Sigorta Tahkim Komisyonu

Sigorta tahkim komisyonu; sigortalı, sigortalı yakınları ve sigorta şirketleri arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözüme kavuşturan ve uzlaşmazlık içindeki tüm tarafların haklarını savunan tarafsız bir organizasyondur. Sigorta şirketleri, sigortalılar ve sigortalı yakınları arasında gerçekleşen problemlerin hukuki süreç olmaksızın çözüme kavuşturma amacıyla kurulan tahkim komisyonu, sigorta konusunda yaşanan problemleri en kısa sürede çözüme kavuşturur. Bu sayede hem sürecin uzamasını önleyerek tarafların mağduriyet yaşamasını engelleyen hem de hukuk sisteminin iş yükünü azaltan sigorta tahkim komisyonu; müsteşar temsilcisi, müsteşarlık tarafından belirlenen bir hukuk akademisyeni, iki birlik temsilcisi ve bir tüketici derneği temsilcisinden oluşur. Eğer sigorta tahkim komisyonu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki detaylara göz atabilirsiniz. Güvenli, cazip ve avantajlı sigorta paketleri satın almak için ise Sigortam.net’i tercih edebilirsiniz.

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalıların ve sigorta şirketlerinin yasal haklarının korunması amacıyla oluşturulan ve uzlaşmazlıkları çözüme bağlayan son derece etkili bir hakem heyetidir. Heyette bulunan tüm üyeler, farklı bir uzmanlığa sahip kişiler arasından seçilir ve böylece heyetin ortadaki anlaşmazlığa her açıdan objektif bir şekilde yaklaşabilmesi sağlanır. Tahkim komisyonu üyeleri, yapılan başvuruyla birlikte ibraz edilen evrakları detaylı bir şekilde analiz eder ve kendi perspektiflerinden yorumlar. Yapılan tahkim başvuruları, en kısa sürede denetlenir ve heyet kararı, taraflara iletilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Başvuru Nasıl Yapılır?

Sigorta Tahkim Komisyonu’na hem sigortalı hem de sigortacılar başvurabilir. Başvurunun gerçekleşmesi için taraflar arasındaki anlaşmazlığın ispatlanması yeterlidir. Başvuruda bulunmak için ilk olarak Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru formu doldurmanız ve dosyayla ilgili evrakları formla birlikte iletmeniz yeterlidir. Tahkim başvurusunda istenen evraklar ise şu şekildedir:

  • Sigorta şirketinin başvurunuzu reddettiğini ispatlayan ya da talebinize 15 gün içinde dönmediğini ispatlayan belge
  • Başvuru ücretinin Ziraat Bankası’na ödendiğine dair dekont
  • Başvuru sebebinizi ve haklılığınızı ispatlayacak her türlü ek belge

Yukarıdaki belgeleri tamamlayarak Sigorta Tahkim Komisyonu’na kolayca başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer sürecin daha profesyonel ve güvenli bir şekilde devam etmesini istiyorsanız başvurunuzu, bulunduğunuz şehrin barosuna kayıtlı bir avukat aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Ücret Seçenekleri

Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru ücretleri, sigorta şirketiyle anlaşmazlık yaşadığınız miktara göre değişiklik gösterir. 5.000 TL’ye kadar olan anlaşmazlıklar için yapılacak olan başvuruların bedeli 100 TL’dir. 5.001 TL ile 10.000 TL arasındaki anlaşmazlıkların başvurusunda 250 TL, 10.001 TL ile 20.000 TL arasındaki anlaşmazlıklar için gerçekleştirilecek başvurularda ise 350 TL miktarında harç yatırılır. 20.001 TL üzerindeki anlaşmazlıklarda ise miktar konuya bağlı şekilde belirlenir.

Sigorta Tahkim Komisyonu Kararına İtiraz Edilir mi?

Sigorta Tahkim Komisyonu kararı, detaylı araştırmalar sonucunda verilir ve bu sebeple de kararın çıkması, diğer sigortacılık işlemlerine göre daha uzun sürer. Yapılan başvurular, ilk olarak raportörlere yönlendirilir ve raportörler, 15 gün içinde dosyayı değerlendirir. Raportörlerin başvuruyu reddetmesi durumunda dosya hakemlere iletilmez. Başvurunun kabul edilmesi durumunda ise dosya komisyon üyelerine gönderilir. Hakemlerin dosyayı incelemek ve kendi kararlarını vermek için 4 ay süresi bulunur.

Sigorta Tahkim Komisyonu’nun kararına itiraz edilebilmesi için mevzubahis anlaşmazlığın 5.000 TL üzerinde bir meblağ hakkında olması gerekir. 5.001 TL ve üzerindeki miktarların söz konusu olduğu anlaşmazlıklarda, tahkim komisyonunun kararlarına itiraz edilebilir. İtiraz süreci de dikkat edilmesi gereken prosedürlerden oluşur. Kurul kararına itiraz edecek kişinin ilk olarak başvuru harcı kadar meblağı yine Ziraat Bankası’na yatırması ve bu durumu dekontla belgelemesi gerekir. İtiraz için yasal süreyi aşmamak da başvuruda bulunacak olan kişilerin sorumluluğundadır. Sigorta Tahkim Komisyonu kararına itiraz etme süresi, 10 gündür. 10 günün geçip geçmediğine ise PTT kayıtlarına göre bakılır. Bu sebeple size PTT aracılığıyla ulaşan karar dosyasının tarihine dikkat etmeniz ve itirazınızı yasal süre zarfında gerçekleştirmeniz son derece önemlidir. PTT kayıtlarına göre 10 günü aşan sürelerde yapılan itirazlar, Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından işleme konulmadan reddedilir.

Taraflardan biri Sigorta Tahkim Komisyonu’na itirazını yasal süre içinde ilettiğinde, ilk olarak itirazın usul açısından doğru olup olmadığına bakılır. Eğer usul açısından bir problem tespit edilirse başvuru reddedilir ve itiraz esnasında yapılan ödemenin %90’ı başvurana geri ödenir. İtirazın kabul edilmesi durumunda ise itiraz hakem heyeti oluşturulur. İtiraz hakem heyeti, itiraz edilen kararı veren üyelerden farklı kişilerden oluşur ve tarafsızdır. İtiraz hakem heyeti üyeleri, dosyaları kendi uzmanlık alanlarına ve bakış açılarına göre değerlendirir ve raporlarını hazırlar. Heyet üyelerinin kararlarına göre itirazın sonucu oy birliği ya da oy çokluğuyla belirlenir ve taraflara iletilir.

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Süresi Ne Kadar?

Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru süresi, tarafların dikkat etmesi gereken detaylar arasında yer alır. Tahkim komisyonuna başvuruda bulunabilmeniz için sigorta şirketinizle aranızdaki anlaşmazlığın kesinleşmesi ve talebinize 15 gün boyunca dönüş yapılmaması şartı bulunur. Sigorta şirketinize yaptığınız başvurunun üzerinden henüz 15 gün geçmediyse ve talebinize olumlu ya da olumsuz herhangi bir dönüş yapılmadıysa yasal sürenin dolmasını beklemeniz gerekir. Erken tarihte yapılan başvurular, usulen hatalı bulunacağı için değerlendirilmez. Sigorta Tahkim Komisyonu kararına itiraz başvurusunu ise karar elinize ulaştıktan sonraki 10 gün içinde yapmanız gerekir. Bu hesaba hafta sonları da dahildir. Bu sebeple 10 günlük süreyi iş günü üzerinden hesaplamaktan kaçınmanız, sizi itiraz başvurusu tarihini kaçırma riskinden korur.

Sigorta Tahkim Komisyonu Kararları Kesin midir?

Sigorta Tahkim Komisyonu kararları, bağlayıcı olmakla birlikte kesin değildir. Kararın kesinleşmesi için tarafların yasal süre boyunca itiraz etmemeleri gerekir. 10 gün süreyle iki taraftan da itiraz gelmemesi durumunda, Sigorta Tahkim Komisyonu kararı geçerli kabul edilir ve hem sigortalı hem de sigortacı bu karara uymak durumunda kalır. Eğer tahkim komisyonu sigortalı lehine karar verirse ve 10 gün boyunca sigorta şirketinden itiraz gelmezse, sigorta yapan firma en kısa sürede söz konusu ödemeyi gerçekleştirmekle yükümlüdür. Karara itiraz gelmesi durumunda ise itiraz hakem heyetinin kararı beklenir. İtiraz hakem heyetinin kararı da çözüm olmazsa dosya mahkemeye tevdi edilerek hukuk platformuna taşınır.

Sigorta Tahkim Komisyonu Ne Zaman Sonuçlanır?

Sigorta Tahkim Komisyonu’nun karar açıklama süresi, pek çok farklı kritere göre değişiklik gösterir. Komisyona yapılan başvuruların yoğunluğu, dava dosyasının yapısı ve hakemlerin aralarındaki görüş ayrılıkları gibi konular, komisyon kararının açıklanma süresinde belirleyici rol oynar. Komisyon üyelerinin karar vermeleri için tanınan yasal süre 4 ay olsa da pek çok dosya, daha kısa bir sürede karara bağlanır. İtiraz hakem heyetinin karar verme süresi ise 2 aydır. İtiraz hakemleri de yukarıdaki şartlara bağlı olarak daha kısa sürede karar açıklayabilir.

Sigortanızı sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanmak, hak ettiğiniz teminatları tam zamanında rahatça alabilmek istiyorsanız Sigortam.net tarafından size sunulan poliçelere göz atabilirsiniz. Birbirinden cazip ve güvenli sigorta seçenekleriyle sağlığınızı, evinizi, aracınızı ve eşyalarınızı kolayca sigortalatabilir, bu sayede içinizin daima rahat olmasını sağlayabilirsiniz. 

Müşteri Yorumları