Satın Aldığınız Eve Aşık Olmayın!

İnternethaber

Paranın Güzin Ablası'ndan konut satın almak isteyenlere altın kural: Siz siz olun aldığınız eve aşık olmayın…

Paranın Güzin ablası her cuma olduğu gibi bugün cnbc-e'de  saat 17.30'da ekranlara gelen Para durumu adlı programda sadece paranın değil konutun da Güzin Ablası olduğunu gösterdi. Türkiye'de bir ev sahibi olmanın hemen herkesin hayali olduğunun altını çizen Özlem Denizmen, her sene ortalama 600 bin civarında evlilik olduğunu hatırlattı. Denizmen ev satın almak için sıraladığı beş altın kuralda öne çıkardığı nokta ise şu oldu: Aldığınız konutla duygusal ilişkiye girin ama sakın ona aşık olmayın.
 
İşte o kurallar:

Evinizin semtini iyi planlayın

 
Birincisi lokasyon; yani evin bulunduğu semt. Bunu gerek internet sitelerinden gerekse gazetelerden araştırın. Çünkü evinizin değerinin artıyor olması çok önemlidir. İkinci olarak kiranızın değerinin artıyor olması bir o kadar önemli. Çünkü bir gün gelir evinizi kiralamak durumunda kalabilirsiniz.Ayrıca satın alacağınızın konutun kullanışlı ve güvenli bir yerde olması çok önemlidir.
 

Evinize aşık olmayın duygusal olun

 
İkinci önemli faktör ise evinize duygusal olun ama aşık olmayın. Alırken fiyatı araştırın, çevrede benzerleriyle karşılaştırma yapın. Pazarlık yapın kaybedeceğiniz hiçbir şey yok.
 

Evi alırken masraflara dikkat edin

 
Üçüncü konu ise masraflar. Konutu satın alırken birtakım masraflar yapacaksınız. Evi satın aldıktan sonra sabit ve değişken masraflar var. Bunlar aylık, yıllık masraflar. Sigorta ve vergi masrafları. Bu maliyetleri masrafınızın içine sakın koymayı ihmal etmeyin. Sonra şaşkınlığa uğramayın. Özetle herşey planlı ve düzenli olsun.
 

Evi almak için iyi bir finans yönetimi

 
Dördüncü başlığımız ise para durumu. Evi nasıl alacaksınız? Nasıl bir finans yöntemi kullanacaksınız? Burada öncelikle aylık bütçenizi zorlayacak finansmana sakın girmeyin. Burada altın kural şu:  Aylık borçlarınız (satın alacağınız evin finansmanı dahil) yüzde 40'ını aşmasın. Bu iş için peşinatınız hazır olsun. Hemen yüzde 25-30'unu ödeyebilme imkanınız olmalı. Son olarak aman evinizi sigortalatmayı unutmayın derim.
 
Mantık dengesini elinizden bırakmayın
 
Beşinci olarak ise adım adım ilerleyelim. Evler hiçbir yere kaçmıyor. Geliriniz arttıkça ilerleyen zamanlarda bir odadan başlayıp yavaş yavaş beş odaya çıkarsınız. Burada duygu ve mantık dengesini sakın elinizden bırakmayın…

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL