Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç kasko değer listesi aracınızın kasko bedelini öğrenmek istediğinizde kullanmanız gereken önemli bir yardımcıdır. Aracınız için son derece önemli olan kasko sigortası için ve aynı zamanda ideal kasko poliçesinin düzenlenmesi için kasko değer listesi, sizin tarafınızdan incelenmesi gereken bir listedir.

Otomobil sahipleri için önemli bir konu olan kasko değer listesini Sigortam.net bireysel satış genel müdür yardımcısı Aytuğ Sevim okuyucularımız için detaylarıyla açıklıyor. 

Kasko değer listesini motorlu kara taşıtlarının marka, model ve üretim yılına göre değerini açık ve gerçekçi biçimde gösteren liste olarak da adlandırabiliriz. Siz bir kasko sigortasından yararlanırken bu liste üzerinde yer alan gerçek verilerin ele alınması ise beklenmedik tutarları ortaya çıkaran bir poliçenin oluşumunu önleyecektir. Özellikle de kullanılmış araçların gerçek değerini öğrenmek için önemli bir gösterge olması sebebi ile sigorta şirketleri başta olmak üzere bizler ve aracı son kullanacak olan kişiler için değerli bir referanstır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Kasko Değer Listesi İle Piyasa Fiyatı Farklı mı?

Evet, araç kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri ile piyasa fiyat değerleri belirli bir ölçüde farklılığa sahiptir. Değer listesi üzerinde aracın tüm özellikleri dikkate alınarak yapılan bir hesaplama bulunduğu için daha gerçekçi rakamlar yer alır. Bu kapsamda liste fiyat değeri piyasa fiyat değerinin bir miktar üzerinde seyredecektir.

Araç kasko değer listesinde yer alan bedellerin tanımlanmaları, kazası olmayan araçların hesaplamada temel alınması, araç için pazarlık payının henüz düşülmemiş olması, kilometre yapmadığı varsayılan şirket araçlarına yönelik kalemlerin listede yer alması sebepleri ile piyasa fiyatlarına göre farklı olacaktır.

Araç Kasko Değer Listesi Sorgulama İşlemi Nedir?

Araç kasko değer listesi sorgulama, aracınızın araç kasko değer listesi üzerinde yer alan ve belirli kriterler baz alınarak hesaplanan fiyatını öğrenebilmenize imkan sunan işlemdir. Motorlu taşıtlarınızın, kasko değer listesinin belirlenmesinde marka, model, motor hacmi, üretim yılı gibi kriterler ele alınmaktadır.

Bu yüzden siz bir sorgulama gerçekleştirdiğinizde bu işlemin online olarak yapılabilmesine imkan sunan sorgulama sistemi üzerinde, aracınızın markasını, üretim yılını, modelini yazarak rahatlıkla sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta şirketleri ve bizler ise aracınıza bir referans olarak gördüğümüz bu liste değerini baz alarak aracınız için en uygun olan kasko teklifini hazırlarız. Tabi ki de liste üzerinde yer alan fiyatlara birebir uyma gibi bir zorunluluk olmasa da kasko sigortanızın bedeli şirket ile birlikte sözleşmeye ekleyeceğiniz teminatlara bağlı olarak ayarlanır.

Kasko Değer Listesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Kasko değer listesini incelerken ilk dikkat etmenize gereken şey, kasko değer listesinin zorunlu trafik sigortasını kapsamadığından haberdar olmaktır. Bu liste üzerinde görüntülediğimiz değer aracınızın sadece kasko sigortalarına ait değerini içerir. Diğer bir ifade ile daha da açmak gerekirse, kasko değer listesi baz alınarak aracınızın değeri belirlenir ve poliçeniz düzenlendiği sırada listedeki değer yazılır.

Müşteri Yorumları