Zorunlu Trafik Sigortası Araç Satışı Sonrası Ne Olur?

Araç satışı sonrası zorunlu trafik sigortası ne olur? sorusu araç alım satımında en merak edilen soruların başında gelir. Araç satışı sonrası zorunlu trafik sigortası için ödenen primlerin ne olacağı da ayrı bir merak konusudur. Bu soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

Yasalar ve yönetmeliklerle desteklenen zorunlu trafik sigortası, çağdaş yaşamın ve güvenli bir seyahatin gerektirdiği bir sigorta çeşididir. Yaptırımları oldukça fazla olan zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araç sahipleri, oranı azımsanmayacak kadar fazla. Ancak sigorta bilincinin yaygınlaşması, sürücülerin bilinçlenmesiyle trafik sigortasına sahip araç sayısının da artış göstereceği bekleniyor.

Sigortasını yaptırmasına rağmen bu sigorta ile ilgili bilinmeyen birçok nokta var. Bunlardan biri; aracınızı elden çıkarmanız yani satmanız halinde trafik sigortasının ne olacağı. Sigorta, aracın yeni sahibine mi devredilecek, sigorta iptal mi edilecek?

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası genel şartlarında işletenin yani araç sahibinin değişmesi ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. Önceki uygulamalarda araç sahibi 8 gün içerisinde sigorta şirketine bilgilendirme yaparak poliçesini yeni aracına devredebiliyordu. Ancak bu uygulama artık geçerli değil.

Yeni genel şartlar gereğince araç sahibi, aracı satıldıktan sonra noter satış sözleşmesi ile poliçesini iptal ettirmelidir. Araç sahibinin poliçesini iptal edilmesini talep etmesinin ardından sigorta şirketi kalan günlerin prim tutarını sigortalıya iade etmekle yükümlüdür. Yeni araç için yeni poliçe düzenlenmelidir.

Araç sahibinin aracını sattıktan sonra prim iadesi alabilmesi için ise; sigorta şirketine 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekmektedir. Her iki durumda da belirlenen süreler, araç sahibinin aracını sattığı tarihte noterde düzenlenen tarihi baz alır.

Araç satışı durumunda bu halden etkilenecek 2 kişi vardır biri araç sahibi diğeri ise aracın yeni sahibi. Sigortalının değiştiği her durumda mevcut sözleşme değişim tarihi itibarıyla kendiliğinden sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır. Ancak, mevcut sözleşme sigortalının değiştiği tarihten itibaren on beş gün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödenmeksizin yeni işleten için sözleşme yapılana kadar geçerlidir.

Araç Satıldıktan Sonra Trafik Sigortası Primleri

Aracın el değiştirmesi halinde sürücülerin kafasına takılan bir soru işareti de 1 yıllık ödenen trafik sigortası primlerinin yanıp yanmadığı. Bu durumla ilgili kaygılarınızı giderecek açıklamalara trafik sigortası genel şartlarında yer verilmiştir; araç değişikliği, araç satılması halinde sigorta şirketi, poliçenin kalan süresini baz alır ve buna göre primleri hesaplar, sigorta sahibine idae eder. Yani poliçe vadesine kadar olan gün sayısı hesaplanarak prim iadesi yapılır.

Trafik Sigortanızı Sigortam.net’ten Yaptırın!

Aracınıza trafik sigortasını internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz? Ayrı ayrı sigorta şirketlerinden teklif almak yerine Sigortam.net‘ten online olarak teklif alın, tek bir ekrandan teklifleri karşılaştırabilme avantajını kullanın! Bu sayede kendinize ve bütçenize en uygun trafik sigortasına 2 dakika da ulaşın. En uygun trafik sigortası fiyatları Sigortam.net’te.

Müşteri Yorumları