Egzoz Emisyon Muayene Ücretleri 2024 ve Gecikme Cezası

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Araçların periyodik şekilde yaptırması gereken egzos muayenesi, araçların çevreye olan zararlarını test eder. Testlerin belirli standartları vardır ve araçların uygunluğu bu kriterlere göre kontrol edilir. Egzos muayenesi yaptırmak için belirli bir ücret ödenir, yaptırmanının da para cezası vardır. Test sonucu aracın uygun çıkmaması da belirli bir cezaya tabidir. Şimdi 2024 için hem muayene hem ceza ücretlerine bakalım.

2024 yılı için yeniden değerleme oranı %58,46 olarak açıklandı. Bu orana göre birçok vergi ve cezaya zam uygulandı. 2024 itibariyle egzos muayene ücret ve ceza tutarları aşağıdadır.

Ücret Konusu 2024 Cezası
Egzos muayene ücreti 256 TL
Egzos muayene gecikme cezası 9.943 TL
Egzos muayenesinden geçememe cezası 19.897 TL

 

Araç muayene ücreti 2024 ne kadar? yazımızdan hemen öğrenebilirsin.

Egzoz Muayenesi Nedir?

Egzoz gazı hem çevreye hem de sağlığa zararlı bir gaz türüdür. Dolayısıyla hava kirliliği oluşturan ve çeşitli hastalıklara sebep olabilen egzoz gazına karşı önlem almak önemlidir. İşte bu sebepten ötürü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir dizi önlem planını hayata geçirmiştir. Bu önlemlerden bir tanesi de egzoz gazı emisyon denetimidir. Egzoz gazı emisyon denetimi sayesinde çevreye daha az zarar verilmesi amaçlanır. Eğer belirli bir miktardan fazla gaz salınımı oluyorsa bunun yaptırımı olacaktır. Bu nedenle egzoz muayenesini düzenli olarak yaptırman gerekir.

Araç muayene işlemlerinin de belirli aralıklarla yapılması gerekir. Araç muayene randevusu nasıl alınır yazımızdan detayları öğrenebilirsin.

Egzoz Muayene Ücreti ve İşlemleri

Egzoz muayene ücreti, egzoz emisyon muayenesi yaptırmak isteyen kişilerin merak ettikleri bir konudur. Peki, egzoz muayenesi ne kadar? 2024 yılında yeniden değerleme oranına göre 256 TL oldu. Ancak egzoz emisyon ölçümünün motorlu araç türüne göre değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. Dizel araçlarda, katalitik dönüştürücü içeren benzinli araçlarda ve son olarak benzin ve LPG’li araçlarda farklı şekillerde egzoz emisyon ölçümü yapılır.

 • İlk olarak egzoz kontrolü yaptırmalı ve bir sorun ile karşılaşılırsa bu sorun düzeltilmelidir. 
 • Egzozda herhangi bir sorun bulunmadığı takdirde aracın ölçüme gitmesinde herhangi bir problem bulunmaz. 
 • Egzoz gazı emisyon ölçümünü TÜVTÜRK istasyonunda yaptıracaksan ise ölçüm için TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden randevu alman gerekir. 
 • Ardından da istasyona gitmeli ve yetkililere araç muayenesi yaptırmalısın. (Egzoz gazı emisyon ölçümünü o an bulunduğun şehirdeki yetkili firmaya gidebilirsin.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Egzoz emisyon ölçümü; motorlu taşıtların atmosfere yaydığı gaz miktarının belirlenmesi amacıyla yapılan işlemdir. Dolayısıyla egzoz gazı emisyon ölçümünün yapılma nedeni, “Trafikte yer alan motorlu taşıtların egzozlarından çıkan karbonmonoksit (soba zehirlenmelerine sebep olan gaz), karbondioksit, azotoksit, hidrokarbon gazları, kurşun gibi ağır metallerin yarattığı hava kirliliğinin önüne geçebilmektir.” diyebiliriz. Ancak egzoz emisyon ölçümü, bu problemlerin önüne geçebilmek için tam anlamıyla yeterli değildir. Çünkü egzoz gazında bulunan ağır metaller, ozon tabakasına zarar vermekle kalmayıp hem yol kenarındaki bitkilere hem de insan vücuduna zarar verir. 

Eğer yapılan egzoz gazı emisyon ölçümü sonrası, ölçümlerde kirletici gaz salınımı miktarı belirlenmiş sınırlar içerisinde kalmış ise, araç sahibine Egzoz Gazı Emisyon Raporu verilir. Bu raporun araçta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aracın son egzoz emisyon ölçümü de bu belgede yer alır. (1 Ocak 2018 tarihten itibaren egzoz gazı emisyon ölçümü sonrası verilen ruhsat ve pul kaldırılmıştır.)

Egzoz Muayenesi Cezası Nedir?

Egzoz muayene cezası, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan kişilere uygulanan yaptırımdır, Eğer egzoz emisyon ölçümü yaptırmadığın tespit edilirse egzoz emisyon cezası olarak  2024 yılında 9.867 TL ödemek zorunda kalırsın. Aracın standartlara uygun olmayan ve fazla gaz salınması durumu için ise egzoz muayene cezası 2024 yılı için 19.404 TL olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla egzoz muayenesi gecikme cezası ile karşılaşmamak için muayenesini kanunlara uygun olarak yaptırmanı tavsiye ederiz.

Trafik cezaları hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Egzoz Muayenesi Cezasını Kim Keser? 

Egzoz muayenesi cezası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi tarafından kesilir. 

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü için TÜVTÜRK yetkili kuruluş olarak belirlenmiştir. Bu işlem için randevu aldıktan sonra bulunduğun şehrin veyahut başka bir şehrin sanayisinde, ölçüm yapma yetkisi bulunan bir merkeze giderek ölçüm yaptırabilirsin. Ek olarak TÜVTÜRK internet sitesinden muayene randevusu aldıktan sonra randevu aldığın TÜVTÜRK istasyonunda da egzoz muayene ölçümü yaptırman mümkündür.

Egzoz Emisyon Ölçümü Kaç Yılda Bir Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü, motorlu araç türleri için farkı sıklıklar gösterir. Binek ve resmi motorlu araçlar (otomobiller) için egzoz emisyon ölçümü sıklığı ilk üç yaş sonu ve üç yaş sonrası her iki sende birdir. Diğer motorlu taşıtlar için ise bu sıklık bir yaş sonu ve sonrası için senede bir olarak belirlenmiştir. Bazı araçlar ise egzoz emisyon ölçümünden muaftır.

Egzoz Muayene Sorgulama

Egzoz muayene sorgulama ve ödeme işlemlerini www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebilirsin.

Kiralık Araçlarda Egzoz Muayene ve Araç Muayene Cezalarını Kim Öder?

Kiralık araçlarda da araçlardan sorumlu olan kişi, araç sahibidir. Egzoz muayene ve araç muayene işlemlerini aracı kiralayan kişi değil sahibi yaptırmalıdır. Bu nedenle cezayı araç sahibi öder.

Aracınıza Hangi Sıklıkla Egzoz Gazı Muayenesi Yaptırmalısınız?

Egzoz muayene süreleri, araç tipine göre farklılık gösterir. Standart araçlarda ve resmi araçlarda bu muayene 3 yılda bir yaptırılmalıdır. Ticari araçlarda ise her sene egzoz muayene işlemi yapılmalıdır.

Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan kişilerin, araçlarının egzozunda herhangi bir problem olmaması gerekir. Eğer bir problem varsa tamir edildikten sonra muayeneye sokulmalıdır.
 • Eğer trafik ekipleri, aracının egzoz muayenesi olması gerektiğine karar verdiyse, muayene sürenin dolup dolmadığına bakmaksızın, aracını tekrar egzoz muayene işlemine sokman gerekir.
 • Ölçümden önce egzoz üstünde herhangi bir problem olmaması gerekir. Bu nedenle Araç egzozun herhangi bir aksaklık varsa mutlaka onarılmalıdır.
 • Egzoz emisyon ölçümü sonucunda yeterli olmayan bazı araçlara pul ve ruhsat verilmez. Bunun yerine egzoz gazı ölçüm raporu verilir. Bu rapor araçta sürekli bulunmak zorundadır. Egzoz emisyon ölçümünü e-devlet aracılığıyla takip edebilirsin.
 • Egzoz muayenesi yaptırmadan önce, aracın standart muayenesinin yapılmış olması faydalı olacaktır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu mu?

Egzoz emisyon ölçümü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın emriyle yaptırılmaktadır. Bu nedenle zorunludur.

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Bazı araçlar, egzoz emisyon ölçümünden muaf tutulurlar. Bu araçlar:

 • Motosikletler
 • Elektrikli ve Hibrit Araçlar
 • Hidrojen yakıtlı araçlar
 • 1979 yılından önce üretilmiş dizel motorlu taşıtlar
 • Tarım ve Orman traktörle
 • Mopedler

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler

 • Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak olan aracın tescil belgesi
 • Nüfus Cüzdanı, ehliyet veya pasaport

Egzoz Emisyon Kaç Gün Geçerli?

Binek araçlarda ve resmi araçlar 3 yılda bir yaptırılması gereken bu muayene, ticari araçlarda her yıl yaptırılmalıdır.

Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi?

Hafif kusurlu sayılarak araç muayenesini tamamlayabilirler.

Traktör Egzoz Muayenesi Var mı?

Traktörler, egzoz muayenesinden muaf olan araçlar arasındadır.

Motosiklet İçin Egzoz Muayenesi Var mı?

Motosiklet için egzoz muayenesi yoktur. Motosikletler, egzoz muayenesinden muaf araçlar arasındadır. Motosiklet sahiplerini 3. kişilerin verdiği zararlara karşı güvence sağlayan motosiklet trafik sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Egzoz Muayenesi Hafif Kusur mu?

Egzoz muayenesi, 2019 yılından önce “ağır kusur” olarak nitelendirilirken, 2019 yılından itibaren, “hafif kusur” statüsüne alınmıştır.

Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesinden Geçilir mi?

Trafik sigortası bulunmayan araçlar egzoz muayenesinden geçemez.

Aracınızın egzoz muayenisini yaptırdınız peki kasko ve trafik sigortası için bilgi almak ister misin? En ucuz araba kaskosu gibi birçok sigorta türü için sorgulama yapabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.