Araç Borç Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Araç sahiplerinin yıllık vergi borçları ve hatalı kullanımlardan dolayı kesilen idari para cezaları gibi ödemeleri olur. Bu ödemeleri düzenli bir şekilde takip etmek ise borcun üzerine faiz eklenmesinin önüne geçer. Araç borç sorgulaması yaparak aracına ait borçları öğrenebilir ve internetten ödeyebilirsin. Araç ceza borcu sorgulama işlemine dair tüm detayları içeriğin devamında bulabilirsin.

Araç Borç Sorgulama Yaparak Hangi Borçları Öğrenebiliriz?

İnternetten plaka araç borç sorgulama işlemini yaparak ödemen gereken borç bilgilerini hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilir; ödemeni yapabilirsin. Sorgulama yaparak öğrenebileceğin borçlar ise şunlardır:

  • MTV ve vergi borçları
  • Trafik cezası borçları
  • Otopark borçları
  • HGS geçiş ihlali ceza borçları

Aracın borcunu sorgulama yaparak öğrenebilir ve günü geçmeden ödeme yapabilirsiniz. Trafikte kırmızı ışıktan geçme, hız sınırını aşma, emniyet kemerini takmama gibi hatalardan dolayı aldığın trafik cezalarını da araç borç sorgulama ile öğrenmen mümkün.

Aynı zamanda plakadan sigorta borcu sorgulama yapmak için e-devletten trafik sigortası poliçe sorgulama alanında sigortanın olup olmadığını da görebilirsin.

Aracın Borcunu Sorgulama Yöntemleri

Plakaya ait borç sorgulama yaparak cezaları ya da ödemen gereken vergileri görebilirsin. Aşağıda plaka araç borç sorgulamayı nerelerden yapabileceğini açıkladık.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Sorgulama

MTV, araç sahiplerinin her yılın ocak ve temmuz aylarında ödemesi gereken vergidir. Bu vergi araçtan araca değişiklik gösterir. MTV hesaplama ile ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsin. MTV borcun varsa borcunu Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla araç vergi borcu sorgulaması yapabilirsin. İnteraktif Vergi Dairesi haricinde çeşitli bankalar aracılığıyla da aracına ait vergi ödemelerini yapabilirsin. Hemen hemen her bankanın cep telefonu uygulaması veya internet sitesi üzerinden kontrol ve ödeme yapmak mümkündür. Kontrolleri araç plakanız ve T.C. kimlik numaran ile gerçekleştirebilirsin.

Trafik Para Cezası Sorgulama

Plakana ya da şahsa yazılan trafik cezalarını öğrenmek için borç sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilirsin. Kırmızı ışıkta de ya da köprü geçiş ücretlerini ödemeden geçtiğin de plakana ceza yazılaibilir. Ceza sorgulama işlemi e-Devlet’teki “Emniyet Genel Müdürlüğü / Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bölümüne girerek sorgulayabilirsin. Aynı zamanda “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme” kısmından da interaktif vergi dairesine yönlendirilerek sorgulama yapman mümkündür. Trafik cezaları ne kadar, erken ödeme indirimi, nasıl ve nereye ödenir konuları hakkında bilgi almak için tıklayın.

HGS Ceza Sorgulama

Köprü ve otoyollarda HGS’yi veya diğer ödeme sistemlerini kullanmadan geçen sürücülere para cezası uygulanır. Para cezasının tutarı geçiş ihlalinin yapıldığı yere göre değişebilmektedir. Trafikte fark etmeden de geçiş ihlalinden ceza almış olabilirsin. Aynı zamanda plaka benzerliğinden dolayı da yanlışlıkla ceza almış olma ihtimalin de vardır. HGS sorgulama, ödeme ve HGS iptali hakkında bilgi almak için "HGS Sorgulama ve HGS İptali Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

HGS ceza sorgulamasını Karayolları Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden Geçiş İhlal Sorgulama kısmından yapabilirsin. Dilersen bu işlem için e-Devlet’teki HGS İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama kısmını veya PTT’nin bunun için oluşturduğu adresi de kullanabilirsin. İnternet üzerinden trafik cezalarını, vergi borçlarını ve geçiş ihlallerini bu yollarla hızlıca ve kolayca görüntüleyebilir ve adınıza yazılan borçları aksatmadan ödeyebilirsin. 

Ayrıca aracınla ilgili diğer konularla ilgilenmek istersen sigortam.net’i ziyaret ederek kasko sigortası ve trafik sigortası ürünlerini inceleyebilir ve maddi hasarlara karşı önlem alabilirsin. Sigortalar hakkında bilgiye dilersen internet sitesi üzerinden teklif alarak dilersen de 444 24 00 numaralı destek hattından ulaşabilirsin.

Araç Borcu Sorgulama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Araç vergisi ödeme işlemleri nereden yapılır?

MTV ödemeleri için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan İnteraktif Vergi Dairesi ziyaret edilebilir, böylelikle ödemeler internet üzerinden hızlıca gerçekleştirilebilir.

Trafik cezası nereden ödenir?

Trafik cezaları çok çeşitli kanallar aracılığıyla ödenebilir. Vergi daireleri, PTT, e-Devlet veya bankalar aracılığıyla ödemeler yapılabilir.

Trafik cezası erken ödeme indiriminden nasıl yararlanılır?

Trafik cezalarının, tebliğ edilmelerinden sonraki 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 oranındaki erken ödeme indiriminden faydalanılabilir. 

HGS ceza ödeme işlemleri nereden yapılır?

HGS cezaları e-Devlet, bankalar veya PTT aracılığıyla pratik bir şekilde ödenebilir.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.