Tapu Harcı Hesaplama Ve Sorgulama 2021

Konutun Değerini Giriniz

Tapu harcı, gayrimenkullerin alım-satımı sırasında ödenmesi gereken bir masraftır ve sadece bir kez ödenir. Gayrimenkulun tapuda beyan edilen satış bedeli üzerinden hesaplanır. 

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcını hesaplamak için tapuya alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış-satış fiyatları üzerinden işlem yapmak gerekir. Hesaplama kapsamında hem alıcı hem de satıcı alış/satış işlemi için beyan edilen konut fiyatının %2’si kadar toplamda %4 olacak şekilde harç öderler. Bu kapsamda tapuda alış/satış değeri 200 bin TL olarak beyan edilen bir gayrimenkul için %4 oranı üzerinden toplamda 8.000 TL harç ödemesi gerçekleştirilir.

Tapu Harcı Ne Kadar Ödenmeli?

Tapu harcı hem alıcı hem de satıcı taraflarınca %2 oranında ödenmelidir. Toplamda %4 oranında kesilen tapu harcı taraflarca eşit oranda ödenir. Bu kapsamda tapudaki değeri 200 bin TL olarak ifade edilen bir gayrimenkul için satıcı 4.000 TL ve alıcı 4.000 TL tapu harcı ödemesi yaparlar. Bu durum sadece satıcının alıcıdan tüm tapu harcını ödemesini talep etmesi ve alıcının bu durumu kabul etmesi şartı ile değişir. Bu tip bir anlaşma, sözleşme kapsamında sunulursa sadece alıcı 8.000 TL tapu harcını karşılar.

Tapu Harcı Sorgulama İşlemleri

Tapu harcı sorgulama işlemleri https://www.turkiye.gov.tr/tapu-harc-sorgulama adresi üzerinden geçekleştirilir. Bu adres E-devlete ilişkin resmi web sitesine bağlantıyı sağlar. Linke giriş ardından ekranda bulunan ‘’ e-tahsilat seri numarası’’ başlıklı boş kutucuk içine seri numara yazılmalı ve ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanmalıdır. Ekrana gelen yeni tablo üzerine ise TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi yazılıp ‘’giriş’’ kutucuğu ile onay verilmelidir. Bu işlem ile ekrana tapu harcına ilişkin bilgiler, ödeme durumu, tutar bilgisi yansır.

Sorgulama işleminde gerekli olan e-devlet şifresi kişiye en yakın PTT şubesi gişesinden, nüfus cüzdanı ile temin edilirken, boşluğa girilmesi talep edilen ‘’e-tahsilat seri numarası’’ ise tapu müdürlüğünden kişiye verilen 12 veya 13 haneli numara olarak bilinir.

Tapu Harcı Ödeme Adımları

Tapu harcı ödemek için izlenen adımlar şu şekildedir:

  • İnternet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/tapu-harc-sorgulama adresine giriş yapılır.
  • Açılan sayfa üzerindeki boşluğa ‘’e-tahsilat seri numarası’’ diğer bir ifade ile tapuda kişiye verilen 12 haneli tapu şifresi yazılıp, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Ekrana gelen tablo üzerine ödeme ekranına giriş için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilip, ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Açılan yeni alanda tapu harcına ve tutarına ilişkin bilgiler net şekilde görülür.
  • Bu bilgilerin hemen altında yer alan ‘’şimdi öde’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Yeni pencerede ise güvenlik şifreli online ödeme için boşluk üzerine kredi veya banka kartı numarası, son kullanım tarihi ve cvc kod yazılıp, ‘’ödeme yap’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Son pencerede yer alan boşluğa telefona bankadan gelen SMS kod girilip, ‘’ödemeyi tamamla’’ komutuna tıklanır.
  • Bu adımlar ile tapu harcı şubeye gitmeye gerek olmadan internet üzerinden ödenir.

Tapu Harcı İndirim Oranları Nedir?

05.05.2018 tarihinden itibaren geçerli olarak, Bakanlar Kurulu kararınca binde 40 diğer bir ifade ile %4 olarak alınan tapu harcı ‘’ kat irtifakı ve mülkiyetine sahip’’ konut ve işyeri için %30’a indirilmiş, bu indirim 31.12.2019 senesinde sona erdirilmiştir.

Tapu Harcı Sorgulama

Tapu harcı sorgulama işlemi kişinin tapu harcı ödeme durumunun hangi konumda olduğunu görmesini sağlayan ve ödenmemiş rakamları net şekilde yansıtarak, online ödeme kolaylığını anında sunan işlemdir. E-devlet resmi sayfası üzerinden tapu harcı ödemesi yapılabilmektedir.

Bu işlem için E-devletin https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine girip, tablo üzerine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılarak sisteme girilmeli. Ardından sayfa üzerinden sırasıyla ‘’e-hizmetler ‘’ ve ‘’Tapu Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama/Ödeme’’ sekmeleri seçilmelidir. Erişilen ekran boşluğuna 12 haneli tapu şifresi yazılıp ‘’devam’’ kutucuğuna, ardından yeni ekranda ‘’ödeme yap’’ kutucuğuna tıklanarak kredi kartı bilgileri girilerek, ödeme işlemine onay verilir.

Müşteri Yorumları