Tapu Harcı Hesaplama Ve Sorgulama 2021

Konutun Değerini Giriniz

Tapu harcı, gayrimenkullerin alım-satımı sırasında ödenmesi gereken bir masraftır ve sadece bir kez ödenir. Gayrimenkulün tapuda beyan edilen satış bedeli üzerinden hesaplanır. 

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcını hesaplamak için alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış-satış fiyatları üzerinden işlem yapmak gerekir. Hesaplama kapsamında hem alıcı hem de satıcı, alış/satış işlemi için beyan edilen konut fiyatının %2’si kadar toplamda %4 olacak şekilde (her bir taraf %2) harç öder. Bu kapsamda örneğin tapuda alış/satış değeri 200 bin TL olarak beyan edilen bir gayrimenkul için %4 oranı üzerinden toplamda 8 bin TL harç ödemesi gerçekleştirilir.

Bu durum sadece satıcının alıcıdan tüm tapu harcını ödemesini talep etmesi ve alıcının bu durumu kabul etmesi şartı ile değişir. Bu tip bir anlaşma, sözleşme kapsamında sunulursa aynı örneğe göre bu kez sadece alıcı 8.bin TL tapu harcını karşılar.

Tapu Harcı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu harcı sorgulama işlemleri e-Devlet internet adresinde bulunan Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme sayfası üzerinden gerçekleştirilir. Linke giriş yaptıktan sonra ekranda bulunan “e-Tahsilat seri numarası’’ başlıklı alana seri numarası yazıp “Sorgula’’ butonuna tıklanır.

Ekrana gelen yeni tablo üzerine ise TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yazılıp “Giriş’’ butonu ile onay verilir. Bu işlem ile ekrana tapu harcına ilişkin bilgiler, ödeme durumu, tutar bilgisi yansır.

Sorgulama işleminde gerekli olan e-Devlet şifresi, kişiye en yakın PTT şubesi gişesinden nüfus cüzdanı ile temin edilir. “e-Tahsilat seri numarası’’ ise tapu müdürlüğünden kişiye verilen 12 veya 13 haneli numaradır.

Tapu Harcı Ödeme Adımları Nelerdir?

Tapu harcı ödemek için izlenen adımlar şu şekildedir:

Sorgulama işleminden sonra açılan yeni alanda tapu harcına ve tutarına ilişkin bilgiler net şekilde görülebilir.

  • Bu bilgilerin hemen altında yer alan “Şimdi öde’’ butonuna tıklanır. Gelen yeni ekranda ise güvenlik şifreli online ödeme için ilgili alana kredi veya banka kartı numarası, son kullanma tarihi ve 3 haneli güvenlik kodu (CVC2) yazılıp “Ödeme yap’’ butonuna tıklanır.
  • Son ekranda yer alan boşluğa, banka tarafında cep telefonuna gönderilen SMS’teki kod girilip “Ödemeyi tamamla’’ butonuna tıklanır.
  • Bu adımlar ile tapu harcı şubeye gitmeye gerek olmadan internet üzerinden ödenir.
     

Müşteri Yorumları