444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Anadolu Sigorta Van Depremi için Özel İhbar Hattı Açtı

26 Ekim 2011
Sigortacı Gazetesi
 
Van’daki deprem felaketi nedeniyle bir açıklama yapan Anadolu Sigorta tüm ulusa geçmiş olsun dileklerini iletti ve mağdur vatandaşların acısını paylaştıklarını belirtti.
 
Anadolu Sigorta, sigortalıların mağduriyetlerini en aza indirmek ve mümkün olan en kısa sürede kendilerine yardım etmek üzere bir deprem özel ihbar hattı -0212 705 30 06- kurdu. Bu hatta ek olarak, sigortalılar 444 0 350 hasar işlem hattı üzerinden de Anadolu Sigorta ile temas kurabilirler.  
 
Konut,  işyeri ve araçları Anadolu Sigorta güvencesi altında bulunan sigortalılar, deprem özel ihbar hattı üzerinden hasarlarını bildirdiklerinde en hızlı şekilde hizmet alabilecekler. 
 
Anadolu Sigorta, bölgedeki iletişim hatlarının depremden zarar görmüş olmasını da göz önüne alarak, sigortalılarına ulaşabilmek, bilgilendirmek ve zararlarını en kısa sürede tazmin etmek amacıyla, deprem bölgesinde eksper de bulundurduğunu açıkladı. Şirket tarafından görevlendirilen eksperler, 25 Ekim tarihi itibariyle Van Merkez ve Erciş ilçelerinde bulunarak, konut ve işyeri poliçesi sahibi sigortalılarımıza bizzat ulaşacaklar. Böylelikle, olağanüstü durum nedeniyle hasarını ihbar eden sigortalıların yanı sıra, telefon üzerinden Anadolu Sigorta’ya ulaşamayan sigortalılara da hizmet verilmesi sağlanacak.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.