Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?

Kasko sigortasının, araçlar ve araç sahiplerinin güvenliği için kritik olduğu oldukça açık. Yaşanan hasarı karşılayacak kasko bedeli ödenirken ise araç sahibi veya sürücünün kazadaki kusur oranı önem arz ediyor. Bu sebeple kazalarda kusur oranı hakkında merak edilen noktaları sizinle yazımızın içeriğinde paylaşacağız.

Kazanın sebebi kişilerin kusurundan kaynaklıysa, sigorta şirketi tarafından ödenecek kasko bedeli de eksik olacaktır. Kasko bedeli hesaplaması ile ilgili detaylar için; ”Araç Kasko Bedeli Hesaplaması Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracın kaza yapması, yanması, çalınması gibi hasarlarda araç sahibinin bir kusuru bulunuyorsa, kusurun derecesine göre hasar bedelinin karşılanma tutarı düşecektir. Yaşadığı kazada kusur oranının nasıl belirlendiğini merak edenler için kaza kusur oranı belirlenmesi süreci ile ilgili bilgileri bir araya getirdik.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

 

Kazalarda Kusur Oranı Hesaplaması


Kaza kusur oranları Tramer yardımıyla belirlenmektedir. Kusur oranının belirlenmesi ile ilgili detaylara geçmeden önce ‘’Tramer’’ hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi yani Tramer, Hazine Müsteşarlığına bağlı bir kuruluştur. Tramer’in amacı; trafikte bulunan araçlar için yapılabilecek araç sigortaları dalında, bilgileri tek bir elde toplamak, sağlıklı sigorta fiyatları sunulmasına destek olmak ve sigortacılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmektir. Böylece sigorta sektörüne olan güvenin yükseltilmesi ve yararının arttırılması hedeflenmiştir.

Hazine Müsteşarlığı, sadece maddi hasar ile sonuçlanan kazaların kaza tespit tutanağı ile düzenlenmesini yeterli görmüştür. Bu tutanak kazaya karışan araç sahipleri veya sürücülerin, kazanın oluşmasında ne kadar kusurlu olduklarını gözler önüne sermektedir. Üstelik artık mobil kaza tespit tutanağı sayesinde tutanağı doldurmak çok daha kolaylaştı.

Sigorta şirketlerinin kaza tespit tutanaklarının Tramere girişiyle, hasar ödenme süreci başlamış olur. Araç sürücülerinin kazadaki kusur oranları %0, 50 ve %100 arasında görülür.

 

Kazalarda Kusur Oranı Belirleme Adımları


Kazalarda kusur oranıbelirleme aşamaları aşağıdaki gibidir:

  • Kaza tutanakları ve kazanın boyutunu gösteren fotoğraflar sigorta şirketine ulaştığında, 3 iş günü içerisinde bir değerlendirme yapılır, belirlenen kusur oranı Tramer’e iletilir.
  •  Taraflar kusur oranına itiraz etmek isterlerse 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine başvurmaları gerekir. 5 iş günü içerisinde itiraz edilmediği takdirde kusur oranı kabul edilmiş sayılır.
  • Tramer, sigorta şirketinin değerlendirmesiyle aynı fikirde olursa durumdan sigorta şirketini haberdar eder. Sigorta şirketlerinin uzlaşamaması halinde, Tramer içerisinde işleyen Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na başvuru yapılır.
  • Durumu bir kez de Tutanak Değerlendirme Komisyonu değerlendirir ve karara vararak sigorta şirketine bildirir.
  • 2014 Haziran Ayı’nda Hazine Müsteşarlığı’nın yeni genelgesiyle maddi hasarlı kazalar için doldurulması gereken kaza tespit tutanaklarında değişikliğe gidilmiştir. Bu yeni genelgeye göre; sigortalı 2 gün içerisinde itiraz etme hakkını kullanmadıysa yahut itiraz hakkı kabul edilmemişse, sigortalılar kusur oranlarına ilişkin itirazlarını Sigorta Tahkim Komisyon’una yapabilmektedir.

 

Kasko Ve Trafik Sigortasının Zorunluluğu


Büyük bir çaba ve istekle alınan araçların başına gelecek riskler, her sürücünün ortak korkusu. Trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün arttığı düşünülürse bu kaygı oldukça doğaldır. Özellikle büyük ve trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde sorunsuz bir yolculuk tamamlamak büyük şanstır.

İşe yetişme telaşının yol açtığı sabırsızlık, yolların darlığı ve yetersizliği trafik sorununu içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Trafikteki riskler bir yana; daralan otopark yerlerinde veya aracınızı park ettiğiniz yol kenarlarında da korkulan riskleri yaşamak mümkün.

Bunların üzerine otopark alanlarının yetersizliği ve bu nedenle araçların yol kenarlarına, bazen de olur olmaz yerlere bırakılması eklenince, aracın başına kötü bir şey gelme riski daha da yükseliyor. Bu riskleri ve oluşabilecek giderleri değerlendiren sürücüler, kasko ve trafik sigortası yaptırma zorunluluğunu hissediyor.

 

Araç Sigortalarınız İçin Sigortam.net’e Gelin!


Siz de yaşayabileceğiniz risklere karşı önlem olarak araba sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin, yolculuk güvenliğinizi riske atmayın. Sigortam.net‘e gelerek trafik sigortası fiyatları ve kasko fiyatları için birçok sigorta şirketinden aynı anda teklif alabilirsiniz. Bu sayede teklifleri karşılaştırarak bütçenize en uygun araç sigortası poliçesine sahip olabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan da arayarak araç sigorta tekliflerine ulaşabilir, uzman sigorta danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları