Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Sağlık hayattaki en kıymetli şeylerden biri. İnsanların sağlıklı kalması için kendilerine iyi bakmaları gerekiyor. Beslenme, spor, düzenli kontrol, iyi bir hayat kalitesi tabii ki sağlığı en çok etkileyen konular arasında yer alıyor. Ancak hayat bilinmezliklerle dolu, her an sağlığını etkileyecek kötü bir sürprizle karşılaşabilirsin. Herhangi bir sağlık problemi yaşadığında sağlık sigortanın olması sana hizmet anlamında hayli avantaj sağlar. 

İhtiyaç ve beklentilerine göre tamamlayıcı sağlık sigortası veya özel sağlık sigortası yaptırarak olası risklere karşı sağlığını güvence altına alabilirsin. Her iki sağlık sigortası ürününden alacağın hizmetler farklılık gösterebilir. Eğer tamamlayıcı sağlık sigortası mı özel sağlık sigortası mı yaptıracağına karar veremiyorsan yazımızı okuyarak özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkları ve bu sigortaların kapsamları hakkında bilgi sahibi olabilir, kendin için en doğru kararı verebilirsin. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkları aşağıda listeledik:

 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından (TSS) yurt dışında yararlanamazsın. Ancak teminat kapsamını genişletirsen Özel Sağlık Sigortasından yurt dışında da yararlanabilirsin.
 • Özel Sağlık Sigortasının Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına göre hastane ağı daha geniştir. Ancak her sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumlar farklı olabilir. Sigortam.net‘ten Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi alarak sana yakın anlaşmalı hastaneleri rahatlıkla görebilirsin. 
 • Özel Sağlık Sigortasında (ÖSS) 60 yaş altındaki herkes sigorta yaptırabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise bu yaş 55’tir. Sigorta şirketlerine göre sağlık sigortası yaş sınırı değişebilir, teklif aldığında incelemeni öneririz.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında sadece 15 TL katılım ücreti ödenirken Özel Sağlık Sigortasında sağlık hizmetin, teminatların dahilinde belirlenen oranda (örneğin %80) karşılanır ve kalan ücreti ödemen gerekir. 
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası prim ödemeleri Özel Sağlık Sigortasına göre daha düşüktür.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından faydalanmak için SGK’lı olman gerekir, ancak Özel Sağlık Sigortası yaptırmak için böyle bir gereklilik yoktur.

Özel Sağlık Sigortasının TSS'den Daha Pahalı Olmasının Nedenleri

 • TSS'de SGK'lı olma şartı aranırken özel sağlık sigortasından SGK'lı olmadan da yararlanabilirsin. 
 • ÖSS'nin anlaşmalı sağlık kurum ağı TSS'ye göre daha geniştir. TSS'de SGK anlaşması olan özel hastanelere gitmek gerekirken, ÖSS'de hastanenin SGK anlaşması olma şartı yoktur. Bu anlamda ÖSS ile daha geniş bir hastane ağından yararlanabilirsin. 
 • ÖSS'de SGK anlaşmalı olan hastane zorunluluğu olmadığı için tedavi masraflarını tamamen sigorta şirketi öder. TSS'de ise SGK anlaşması olan tedavilerde belirli bir kısmını SGK öder, bu anlamda sigorta şirketinin ödeme yükümlülüğü ÖSS'ye göre daha azdır.
 • ÖSS'de muayene ve tedaviler fiyat limitleri ile sınırlıdır. Yani bir tedavi masrafının %80'ini sigorta şirketi öderken, %20'sini sigortalı ödemek durumundadır. Bir başka teminat kullanımı da sınırsız limit hakkıdır. Eğer ÖSS poliçe kapsamı sınırsız limitlere sahipse, ücret ödemeden sağlık hizmeti alınabilir. TSS'de ise muayene hakkı adetle sınırlıdır. Yılda 8/10 arası bir muayene hakkını kapsar.
 • ÖSS'de ilaç harcamaları kapsam içerisindedir. Doktor reçete yazdığı zaman ilaçlar ücretsiz olarak ÖSS poliçesi kapsamında alınabilir. TSS'de ise ilaç ödemesinin tamamını poliçe karşılamaz. İlaç alırken ortaya çıkan fark ücretinin ödenmesi gerekebilir.
 • ÖSS'nin teminatlarını genişleterek yurt dışında sağlık hizmetinden yararlanmak mümkündür. TSS'de ise yurt dışı teminatı olmadığı için olmadığı için yurt dışındayken TSS poliçenden yararlanamazsın.

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

SGK’lıysan Özel veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına ihtiyacınızın olmadığını düşünebilirsin. Ancak Özel veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortan varsa istediğin sağlık kuruluşundan istediğin zaman sağlık hizmeti alabilirsiniz. Ameliyat ya da laboratuar işlemlemlerin için uzun süreler beklemene gerek kalmaz. Üstelik poliçende yer alan hizmetlerden ekstra ücret ödemeden faydalanırsın. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar ve Kimler Yaptırabilir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS), Sosyal Güvenlik Kurumu’nun limitlerini aşan durumlarda sağlık masraflarını karşılamak için yaptırılan bir sigorta ürünüdür. SGK’lı kişiler bu sigorta ürünü sayesinde anlaşmalı özel hastanelerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. 

TSS’de hastane masraflarının tümü karşılanır, sadece muayeneden önce 15 TL’lik hastane katılım ücreti ödemen gerekir. TSS kapsamında ayakta ve yatarak tedavi teminatı  karşılanır. 

Belirtmekte fayda var; Amerikan Hastanesi, Acıbadem, Memorial ve Florance Nightingale hastane grupları Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında değildir. SGK’nın anlaşmalı olduğu ve poliçenizde yer alan diğer özel hastanelerden hizmet alabilirsin. Yıllık muayene limitin 8-10 arasında değişebilir. 

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir konulu yazımızı okuyabilirsin.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar ve Kimler Yaptırabilir? 

Sağlık masraflarını poliçedeki limitler dahilinde karşılayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünde SGK’lı olmak zorunlu değildir. Muayene, fizik tedavi gibi ayakta tedavi teminatlarını karşılar. Ayrıca kemoterapi, radyoterapi, ameliyat gibi yatarak gerçekleşen tedavi masraflarını da güvence altına alır. 

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Özel Sağlık Sigortası Nedir konulu yazımızı okuyabilirsin. Kapsamlar hakkında detaylı bilgiye de tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı adlı içeriğimizden ulaşabilirsin.

Özel Sağlık Sigortası mı, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası mı? 

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı arasındaki farkları bilmek, TSS ve ÖSS arasında tercih yapmanı kolaylaştıracaktır. Eğer yurt dışında yaşamıyorsan, SGK güvencen varsa, özel sağlık kurumlarından hizmet almak – bütçeni zorlamak istemiyorsan tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak senin için daha avantajlı olacaktır. Aynı zamanda eğer önceden gelen ve yüksek masraflı sağlık hizmeti almanı gerektirecek bir rahatsızlığın yoksa tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak da daha mantıklı bir karar olacaktır. 

Eğer tekrar nüksetmesi mümkün olan, kalıtsal ve yüksek masraflı tedavi gerektiren bir rahatsızlığın varsa özel sağlık sigortası yaptırman daha isabetli bir karar olacaktır. Üstelik özel sağlık sigortası SGK anlaşmalı olmayan hastanelerde de geçerli olduğu için SGK’lı olmasan da sağlık sigortası yaptırarak sağlık hizmeti alabilirsin. Eğer yurt dışına sık sık gidip geliyorsan ve ek ödemeler bütçeni zorlamayacaksa esnetilebilir yapısı ile yine bu sağlık sigortası senin için en isabetli tercih olacaktır. Ömür boyu yenileme garantisi ise oldukça önemlidir.

Bütçene ve beklentilerine en uygun özel sağlık sigortasını bulmak için detaylı bir araştırma yaparak farklı teklifleri inceleyebilirsin. Sigortam.net üzerinden Özel Sağlık Sigortası teklifi ya da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi alabilir, sigorta şirketleri tarafından sunulan ürünlerle karşılaştırma imkanı yakalayabilirsin. Sigortam.net uzmanlarına 7/24 ulaşmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını da arayabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.