da pencere ve kapıların zorlanması durumunda, dönüş masraflarını içerir. Bazı sigorta şirketleri birinci dereceden bir yakınının vefatı ya da ciddi şekilde yaralanması durumunda da dönüş masraflarını karşılayabilir. Poliçede belirtilen mesafe göz önünde bulundurularak uçak, otobüs ya da tren bileti sağlanabilir.

Güvenlik Hizmeti

Yangın, su baskını ya da hırsızlık gibi durumlarda konutunda ikamet etmeni güvensiz veya tehlikeli hale getirecek hasarlar meydana gelebilir. Bu durumda sigorta şirketleri, konutun hırsızlıktan korunması amacıyla güvenlik hizmeti verir. Poliçe limiti dahilinde belirli bir süre için bir güvenlik görevlisi ya da bekçi, konutun korunmasından sorumlu olur.

Bakım Hizmetleri

Bakım hizmetleri kapsamında; kombi ve klima bakımı, petek temizliği, halı ve koltuk yıkama hizmetleri sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Klima bakımı, genellikle konut içinde bulunan duvar tipi ya da mobil bir klima için geçerli olur. Bazı sigorta şirketleri, diğer klimalar için bakım hizmeti talep etmen durumunda bu hizmetten indirimli şekilde yararlanmanı sağlayabilir. Klima bakımı için de arıza tespiti, gaz basıncının ölçülmesi, filtre temizliği, iç ve dış ünitelerin temizliği ve elektrik kaçağı kontrolü bulunur.

Halı ve koltuk yıkamada da limitler poliçede belirlenmiştir. Örneğin, belirlenmiş metrekare ölçülerindeki halı ya da çift kişilik bir koltuk temizlenerek adrese teslim edilir. 

Taşınma Yardımı

Farklı bir konuta taşınmanın ardından ihtiyaç duyduğun küçük ölçekli montaj, elektrik, tesisat ve anahtar işlerinin masrafları karşılanır. Avize montajı, kapı zili tamiri, şifonyer ve gardırop gibi mobilyaların montajı, beyaz eşyaların sökülmesi ve bağlanması, elektrik tesisatının gözden geçirilmesi, bu teminat altında verilen hizmetlerden bazılarıdır. 

Ambulans Gönderimi

Poliçe sahibi olarak senin, konutunda ikamet edenlerin ya da misafirlerinin konut içinde yaralanması veya rahatsızlanması durumunda, bölgeye en yakın noktadan ambulans gönderimi yapılır. Konutun bulunduğu bölgede sağlık kuruluşu olmayabilir ya da kişilere gerekli tıbbi müdahale yapılamayabilir. Bu durumda ise şehirlerarası tıbbi nakil aracılığıyla en yakın sağlık kuruluşuna ulaşman sağlanır.

Tıbbi Malzeme Gönderimi

Sağlık tedavin amacıyla kullandığın tıbbi malzemelerin ve ilaçlarının evinin bulunduğu bölgede olmaması durumunda, farklı bir bölgeden gönderim masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Tıbbi Ekip Gönderimi

Bu teminat kapsamında sigorta şirketleri, hastalık nedeniyle ya da ameliyat sonrasında evde bakım hizmeti alman gereken durumlar için uzman doktor, hemşire, solunum teraspisti ya da refaketçi gönderimi yapar. 

Hastaneye Yatma Durumunda Yardım

Bu hizmet, hastalık ya da yaralanma nedeniyle hastanede yatmak zorunda kalırsan rekafatçilerinin hastaneye naklini içerir. Sigorta şirketleri, 16 yaşından küçük olan çocukların  varsa onları hastaneye ya da bir aile üyesinin yanına da nakledebilir. 

Cenaze İşlemleri

Konut dışında lehdarlardan birinin vefat etmesi durumunda cenaze, poliçe adresine ulaştırılır. Nakil işlemi tıbbi şartlara uygun olarak gerçekleştirilir. Defin ve cenaze töreni masrafları bu hizmet kapsamı dışında tutulur.

Bilgi Hattı

Bu hizmetten yararlanarak asistans hizmeti ile anlaşmalı tüm kurumların telefon numaralarını ve adreslerini öğrenebilirsin. Nöbetçi eczaneler, ambulans şirketleri, konaklama tesisleri, tesisatçılar, camcılar, boyacılar, marangozlar, temizlik şirketleri, elektrikli eşya yetkili servisleri, turizm danışma ofisleri, klima hizmeti veren kuruluşlar, güvenlik şirketleri, konsolosluk ve elçilikler bu kurumlar arasında bulunur.  

Asistans Hizmetleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Konut Sigortası Asistans Hizmetinde Genel İstisnalar Nelerdir?

Asistans hizmeti, bazı durumlardaki maddi giderleri karşılamaz. Kasıtlı olarak verdiğin hasarlar, iç savaş ya da terör eylemleri nedeniyle meydana gelen hasarlar, sel ya da deprem gibi çevresel kazaların verdiği hasarların onarım masrafları asistans hizmetinin kapsamı dışında kalabilir. 

Dahili Su Tesisatı Kapsamında Hangi Hasarlar Karşılanmaz?

Sigorta şirketinin masrafını karşılayacağı dahili su tesisatı problemlerinde bazı istisnalar bulunur. Sifon ve iç takım problemleri, bina içinde üçüncü kişilere ait olan tesisatta yaşanan sorunlar ve dahili tesisat hasarı nedeniyle evdeki elektronik eşyalarda meydana gelen hasarların tamiri teminat dışında tutulur.

Tüm Konut Sigortalarında Asistans Hizmetleri Bulunur Mu?

Sigorta şirketine göre değişse de genel olarak tüm konut sigortalarında asistans hizmetinden yararlanmak mümkündür. Ancak teminatlar ve kapsamlar değişiklik gösterebilir. 

Konut Sigortasında En İyi Fiyatlar sigortam.net’te!

Evini risklere karşı güvence altına alan konut sigortası ile beraber hayatını kolaylaştıran asistans hizmetlerinden de yararlanmak için hemen konut sigortası yaptırabilirsin. Asistans hizmetleri ve konut sigortası fiyatları ile ilgili tüm bilgilere Sigortam.net’ten ulaşabilirsin. Hem sigorta uzmanlarından aklına takılan tüm soruların yanıtlarını alabilir hem de konut sigortası tekliflerini karşılaştırabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.