444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Anadolu Sigorta Müşteri Memnuniyetinde Zirvede

20 Mayıs 2011
SigortacıGazetesi
 
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma şirketi KA tarafından yapılan Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi sonuçlarına göre Anadolu Sigorta, sigorta sektöründe müşteri memnuniyetinde birinci sırada yer aldı.
 
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma şirketi KA tarafından yürütülen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2010 yılı son çeyrek sonuçları açıklandı. 81 ilde 10 bin 812 müşteri ile yapılan görüşmelerin sonucuna göre, Anadolu Sigorta, sigorta sektöründe sağlık ve kasko branşlarında müşteri memnuniyetinde birinci sırada yer alıyor.Toplam pazar payı sektörün yüzde 75-80’ini oluşturan şirketlerin seçildiği araştırmada müşteri beklentisi, algılanan kalite, algılanan değer, müşteri memnuniyeti, müşteri şikayeti ve müşteri bağımlılığı gibi kriterler ölçüldü. 
 

Aynı Başarıyı İkinci Kez Yakaladı

 

Araştırma kapsamında tesadüfen ulaşılan kişilere ilk etapta herhangi bir sağlık sigortası/kaskosu olup olmadığı soruldu. ‘Evet’ yanıtı verenlerin hangi sigorta şirketinden sigortalı olduğu belirlendikten sonra da çeşitli kriterler doğrultusunda hazırlanmış 17 soru yöneltildi. Her sigorta şirketi için 250 müşteriye ulaşıldı ve alınan yanıtlar Michigan Üniversitesi’nde analiz edildi. Analiz sonuçlarına göre de sağlık ve kaskoda Anadolu Sigorta, müşterilerin en memnun olduğu sigorta şirketi oldu. Anadolu Sigorta 2008 yılında yapılan araştırmada da aynı sonucu elde etmişti.
 

‘Anadolu Sigorta İle Kaybetmek Yok’

 
2005 yılından bu yana gerçekleştirilen ve 25 sektörde 150’ye yakın kuruluşun ölçümlendiği araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Sektörümüzün öncü şirketlerinden biri olarak sunduğumuz tüm ürün ve hizmetleri, sigortalılarımızın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda sürekli yeniliyor, şekillendiriyoruz. Anadolu Sigorta olarak, sigortalılarımızı ‘kaybetmek yok’ prensibiyle karşılıyoruz. Gösterdiğimiz yaklaşımın bu şekilde geri dönüşlerini almak elbette ki bizi son derece gururlandırıyor. Anadolu Sigorta çatısı altında Türkiye’nin dört bir yanında hizmet sağlayan tüm acentelerimiz ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.