Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortasına Ne Olur?

Yasalar ve yönetmeliklerle desteklenen Zorunlu Trafik Sigortası, güvenli seyahatin gerekliliklerini karşılar. Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmamanın ağır yaptırımları olsa da bu sigortayı yaptırmayan çok sayıda araç sahibi olduğu bilinen bir gerçek. Ancak sigorta bilincinin yaygınlaşması ve sürücülerin bilinçlenmesi ile trafik sigortasına sahip araç sayısı da artış gösterebilir.

Tabii bu sigorta ile ilgili bilinmeyen birçok nokta var.Araç satışı sonrası Zorunlu Trafik Sigortasının akıbeti ve ödenen primlerin ne olacağı, araç alım satımında en merak edilen konuların başında gelir. Sigorta aracın yeni sahibine mi devredilecek, yoksa sigorta iptal mi edilecek? Bu soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortasıyla İlgili Uygulamalar Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası genel şartlarında, araç sahibinin değişmesi ile ilgili maddeler yer alır. Önceki uygulamalarda araç sahibi 8 gün içerisinde sigorta şirketine bilgilendirme yaparak poliçesini yeni aracına devredebiliyordu. Ancak bu uygulama artık geçerli değil.

Yeni genel şartlar gereğince araç sahibinin, aracı satıldıktan sonra noter satış sözleşmesi ile poliçesini iptal ettirmesi gerekiyor. Araç sahibinin, poliçesinin iptal edilmesini talep etmesinin ardından sigorta şirketi kalan günlerin prim tutarını sigortalıya iade etmekle yükümlü. Yeni araç için de yeni poliçe düzenlenmelidir.

Araç sahibinin aracını sattıktan sonra prim iadesi alabilmesi için ise sigorta şirketine 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekir. Her iki durumda da belirlenen sürelerde, araç sahibinin aracını sattığı zaman noterde düzenlenen tarihi baz alınır.
Sigortalının değiştiği her durumda mevcut sözleşme, değişim tarihi itibarıyla kendiliğinden sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır.

Ancak mevcut sözleşme, sigortalının değiştiği tarihten itibaren 15 gün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödemeksizin, aracın yeni sahibi için sözleşme yapılana kadar geçerlidir.

Araç Satıldıktan Sonra Trafik Sigortası Primlerine Ne Olur?

Aracın el değiştirmesi halinde sürücülerin kafasına takılan bir soru işareti de 1 yıllık ödenen trafik sigortası primlerinin yanıp yanmadığı. Trafik sigortası genel şartlarına göre sigorta şirketi; araç değişikliği ve satışı halinde poliçenin kalan süresini baz alır ve buna göre primleri hesaplar, sonrasında da sigorta sahibine iade eder. Yani poliçe vadesine kadar olan gün sayısı hesaplanarak prim iadesi yapılır.

araç satışı sonrası trafik sigortası

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yaptırılmalıdır?

Her araç için yaptırılması zorunlu tutulan trafik sigortaları, araç satışında düşünülmesi gereken bir konu. Özellikle aracı alacak kişilerin yeni bir trafik poliçesi düzenletmeyi unutmaması gerekir. Geciktirilen veya yapılmayan trafik sigortaları kişilerin bütçesinde ekstra bir gidere sebep olur. Sahibinden araç alan sürücüler, trafik sigortasının devam ettiğini düşünebilir, ancak Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartlarınca trafik sigortaları araç satışından bir süre sonra geçerliliğini yitirir.

İkinci el araç alınması durumunda, aracın el değiştirdiği tarihten itibaren -herhangi bir işleme gerek kalmadan ve prim ödemek zorunda olmadan- 15 gün boyunca trafik sigortası yürürlükte kalır. Böylece aracın yeni sahibi, tekrar araç sigortası yaptırmak için zaman kazanır. Bu düzenleme sayesinde 3. kişiler korunurken aracı devralan kişi için ek prim almadan mevcut poliçenin teminat vermesi amaçlanır.

Sıfır araçlarda ise durum biraz farklı. İlk defa trafiğe çıkacak olan araçlara, satın alındıkları tarihte sigorta yaptırılması gerekir.

Hatırlatmakta fayda var: Trafik sigortası 3. kişilere verilen hasarları karşılar, ancak kendi aracınıza hasar geldiğinde sigortanın karşılamasını istiyorsanız kasko sigortası yaptırmanız gerekir. Detaylı bilgi ve teklif almak için Araç Kasko Sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası Belirlenen Sürede Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası zorunlu bir durum olduğu için yaptırılmadığı durumlarda uygulanan bazı yaptırımlar vardır. Eğer yeni araç sahibi 15 günün sonunda trafik sigortasını yaptırmazsa aracı trafikten men edilir ve park alanına çekilir. Sonrasında araç sahibinin arabasına kavuşması için bu cezaları ödemesi ve Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması gerekir.

Trafik sigortası cezalarıyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Trafik Sigortası Cezası ve Kapsamları yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Sigortanızı Sigortam.net’ten Yaptırın!

Aracınıza trafik sigortasını internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz? Sigorta şirketlerinden ayrı ayrı teklif almak yerine Sigortam.net‘ten online olarak teklif alın, tek bir ekrandan teklifleri karşılaştırabilme avantajını kullanın. Bu sayede kendinize ve bütçenize en uygun trafik sigortasına 2 dakikada ulaşın. Kısacas en uygun trafik sigortası fiyatları Sigortam.net’te!

Müşteri Yorumları