Trafik Sigortası Fiyatları Hesaplama Nasıl Yapılır?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Trafik sigortası fiyatları neye göre belirlenir

Milyonlarca aracın her gün trafiğe çıkması kazaları kaçınılmaz bir hale getirmiştir. İşte herhangi bir kaza anında üçüncü kişilerin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla zorunlu trafik sigortası oluşturulmuştur. Zorunlu trafik sigortasında fiyatlar, belli limitler çerçevesinde belirlense de primlere etki eden birçok faktör vardır. Dolayısıyla trafik sigortası poliçelerinde standart bir fiyat olduğunu söyleyemeyiz. Peki, araç sigorta fiyatları 2023 neye göre belirleniyor? 

Trafik Sigortası Neye Göre Hesaplanır? 

Trafik sigortasında teminatlar ve teminat limitleri, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından belirlenir ve trafik sigortası tavan fiyatı; aracın modeli, yaşanılan il (plaka numarası) ve aracın hasar geçmişi gibi unsurlar dikkate alınarak hesaplanır. Trafik sigortası tavan fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Kimi sigorta şirketleri, trafik sigortası ana teminatlarına ilave olarak isteğe bağlı asistans hizmetleri de sunar. Bu nedenle teminatları doğru değerlendirmen gerekir. Örneğin, bulunduğun şehirde trafik yoğun değilse ve şehir içinde çok fazla yolculuk yapmıyorsan mini oranım teminatına ihtiyacın olmayabilir. Ancak bu teminatı poliçene eklettiğinde sigorta fiyatı artar. Peki, trafik sigortası neden yüksek çıkar? Gel trafik sigorta fiyatlarını etkileyen unsurları daha detaylı inceleyelim. 

"Sigorta primi nedir?" öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin. 

Trafik Sigortası Neden Yüksek Çıkar?

Araç sigorta fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan birçok faktör vardır.  Peki, trafik sigortası neden yüksek çıkıyor? İşte trafik sigortası fiyatını etkileyen faktörler! 

Plakanın bulunduğu il (aracın plakası): Sigorta şirketleri kaza oranlarını şehirlere de belirlediği için kaza oranı yüksek olan bir şehirde yaşıyorsan trafik sigortası yaptırırken daha yüksek prim ödemen gerekebilir. Örneğin, İstanbul’da araç kullandığını varsayalım, İstanbul trafik yoğunluğu fazla olduğu için aracın kazaya karışma olasılığı yüksek olacağı için trafik sigortası fiyatı yüksek çıkacaktır. Eğer plaka yenileme veya değiştirme işlemi yaptırmak istiyorsan da yeni plakanın da yaşadığın şehrin plaka numarası olması gerekir. 
Araç sahibinin yaşı: Trafik sigortası priminin yüksek çıkmasında araç sahibinin yaşı da etkili olur. Araç sahibinin yaşı ne kadar büyükse trafik sigortası fiyatı o kadar düşük olur. Örneğin, satın aldığın araç senin yerine babanın üzerine ise babanın yaşı senden büyük olacağı için senin ödemen gereken prim, babanın ödemesi gerekenden daha yüksek olacaktır. 
Aracın hasar kaydı: Aracının hasar kaydı varsa ödemen gereken trafik sigortası primi kaza yapmayan araca göre daha yüksek olur ancak satın aldığın araç daha önce herhangi bir kazaya karışmadı ise hasarsızlık indiriminden faydalanabilir, daha uygun fiyatlı trafik sigortası yaptırabilirsin. 
Aracın markası, modeli ve özellikleri: Yeni model araçların primi eski araçlara göre daha yüksek olur. Düşük model araçlar, yüksek donanıma sahip olmadıkları için uzun süreli kullanımda kaza riski artar. Yüksek güvenlikli araçlar ise sürücüyü daha fazla korur bu nedenle trafik sigortası yapan şirketler bu araçlara daha fazla indirim yapmaktadır. 
Aracın yaşı: Aracın yaşı arttıkça olası bir kaza durumunda meydana gelen hasar oranı da daha fazla olur. Bundan dolayı yaşı yüksek araçlarda ödemen gerek trafik sigortası prim tutarı daha yüksek olacaktır. 
Aracın büyüklüğü: Herhangi bir kaza durumunda büyük araçların zarar görme ihtimali küçük araçlara oranlara daha düşüktür. Bu nedenle aynı güvenlik önlemlerine sahip araçları birbiriyle karşılaştırdığımızda da küçük araçlar için ödenmesi gereken prim tutarının büyük araçlara oranla daha yüksek olduğunu görürüz. 
Aracın kilometresi: Araç, ne kadar çok yol alıyorsa -yani kilometresi ne kadar fazla ise- hasarlanma ihtimali de aynı oranda artacağı için ödemen gereken prim tutarı da o kadar yüksek olacaktır.
Meslek: Araç kullanımı gerektiren bir işte çalışan kişilerin trafik sigortası için ödemen gereken prim tutarı diğerlerine kıyasla daha fazla olacaktır.
 

Aracın Trafik Sigortası ile Güvende!

Aracını güvence altına almak için Sigortam.net üzerinden trafik sigortası teklifi alabilir. Sigortam.net’te 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırabilir böylece kendin için en uygun ve kapsamlı poliçeyi yaptırabilirsin. Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak veya web sitesi üzerinden bizimle iletişime geçebilir ve zorunlu trafik sigortası hakkında bilgi sahibi olabilirsin. 
 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.