Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

SBM hakkında detaylara girmeden önce SBM ne demek sorusuna yanıt vermek gerekir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), farklı sigorta şirketlerini tek bir merkezde toplamak amacıyla oluşturulmuş, tüzel kişiliğe sahip bir kurumdur. Merkezi, İstanbul’dadır. SBM, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak 2003 yılında Resmi Gazetede yayınlanan Trafik Sigortası Bilgi Merkezi Yönetmeliği ile TRAMER adıyla kurulmuştur. 2011 yılında ise yeni bir yönetmelik ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adıyla hizmet vermeye başlanmıştır. Birçok araç sahibi 

tramer SBM ifadelerini aynı anlamda kullanmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) Nedir?

Sigorta gözetim merkezi, sigorta sektöründeki bilgileri tek bir merkezde toplayan ve poliçe bilgilerinin sorgulanmasını sağlayan sistemdir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi; sigortacılık sektörünün gelişimini sağlamak, sigortacılığı teşvik etmek, sigorta uygulamalarında birlik sağlamak ve ülkemizde sigortalı oranını artırmak amacını taşır. Aynı zamanda 2.el araç almak isteyen kişiler de bu sistem üzerinden bilgilerini girerek merak ettikleri tüm detaylara erişebilirler. 

SBM, poliçe sorgulama hizmeti dışında kaza tespit tutanağı, hasar kaydı gibi araç sahiplerini yakından ilgilendiren işlemler için de hizmet vermektedir. SBM Tramer ile aracın hasar geçmişini ve değişen parça bilgilerini öğrenebilirsiniz. 

sbm nedir

SBM Kime Bağlı Olarak Çalışır? 

Sigorta bilgi gözetim merkezi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde faaliyet gösterir. Usul ve esasları, “yönetim komitesi” kararıyla belirlenirken karar ve faaliyetleri T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından denetlenir. 

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi gözetimindeki alt bilgi merkezleri aşağıdaki gibidir. 

 • Hayat Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi (HAYMER)
 • Sağlık Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi (SAGMER)
 • Sigorta Hasar Takip ve Gözetim Sistemi (HATMER)
 • Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER)

Tramer nedir yazımızdan tramer kaydı ve sorgulamaları hakkında detaylı bilgi edinebilirsin.

SBM Ne İşe Yarar? 

 • Sigorta Bilgi Merkezi sayesinde sigortalılar, farklı sigorta branşlarına ait olan bilgilerde tek bir yerden çok daha kolay ve hızlı biçimde ulaşabilir.
 • SBM, sigorta branşlarına dair fiyatlandırmanın en doğru şekilde yapılmasını sağlar.
 • Sigorta bilgi gözetim merkezi sayesinde hem sigortacılığa hem de sigorta ürünlerine olan güven artar. 
 • Sigortalılar faaliyetlerini daha verimli ve etkili bir biçimde yönetebilirler. 
 • SBM sayesinde kamuya yönelik gözetim ve denetimin etkinliği artar. 

SBM Online İşlemleri Nelerdir?

SBM online üzerinden yani web sitesinden gerekli bilgileri girerek başvuru yapılabilecek işlemler vardır. SBM online işlemleri şu şekilde maddeleyebiliriz:

 • Eksper atama
 • Eksper atama durum sorgulama
 • Trafik sigortası teklif karşılaştırma
 • Meblağ sigortalarında hak sahipliği sorgulama

SBM online işlemler içerisinde eksper atama klavuzu da vardır. Trafik değer kaybı eksper işlemleri için detayları bu klavuzdan öğrenebilirsin. E-devlet ile kimlik doğrulaması yaparak değer kaybı işlemleri için eksper atama talebinde bulunabilir, devamında süreci sorgulama yaparak takip edebilirsin.

Trafik sigortası teklif karşılaştırma işlemini de SBM online üzerinden yapman mümkün. SBM trafik teklif detaylarını öğrenmek için tıkla.

SBM Sorgulama ile Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

SBM sorgulama ile araç hasar bilgileri, poliçe bilgileri, kaza tespit tutanağı(KTT) sorgulaması yapabilirsin. 

Hasar sorgulamayı Sigortam360 web uygulaması ve SMS yöntemiyle yapabilirsin. Hasar, kaskosuz dönem, değişen parça, araç detay sorgulamaları bu hizmetler ile öğrenebilir. Hasar sorgulama işlemleri ücretlidir bu nedenle detayları öğrenerek ilerlemeni öneririz. Plakadan hasar sorgulama içeriğimizde aracın hasar geçmişini, değişen parça vs. tüm sorguları nasıl yapabileceğini anlattık. 

Poliçe bilgilerine de yine Sigortam360 web uygulamasına üye olarak ulaşabilirsin. Üye olduktan sonra e-devlet kimlik doğrulama ile poliçe bilgilerini öğrenmen ücretsizdir. SBM poliçe no nedir sorusunun cevabı da budur, web sorgulama ile SBM'den poliçe numaranı öğrenebilirsin.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin yanı sıra Sigortam.net üzerinden de trafik poliçene ait detaylara erişebilir, trafik sigortası prosedürleri hakkında bilgi almak için çağrı merkezimizi arayabilir, 7/24 danışmanlık hizmeti alabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.