Konut Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

Konut sigortası ev ve içindeki eşyaları, su baskını ve deprem gibi doğal afetlerden hırsızlık ve yangına kadar pek çok riske karşı koruyan geniş kapsamlı sigorta çeşididir. “Ev sigortası nedir?” sorusunun da cevabı olan konut sigortası, herhangi bir tehlikede ya da konutta meydana gelen bir hasarda sigortalıların büyük masraflardan kurtulmasını sağlar. Bu sigorta türü zorunlu olmayıp isteğe bağlı olarak yaptırılır. Aynı zamanda yalnızca ev sahipleri değil, kiracılar da konut sigortasından yararlanabilir. Evin maliki olmasa da konutta ikamet edenler eşyalarını bu sigorta ile güvence altına alabilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada bilgilerinizi doldurup teklif alın, evinizin güvencesini hemen başlatın.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası yaptırmak isteyen kişiler “Ev eşya sigortası neleri kapsar?” diye merak edebilir. Oldukça geniş kapsamlı teminatlar sunan konut sigortası, ev içi risklerin yanı sıra doğal afetlere karşı da güvence sunar. Konut sigortası kapsamı ise ana ve ek teminatlardan oluşur. Bu teminatlar sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, konut sigortası yaptıracakların önceden teminat bilgilerini öğrenmeleri tavsiye edilir.

Konut Sigortasında Bulunan Ana Teminatlar

“Ev sigortası neleri kapsar?” sorusuna cevap verirken en başta sayılacak risk yangın olacaktır. Her sigorta şirketi konut sigortası için yangın teminatını sağlar. Bu teminat kapsamında, yıldırım ve yangın nedeniyle hasar gören eşyalar güvence altına alınır. Aynı zamanda infilak ve yangın nedeniyle ortaya çıkan duman ve buharın sigortalı eşyalara direkt olarak verdiği hasarlar da karşılanır.

Konut Sigortasında Bulunan Ek Teminatlar

Sigorta poliçesinin kapsamını genişleterek pek çok riske karşı ev ve eşyaları güvence altına almak mümkündür.

 • Grev, lokavt, kargaşa, terör ve halk hareketleri: Bu toplumsal hareketler ve yetkililer tarafından olayları önlemek amacıyla yapılan müdahaleler nedeniyle meydana gelen her bir hasarda, hasarın %5’i oranında muafiyet uygulanır. 
 • Cam kırılması: Dik konumda sabit duran cam ve aynaların kırılması nedeniyle zarar gören eşyalar teminat altındadır.
 • Hırsızlık: Hırsızların ev içindeki eşyalara ya da bina ve içindeki eşyalara verdiği hasar ek teminatlar arasında bulunur.
 • Ferdi kaza sigortası: Risk adresinde bulunan sigortalının kaza nedeniyle daimi sakat kalması durumunda sigortalıya, vefat etmesi halinde ise lehtarına poliçe şartlarına göre tazminat ödenir.
 • Enflasyondan korunma: Bina ve eşyaların enflasyona karşı değerlerinin korunması sağlanır. 
 • Dahili su: Bina içinde bulunan su, kazan veya kalorifer borularının ya da tesisatın patlaması veya kırılması sonucunda sigortalı eşyalara gelen hasarlar teminat kapsamında bulunur.
 • Araba çarpması: Motorlu ve motorsuz kara ve deniz taşıtlarının çarpması ile uçak ve diğer hava taşıtlarının düşmesi ya da çarpması sonucunda sigortalı bina ve eşyalarda meydana gelen hasarlar karşılanır.
 • Yangın mali sorumluluk: Sigortalının kiracı ya da ev sahibi olması fark etmeksizin, herhangi bir yangın durumunda bu kişilerin birbirlerine karşı mali sorumluluğu poliçe kapsamındadır. Yangının komşu bina ve eşyalara zarar vermesi de teminat güvencesi altındadır.
 • Gasp ve kapkaç: Sigortalı ve ailesinin konut dışında karşılaştığı gasp ve kapkaç olaylarında kişisel eşyaların zarar görmesi ya da nakit paranın çalınması poliçede belirtilen özel şartlarla güvence altına alınır.
 • Duman: Menfez ya da boru ile bacaya bağlı olan pişirme cihazlarının neden olduğu zararlar teminatlar arasında bulunur.
 • Enkaz kaldırma: Poliçe kapsamında bulunan riskin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan enkazın kaldırılma masrafları karşılanır.
 • Makine kırılması: Konutta yer alan hidrofor, jeneratör, havuz tesisatı, kompresör gibi en fazla 10 yıllık olan makinelerin kırılması poliçe kapsamında değerlendirilir.
 • Alternatif ikamet değişikliği ve taşınma: Yangın Sigortası Genel Şartları kapsamında yangın nedeniyle oturulamayacak durumda olan konutun tamir ve yeniden inşa edilme masrafları poliçe kapsamında değerlendirilir.
 • Aile reisi sorumluluğu: Sigortalı ve ailesinin konut içinde bulunan 3. kişilere kaza sebebi ile verecekleri maddi ve bedeni zararlar teminatlar arasında yer alır.
 • Yardım hizmetleri: Elektrik, tesisat, anahtar ve cam işleri, ambulans, uzman hemşire ve doktor gönderilmesi, güvenlik ve otel hizmeti ile acil mesajların iletilmesi yardım hizmetleri kapsamındaki teminatların arasında bulunur. 

Doğal Afet Risklerini Güvenceye Alan Teminatlar 

Konut sigortasında merak edilen noktalar arasında doğal afet risklerine karşı sağlanan güvenceler de bulunur.

 • Sel ve su baskını: Sigortalanan konut civarında bulunan çay, dere, ırmak, kanalizasyon ve kanalların taşması durumunda ve anormal yağışlar nedeniyle görülen su taşkınları ve sellerde zarar gören eşyalar güvence altına alınır.
 • Yer kayması: Sigortalanan konutun inşa edildiği arsa ve çevresinde su baskını gibi nedenlerle meydana gelen çökme ve yer kaymasında zarar gören eşyalar teminat kapsamındadır.
 • Deprem ve yanardağ püskürmesi: Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) dışında kalan hasarlar konut sigortası tarafından karşılanır.
 • Kar ağırlığı: Yoğun kar yağışı nedeniyle çatı üzerinde biriken buzun ve karın düşmesi sonucunda bina, çatı ve eşyalarda meydana gelen hasarlar teminat altındadır. 
 • Fırtına: Dolu, yağmur ve kar gibi doğa olayları nedeniyle meydana gelen fırtına ya da fırtınanın sürüklediği eşyalar nedeniyle verilen zararlar teminat kapsamında değerlendirilir.

Konut Sigortası Teminatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çatı akmasını sigorta karşılar mı?

Anlaşılan sigorta şirketine göre bu sorunun yanıtı değişmekle birlikte poliçede belirtilen kriterlere göre konut sigortası çatı akması probleminin masraflarını karşılayabilir. Kar birikmesi ve yoğun yağış gibi nedenlerle yaşanan çatı akması poliçe kapsamında değerlendirilir. Akma nedeniyle ev içindeki eşyalarda meydana gelen hasarlar da sigorta kapsamında karşılanabilir. Bununla birlikte, izolasyon gibi ev sahiplerinin hataları nedeniyle yaşanabilecek çatı akmaları poliçede yer almayabilir.

Konut sigortası, kırılan elektronik eşyaların masraflarını karşılar mı?

Televizyon, müzik seti, bilgisayar, fotoğraf makinesi, kamera gibi elektronik eşyaların güvence altına alınması için poliçede, kazayla kırılma teminatının olması gerekir. Bu ek teminatla çoğu sigorta şirketi elektronik eşya hasarlarını da karşılar.

Alt kata su sızarsa sigorta bunu öder mi?

Konut sigortası poliçesinde malik ya da kiracının komşuluk sorumluluğu teminatı bulunması halinde su sızmasından kaynaklanan hasarlar poliçede belirtilen kriterler doğrultusunda karşılanır.

Konut sigortası ile kombi bakımı yaptırılır mı?

Kombi bakımı ana teminatlar içinde yer almasa da bazı sigorta şirketleri bu durumu da güvence altına alır. Kombi masrafından kurtulmak isteyenler sigorta şirketleri ile görüşerek kombi bakımını da poliçe kapsamına alabilir.

Konut sigortasının ücretsiz hizmetleri nelerdir?

Poliçe kapsamında verilen ücretsiz hizmetler sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Sigorta şirketleri halı yıkamadan klima bakımına, petek temizliğinden kombi bakımına kadar pek çok hizmeti ücretsiz verebilir.

Rutubet masraflarını sigorta karşılar mı?

Sigorta şirketlerinin rutubet masraflarını karşılaması için poliçede izolasyon hasarları teminatı olması gerekir. Bu teminat kapsamında yalnızca rutubet değil, yağmur ve kar sonucunda da konutta meydana gelen kirlenme, boya ve badana masrafları karşılanabilir.

Konutta bulunan misafirlerin eşyaları sigorta kapsamında mıdır?

Üçüncü şahıslara ait eşyaların güvence altına alınması konut sigortası ek teminatları arasında bulunur. Sigortalı konutta geçici olarak bulunan kişilerin eşyalarında meydana gelen hasarlar, poliçede belirtilen bedeller çerçevesinde teminat altına alınabilir. Bununla birlikte çoğu sigorta şirketi ziynet eşyalarını, nakit parayı ve mobil elektronik cihazları bu teminat kapsamının dışında tutar.

Konut sigortası kapsamında olmayan riskler nelerdir?

Bina ve eşyalarda hasara neden olacak pek çok riski poliçe kapsamına alan konut sigortası, bazı eşyaları teminat kapsamına almayabilir. Bunlar değerli mücevherler, nakit para ve kişisel eşyalar olabilir. Bununla birlikte bazı sigorta şirketleri kasa gibi kilitli bir alanda tutulan bu değerli eşyaları belirledikleri ek primlerle güvence altına alabilir.

Konut sigortası hasarsızlık indirimi nasıl alınır?

Sigorta yaptıran kişi, poliçe süresi dolana kadar herhangi bir hasar bildiriminde bulunmamışsa eğer, hasarsızlık indiriminden yararlanmaya hak kazanabilir ve bu doğrultuda yeni sigorta poliçesinde belli oranlarda indirim uygulanabilir. 

Müşteri Yorumları