Eşya Sigortası

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

eşya sigortası

Günlük hayatta bizi beklenmedik masraflara sokan kötü sürprizlerle karşılaşabiliriz ve ciddi maddi kayıplar yaşayabiliriz. Örneğin, bir sabah kalktığında evine hırsız girmiş olduğunu fark edebilir, banyodan sızan suyun alt komşunun evine akabilir, rüzgâr nedeniyle sertçe çarpan pencere kırılabilir, misafirin ev kazası geçirebilir veya evinin anahtarını kapının arkasında unutmuş olabilirsin. İşte yalnızca eşyalarını sigortalatmak isteyen kişiler için özel olarak hazırlanan eşya sigortası yaptırabilir, TV kırılması, telefon çalınması, bilgisayar bozulması gibi risklere karşı güvence sağlayabilirsin. Eşyaları, konut sigortası poliçene ek bir teminat olarak ekletebilir veya yine konut yangın poliçesi yaptırarak sadece eşyalarını güvence altına alabilirsin. "En iyi konut sigortası hangisi?" öğrenmek için ilgili içeriğimizi okuyabilirsin. 

Ev Eşya Sigortası Nedir? 

Konut sigortası genellikle konutları güvence altına alan bir sigorta ürünü olarak düşünülse de aslında evlerdeki eşyaları da koruma altına alabilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere konut sigortası yangın poliçesi yaptırmak için illa ev sahibi olmak gerekmez yani kiracılar da konut yangın poliçesi yaptırarak yalnızca eşyaları teminat altına alabilirler. Çünkü meydana gelen hasar konut yerine sadece eşyalara zarar vermiş olabilir. Örneğin, su basması veya eve hırsız girmesi gibi durumlarda yalnızca evdeki eşyalar zarar görebilir. Bu durum mülk sahibinden bağımsız olduğu için zararı kiracının üstlenmesi gerekir. Oysa kiracı eşya sigortası ile hasar sonrası eşyalarda meydana gelen hasarlar için kiracının sorumluluğu kalmamış olur. 

Çoğu sigorta şirketi kiracılar için sunduğu alternatifli eşya sigortası tercihleri ile avantajlı fırsatlar sunar. Poliçede yer alan teminatların belirlenmesi de tamamen poliçeyi yaptıran kişinin tercihine bağlıdır. Sen de ek teminat seçeneklerini de değerlendirerek eşya sigortası yaptırabilir ve eşyalarını güvence altına alabilirsin.

Neden Eşya Sigortası Yaptırılmalı? 

Eşya sigortası seçenekleri; genel eşya sigortası, elektronik eşya sigortası gibi farklı türlere ayrılır. Elektronik eşya sigortasında sigortalıya ait olduğu ispatlanan eşyaların hepsi sigorta kapsamına alınırken genel eşya sigortası seçeneklerinde ise sigorta şirketine iletilen ikamet adresinde bulunan eşyaların tümü poliçe kapsamına alınır. Peki eşya sigortası ne işe yarar? 

 • Eşya sigortası teminat kapsamındaki eşyaları hırsızlık, yangın, patlama, bina çökmesi gibi durumlara risklere karşı güvence altına alır ve olası risklerin gerçekleşmesi durumunda kısmi veya tam hasarları karşılar. 
 • Eşya sigortası sayesinde elektronik cihazlarını, mücevherlerini, değerli eşyalarını ve misafirlerini koruma altına alabilirsin.
 • Eşya sigortası, yüksek limitli seçenekleri ile değerli eşyalarını koruma altına alır. 
 • Poliçeye göre değişmekle birlikte ihtiyaç halinde çilingir, tesisatçı ve elektrikçi gibi hizmetlerden faydalanma imkânı sunar.
 • İhmal ve dikkatsizlik sonucu meydana gelen hasarlara ilişkin masraflar poliçe kapsamında karşılanır. 
 • Deprem, sel, dolu, heyelan gibi doğal afetler sonucu oluşan hasarlar sigorta kapsamında değerlendirilir. 
 • Eşya sigortası sayesinde ferdi kaza ve 3. şahıs mali mesuliyet durumlarına karşı teminat sağlanır. 
 • Eşya sigortası ile yalnızca konut içinde hasar gören eşyalarını değil aynı zamanda tamir ve temizlik sırasında zarar gören eşyalarını da güvence altına alabilirsin. 

Eşya Sigortası Zorunlu mu? 

Eşya sigortası kanunen zorunlu bir ürün değildir yani yaptırmadığın takdirde cezai bir yaptırım ile karşılaşmazsın. Ancak yine de eşyaları dışardan gelebilecek risklere karşı eşyaları güvence altına almak için eşya sigortasının sunduğu fırsatlardan yararlanmak büyük avantaj sağlar.

Zorunlu sigorta çeşitleri hakkında bilgi edinmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Eşya Sigortasından Kimler Yararlanabilir?  

“Kiracıyım eşya sigortası alabilir miyim?” sorusu eşyaları için sigorta yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Ev sahibi ya da kiracı ayrımı olmaksızın Türkiye sınırları içinde betonarme bir binada eşyası bulunan herkes eşya sigortasından yararlanabilir. 

Ev sahibi isen hem konutu hem de eşyalarını, kiracı isen yalnızca eşyalarını yangın, sel, su baskını, deprem, hırsızlık gibi birçok riske karşı güvence altına alabilirsin.  Ancak eşya sigortası yaptırabilmek için söz konusu eşyaların yer aldığı konut veya mülkün belli bir kontrat ya da tapu dahilinde kişinin himayesinde olma şartı aranmaktadır. Tapu masrafı hesaplama ve sorgulama yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Eşya Sigortası Ana Teminatları

Eşya sigortası ana teminatları ve ek teminatları sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle poliçelerin kapsamı hakkında doğrudan sigorta şirketi ile iletişime geçmek yararlı olacaktır. 

Sigorta şirketine göre değişmekle birlikte eşya sigortası ana teminatları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Bireysel kazalar
 • Deprem
 • Dolu ve fırtına
 • Duman ve is
 • Enkaz kaldırma masrafları
 • Erozyon
 • Gıda bozulması
 • Hırsızlık
 • Onarım işlemleri
 • Sel ve su baskını (Konut sigortası su basması teminatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin.)
 • Yakıt sızıntısı
 • Yangın, patlama (Yangın sigortası genel şartları hakkında bilgi edinmek için içeriğimizi okuyabilirsin.)
 • Yangın mali sorumluluk 
 • Eşyaların konut dışında zarar görmesi

Eşya Sigortası Ek Teminatları

 • Cam kırılması
 • Dahili su, kara, deniz ve hava taşıtı çarpması
 • Elektrik hasarları
 • Elektronik cihazlar (5 yıldan eski olmayan)
 • Ferdi kaza
 • Fırtına
 • Gasp, hırsızlık, terör
 • Hukuksal koruma
 • Misafire (üçüncü şahıslara) ait eşyalar
 • Sel ve su baskını
 • Yakıt sızdırması

Eşya Sigortası Ek Hizmetler

Sigorta şirketine göre değişmekle birlikte poliçeye ücretsiz dahil edilebilecek ek hizmetler şu şekilde sıralanabilir:

 • Su tesisatı hizmeti: İkamet ettiğin konutun dahili su tesisatında kırılma/patlama sonucu meydana gelen problemlerde su tesisatı hizmetinden yararlanabilirsin.
 • Elektrik tesisatı hizmeti: Konutun dahili elektrik tesisatında meydana gelen hasarlar için ücretsiz olarak bu teminattan faydalanabilirsin. 
 • Çilingir hizmeti: Konut anahtarının kaybolması, çalınması veya bir yerde unutulması durumunda 7/24 çilingir hizmetinden yararlanabilirsin. 
 • Ambulans hizmeti: Sigortalı ve onunla aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri acil durumlarda ambulans hizmetinden faydalanabilirler. 

Not: Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte mobil onarımı, zemin onarımı, leke çıkarma, halı onarımı gibi hizmetler de poliçe kapsamına alınır. 

Eşya Sigortası Neleri Kapsar? 

Eşya sigortası deprem, sel, su baskını, duman, hırsızlık, is, gasp, yıldırım, dolu, taşıtın herhangi bir mülke çarpması gibi pek çok riske karşı koruma sağlar.

Gel, eşya sigortası kapsamında değerlendirilen durumları birlikte inceleyelim.

Kişisel Kullanıma Yönelik Eşyalar

Kıyafet, aksesuar, oyuncak, çocuk bakımı için kullanılan araç-gereçler ile kişisel kullanıma yönelik eşyalar poliçe kapsamında karşılanır. 

Değerli Eşyalar

Mücevheratlar, değerli madenlerden yapılmış eşyalar, sanat eserleri, kıymetli halılar, antika değeri taşıyan eşyalar, resimler, heykeller, ziynet eşyaları, el yazmaları, ruhsatlı silahlar, kıymetli biblo ve saatler poliçe kapsamında değerlendirilir ve hırsızlık durumunda oluşan zararlar poliçede belirtilen eşya bedeline göre karşılanır. 

Bazı sigorta şirketleri, eşya bedelinin karşılanması için kıymetli eşyalarını bir kasa veya kilitli çekmecede tutulması istemektedir. Günlük kullanıma uygun kıymetli eşyalar için ise kilit altına alınma şartı olmaksızın toplam eşya bedelinin %5’ine kadar hırsızlık teminatı verilir. 

Altın, Döviz ve Nakit Para

Herhangi bir kasada kilitli olarak tutmadan açıkta tuttuğun veya kasa muhafaza ettiğin nakit para, altın ve döviz de poliçe kapsamında değerlendirilir ancak hangi zararların karşılanacağı sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir. 

Elektronik Eşyalar

Televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi maddi yüksek eşyaların beklenmedik bir şekilde hasar alması veya çalınması sonucu altından kalkamayacağın yüksek masraflar ile karşı karşıya kalabilirsin. Eşya teminatı ile beyaz eşya, televizyon, ses ve müzik sistemi gibi cihazların elektrik akımının ani yükselmesi veya azalması sonucu uğrayabileceği zararlar doğrudan veya dolaylı olarak karşılanır. Diz üstü bilgisayarlar ise teminat dışıdır. 

Sigortaya göre değişmekle birlikte mobil ve taşınabilir elektronik cihazlar, kullanım veya nakliyat harici çalındığında veya hasar gördüğünde sigorta kapsamında sayılmaz. Elektronik cihazların bu gibi durumlara karşı da güvence altına alınabilmesi için poliçede açıkça belirtilmesi gerekir.

Elektronik eşyalar için hasar ödemesi hangi şartlarda yapılır? 

Yapılacak olan hasar ödemesi cihazın kısmi veya tam hasar almasına göre değişkenlik gösterir. Kısmi hasarlarda onarılan parçanın piyasa değeri göz önünde bulundurularak tamir masrafları karşılanır. Tam hasar olması durumunda ise yeni kullanıma bağlı olarak cihazın aşınması ve deformasyona uğraması dikkate alınarak hesaplanır. 

Elektronik cihazlarda sigorta bedeli nasıl hesaplanır? 

Elektronik cihazlarda sigorta bedeli hesaplama işleminde montaj, gümrük ve nakliye tutarı göz bulundurulur ve cihazın hasar veya arıza olmadan yeniymiş gibi çalışması hedeflenir. 

Kıymetli Evraklar

Bono, hediye çeki, hisse senedi, tahvil gibi evraklar poliçe kapsamında değerlendirilebilir. Yangın, hırsızlık gibi durumlar sonucunda bu evrakların zarar görmesi veya çalınması durumunda eşya sigortası devreye girer. İkamesi mümkün olmayan kıymetli evraklar için ise tazminat ödemesi bunların bedelleri üzerinden yapılır. Garaj veya kömürlük gibi ev dışı mekânlarda bulunan kıymetli evraklar da poliçe kapsamına alınabilir. 

Komşuya Verilen Zararlar

Komşuların zararı karşılar mı sorusu eşya sigortası yaptıran kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Evinde karşılaşabileceğin su basması, sel, yangın gibi durumlarda komşu evlerine verebileceğin zararlar poliçedeki limitler dahilinde karşılanır. 

İzolasyon Eksikliği Nedeniyle Meydana Gelen Hasarlar

İzolasyon eksikliği veya kaybı nedeniyle su sızıntısı olması durumunda meydana gelen zararlar, bu teminat kapsamında karşılanır. Nemlenme, ısı kaybın, küflenme, boya kabarması gibi hasarlara karşı da güvence sağlar.

Gıda Bozulması

Derin dondurucu ya da buzdolabının voltaj değişikliği gibi nedenlerle arızalanması sonucu elektrik şalteri atabilir. Elektrik kesintisi yaşanması durumunda ise buzdolabındaki gıdalarda bozulma meydana gelebilir. Eşya sigortası elektrik kesintisi meydana geldiğinde devreye girer ve bozulan gıdaya ilişkin masrafları karşılar. 

Konut Dışı Eşyaların Çalınması  

Nakit para, cep telefonu, anahtar gibi konut dışında bulunan eşyalar da poliçe kapsamında değerlendirilir. Aynı zamanda yeniden çıkarılan pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelere ilişkin masraflar da sigorta tarafından karşılanır. 

Hırsızlık

Sigorta şirketi, herhangi bir hırsızlık durumu meydana geldiğinde çalınan tüm eşyalar için poliçede belirtilen oranlarda ödeme yaparak mağduriyetini giderir. 

Mobilya ve Diğer Eşyalar

Eşya sigortası; masa, sehpa, sandalye, yemek odası takımı, koltuk takımı gibi mobilyaları; avize, abajur gibi aydınlatma ürünlerini ve halı, perde gibi ev tekstil ürünlerini de güvence altına alır. Aynı zamanda mutfak ve banyoda kullanılan banyo takımları, çatal, bıçak ve tabaklar ile temizlik ve kozmetik ürünleri de poliçe kapsamında değerlendirilir. 

Misafir Eşyalarında Meydana Gelen Zararlar

Yangın, sel, su baskını gibi riskler sonucu misafirlerin eşyalarında meydana gelen hasara ilişkin masraflar poliçe kapsamında karşılanır. 

Cam Hasarları

Eşya sigortası ile evin dış cephe ve kapı camları, aynalar, mobilya cam ve aynaları, vitrin camları, cam sehpalar, duşakabin ve balkon camları kırılmaya karşı teminat altındadır. 

Ortak Kullanım Alanlarında Meydana Gelen Zararlar

Binalarda ortak kullanım alanları olan merdivenler, merdiven boşlukları, garaj, sabit yüzme havuzu, süs havuzları, asansör boşlukları, bacalar ve teraslar poliçe kapsamındaki bütün risklere karşı güvence altına alınır. Eşya sigortası yaptırdığın takdirde çatıdan daireye su akması, apartman bahçesi veya boşluğunda meydana gelen hasarlar gibi durumlarda ödemen gereken masraflar, sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Kazaen Kırılma Masrafları

Taşınabilir bilgisayar, fotoğraf makinesi, cep telefonu, kamera, müzik seti gibi ürünler, kazaen kırılma sonucu meydana gelen hasarlara karşı teminat altına alınmıştır. Ancak riziko mahali dışında meydana gelen zararlar; eskime, aşınma ve yıpranma durumları; tamir, bakım ve temizlik işlemleri sırasında meydana gelen hasarlar poliçe kapsamı dışında kabul edilir. 

Kiracının Yaptığı (Boya/Badana) Masrafları

Sigortalının teminat kapsamındaki konutta kiracı olarak ikame etmesi şartıyla boya, badana, duvar kâğıdı, parke, fayans, cila gibi dekorasyon amaçlı yapılan masraflar poliçede yazılı bedel üzerinden teminat altına alınır. 

Garajdaki Eşyalar

Eşya sigortası poliçesine eklenebilen bir teminat ile garajda bulunan araçlar da poliçe kapsamına alınabilir. Böylece garajda kapalı hâlde bulunan motorlu-motorsuz kara ve deniz taşıtları yangın, sel, su baskını gibi nedenlerle meydana gelen hasarlara karşın güvence altında olur. 

Eşya Sigortası Kapsamı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Eşya Sigortası Misafir Zararlarını Karşılar mı?

Eşya sigortası yangın, hırsızlık, deprem, su baskını gibi nedenlerle misafirlerin eşyalarında meydana gelen zararları karşılar. 

Eşya Sigortası Komşuların Zarar Gören Eşyalarının Masraflarını Karşılar mı?

Konut eşya sigortası poliçede limitler dahilinde komşuların eşyalarında yangın, sel, su baskını, patlama, terör eylemleri nedeniyle meydana gelen zararları karşılar.

Eşya Sigortası Dizüstü Bilgisayar (Laptop) Çalınması Masraflarını Karşılar mı?

Sigorta poliçesine göre değişmekle birlikte mobil ve taşınabilir elektronik cihazlar (nakliye harici) çalındığında ya da hasar gördüğünde meydana gelen hasar ilgili masraflar sigorta kapsamında karşılanmaz. Dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazların güvence altına alınması için poliçede ayrıca belirtilmesi gerekir. 

Ev Eşya Sigortası TV Kırılmasını Karşılar mı?

Eşya sigortası poliçede ayrıca belirtildiği takdirde TV kırılmasına ilişkin masrafları karşılar. 

Eşya Sigortası Çalınan Eşyaları Karşılar mı? 

Eşya çalınması poliçeye ek teminat olarak eklenebilir. Hırsızlık durumunda sigorta şirketine bildirimde bulunduğu takdirde sigorta şirketi belli oranlarda ödeme yapar. 

Eşya Sigortası Teminat Dışı Durumlar

Konut eşya sigortası kapsamında değerlendirmeyen durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Eşyada meydana gelen hasarın poliçede yer almayan bu nedenden kaynaklanması
 • Poliçe limitleri üzerindeki maddi hasarlar
 • Hasar durumunun kasti olarak yapılması

Eşya Sigortası Nasıl Yapılır? 

Eşya sigortası hizmeti veren sigorta şirketinin web sitesine online olarak başvurabilir veya fiilen bankaya giderek başvuruda bulunabilirsin. Bunun için farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırabilir, kendin için en iyi ve uygun eşya sigortası teklifini alabilir ve gerekli de temin ederek eşya sigortası yaptırabilirsin. 

Eşya Sigortası için Gerekli Belgeler

Eşya sigortasına başvuru yapmak için gerekli olan belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Eşyanın yer aldığı konut veya mülkün açık adresi ve metrekaresi
 • Kiracı veya ev sahibinin kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı veya pasaport)
 • Konuttaki eşyaların toplam bedeli
 • Ev sahibiysen bina bedeli için ortalama inşa maliyeti
 • DASK poliçe numarası

"DASK poliçe numarası sorgulama  konusunda detaylı bilgi edinmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Eşya Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

Ev eşya sigortası fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan birinci unsur; konutun bulunduğu hangi il, ilçe ve semttir. Aynı zamanda konut veya mülkün bulunduğu yerdeki, güvenlik seviyesi, hırsızlık oranı, sel ve erozyon riski gibi etmenler göz önünde bulundurulur. Sigortalanacak olan eşyanın birim bedeli zabıt alına alınır ve sigorta şirketleri tüm bu faktörleri hesaba katarak teklif sunar. 

Eşya Sigortası Nasıl Yenilenir? 

Eşya sigortasının süresi 1 yıldır dolayısıyla 1 yılın sonunda poliçenin yenilenmesi gerekir. Ancak eşya sigortası yenileme işlemi yapılırken ilk kez poliçe yaptırıyormuş gibi tüm işlemleri yeniden yapmana gerek yoktur. Yenileme, mevcut poliçen üzerinden yapılan yeni bir anlaşma ile yapılır. Ancak poliçede eski poliçede olmayan bazı yeni düzenlemeler yer alabilir, önceki poliçeden bazı maddeler çıkarabileceğin gibi poliçeye yeni teminatlar ekletmeyi de talep edebilirsin. 

Eşya sigortanı yenilemek için sigorta yaptırdığın sigorta şirketine veya bankaya başvuruda bulunman gerekir.  Eşya sigortanın yenilenmesi ile birlikte sigortan yeni poliçede yazan tarihe kadar geçerli olur. Eşya sigortası prim ödeme şekli de yeni poliçeye göre gerçekleştirilir. 

Eşya Sigortası İndirimleri Nelerdir?  

Eşya sigortası indirimlerini etkileyen unsurları şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Sigortalanacak eşyanın bulunduğu mülk ya da konutta bulunan güvenlik tedbirleri
 • Daha önce bir eşya sigortası poliçesi yaptırmamış olmak  
 • Poliçe süresince eşyalarda herhangi bir hasarın meydana gelmemiş olması 
 • Eşyanın bulunduğu yerde herhangi bir kamera, güvenlik görevlisi ve alarm sistemi olması 

Eşya Bedeli Hesaplama Nasıl Yapılır? 

Genel bir tanımlama olarak konut içinde sigortalıya ve onunla birlikte oturan aile üyelerine ait demirbaşlara “eşya” adı verilir. Eşya bedeli ise sigorta yaptırılan tarihte eşyaların satın alınması veya yerine konulması için hesaplanır. 

Eşya Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eşya sigortanı sorgulamak için poliçe yaptırdığın sigorta şirketi veya bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir ya da ilgili sigorta şirketi veya bankanın resmi internet sitesi üzerinden de sorgulama işlemi yapabilirsin. Sigorta poliçenin tümü e-Devlet sisteminde yer alan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde işlendiği için E-Devlet sistemine giriş yaparak da ismine kayıtlı tüm sigortaları çevrimiçi olarak sorgulayabilirsin. 
 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.