Araç Muayene İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi, motorlu taşıt sahibi herkesin düzenli olarak gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir. Motorlu araçların trafiğe çıkabilmesi için gerekli olan yasal yükümlülükler arasında yer alan araç muayene işlemleri, teknik bir probleme sahip olan ya da temel donanımında eksiklik bulunan araçların trafiğe çıkmasını engelleyerek araç sahiplerini çeşitli kazalara karşı korur. Belirli aralıklarla gerçekleştirilen araç muayenesinin belirli aşamaları ve uyulması gereken kuralları bulunur. Aracını yeni alan ya da uygulamada herhangi bir değişiklik olup olmadığını merak eden pek çok kişi ise “Araç muayene işlemleri nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arar. Eğer siz de muayene işlemlerinizi en kısa sürede ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, size özel olarak derlenen bilgilerden yararlanabilirsiniz. Muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmeniz için gereken trafik sigortanızı ise Sigortam.net’ten kolayca satın alabilirsiniz.

Araç Muayenesi Nerede Yapılır?

Araç muayenesi TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan bir işlemdir. 2007 yılında araç muayenesine belirli standartlar getirmek amacıyla kurulan TÜVTÜRK, Türkiye’nin 81 ilinde birden faaliyet gösterir. Araç ruhsatına güncel muayene bilgisi girilebilmesi için TÜVTÜRK tarafından onay verilmesi gerekir. Bu sebeple de otomobil tamircilerinin, sanayi bölgesi işletmelerinin ve araç yetkili servislerinin gerçekleştireceği kontrol işlemleri, yasal bir nitelik taşımamaları sebebiyle araç muayenesi yerine geçmez.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araba Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kişisel binek otomobillerinin muayeneleri, her 2 yılda bir gerçekleştirilir. Ticari araçların muayeneleri yılda bir kez gerçekleştirilir. Tarım sektöründeki traktör ve benzeri araçların muayeneleri ise 3 yılda bir yapılır. Araç muayene işlemlerinin başlaması için ilk olarak TÜVTÜRK’ten randevu almanız gerekir. Muayene işlemlerinin tamamı randevuyla gerçekleştirildiği için randevusuz bir şekilde istasyona giden araçların bakımı sonraya ertelenir.

TÜVTÜRK’ten randevu alabilmeniz için kurumun internet sitesindeki randevu adımlarını tamamlamanız ya da kurumun müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. Muayene öncesinde aracınızdaki arıza, hasar ve donanım eksiklerini mutlaka gidermeniz önerilir. İşlemler esnasında aracınızda eksiklik tespit edilmesi durumunda problemin giderilmesi için 1 aylık süre tanınır ve bu süre sona ermeden önce istasyonu yeniden ziyaret etmeniz istenir. Bu sebeple aracınızdaki sorunları muayene randevusundan önce çözüme kavuşturarak işlemlerinize hız kazandırabilir ve tek seferde muayene onayınızı alabilirsiniz.

TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi yapılırken ilk aşamada ruhsat bilgileri incelenir. Araç sahibi, yetkililere güncel araç ruhsatını sunamazsa muayene işlemleri iptal olur. Aracı muayeneye götüren kişinin ruhsat sahibi olması ya da aracın ruhsat sahibi tarafından verilmiş bir vekaletname sunması da dikkat edilmesi gereken bir diğer detaydır. Muayene işlemlerini yalnızca araç sahipleri ya da araç sahibinin yasal vekalet verdiği kişiler gerçekleştirebilir. Ruhsat ve gerekli durumlarda vekalet incelemesinde herhangi bir probleme rastlanmaması durumunda aracın fiziksel olarak incelenmesine geçilir. Fiziksel inceleme esnasında aracın mekanik aksamı ve parçaları detaylı bir şekilde kontrol edilir. Bu işlemler sırasında aracınızda bir kusur bulunursa, tarafınıza bildirilir ve düzeltmeniz istenir. Herhangi bir sorun tespit edilmemesi durumunda otomobiliniz için rapor hazırlanır ve muayene işlemi tamamlanır. Muayenenin yapıldığı tarih, ruhsatınıza işlenir ve böylece aracınızla trafiğe güvenli bir şekilde çıkmanız mümkün hâle gelir.

Araç Muayene Aşamaları

Araç muayenesi için TÜVTÜRK istasyonlarına gittiğinizde, sırasıyla aşağıdaki aşamaları takip etmeniz gerekir.

 • İlk olarak kimliğinizi, ruhsatınızı, eğer başkasının aracını muayeneye götürüyorsanız vekaletnâmenizi, sigorta belgelerinizi ve aracınızın türüne özel diğer evrakları yetkililere teslim etmeniz gerekir.
 • Evrak çalışmasında herhangi bir sorun tespit edilmezse muayene işlemlerine geçilir. Bu aşamada TÜVTÜRK yetkilileri, aracınızın fren mekanizmalarını, ön aksı ve arka aksı kontrol eder. Fren sisteminde sorun bulunmaması durumunda lastikler incelenir.
 • Bir sonraki aşamada aracın farları ve iç aydınlatma sistemleri analiz edilir. Emniyet kemeri, koltuk kaydırma mekanizması gibi detaylar da kontrol edilir ve raporlama aşamasına geçilir.
 • Raporlama aşamasında karşınıza iki ihtimal çıkar. Evraklarınızda ve aracınızın fiziksel durumunda sorun bulunmaması durumunda raporunuz yazılır, ruhsatınıza işlenir ve muayene süreci tamamlanır. Araçta herhangi bir mekanik sorun tespit edilmesi durumunda ise size 1 ay sonraya randevu verilir ve bu süre zarfında bulunan kusuru gidermeniz istenir.
 • 1 aylık yasal süre zarfında tespit edilmiş problemleri giderilen araçlar, TÜVTÜRK istasyonlarında yeniden kontrol edildikten sonra olumlu rapor alabilir.

Araç Muayene Süresi Ne Kadardır?

Araç muayene işlemleri, ortalama 20 ila 40 dakika arası sürer. İstasyonun yoğunluğu, araçta kusur bulunup bulunmaması ve evraklarda herhangi bir sorun tespit edilip edilmemesi gibi detaylar, muayene işlemlerinin süresini etkileyebilir. Kişisel binek araçlar için yapılan muayene, 2 yıl sonraki aynı tarihe kadar geçerlidir. Aynı tarihin resmi tatile denk gelmesi durumunda ise tatilden sonraki ilk iş günü baz alınır.

Araç Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muayene işlemlerinde yapacağınız küçük hatalar, aracınızın olumlu rapor alamaması ve muayene sürecinin uzaması gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple de otomobilini muayene ettirmek isteyen tüm sürücülerin aşağıdaki detaylara dikkat etmesinde yarar bulunur.

 • Randevunuzu size uygun bir gün ve saate almanız, son derece önemlidir. Randevunuzu oluşturduktan sonra tarihini değiştirmeniz, eski muayenenizin süresinin dolmasına yol açabilir ve bu durum da trafik cezası almanızla sonuçlanabilir.
 • Muayeneye gitmeden önce aracınızı mutlaka yetkili servise kontrol ettirmeniz önerilir. Otomobilinizde sizin fark etmediğiniz, ancak uzmanların görebileceği kusurlar bulunabilir ve bu durum da muayenenizin olumsuz şekilde sonuçlanmasına yol açabilir. Bu sebeple, muayene günü gelmeden önce aracınızdaki sorunları gidermeniz, muayene işlemlerinde olumlu rapor almanız açısından büyük önem taşır.
 • Araç muayene istasyonundaki randevunuza zamanında gelmeniz de dikkat etmeniz gereken noktalar arasında bulunur. TÜVTÜRK istasyonlarında yoğunluk oluşabilir ve bu sebeple gecikme durumunda randevunuz iptal edilebilir. Mümkünse randevunuzdan 15 dakika önce istasyonda bulunarak randevu kaçırma riskinden korunabilirsiniz.
 • Aracınızın MTV, köprü, otoyol, otopark gibi borçlarının bulunması durumunda muayene işlemi ertelenir ve bu borçları kapattıktan sonra yeni randevu oluşturmanız istenir. Bu nedenle, muayene yaptırmaya gitmeden önce otomobilinizin tüm vergi ve ceza borçlarını kapatmanız tavsiye edilir.
 • Aracınız LPG’liyse, bu durumun mutlaka ruhsatınıza işlenmiş olması gerekir. Eğer ruhsatınızda aracınızın LPG’li olduğu bilgisi yer almıyorsa, muayene işlemleri sonraki tarihe bırakılır. LPG’li araçlardan ayrıca son 1 ayda alınmış gaz sızdırmazlık raporu ve egzoz emisyon pulu da istenir.
 • Muayene sırasında aracınızda asgari ekipman bulunup bulunmadığına da bakılır. Asgari ekipmanlar ise ilk yardım seti, stepne, yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektördür. Bu ekipmanlarda eksiğiniz varsa muayeneye gitmeden önce gidermenizde yarar bulunur.
 • TÜVTÜRK muayene ücretleri, Türk bankalarına ait Visa, MasterCard ve Troy tipi kartlarla ödenebilir. Eğer kullandığınız kart bu şartları karşılamıyorsa, ödeme işlemlerini tamamlayabilmek için güncel muayene ücretini öğrenmeniz ve yanınızda yeterli nakit para bulundurmanız gerekir.
 • Muayene işlemleri esnasında geçerli bir zorunlu trafik sigortanız bulunup bulunmadığı da kontrol edilir ve sigortası geçerli olmayan araçların muayenesi yapılmaz. Eğer zorunlu trafik sigortanızın süresi dolduysa muayeneye gitmeden önce yeni bir sigorta yaptırmanız gerekir.

Siz de yukarıdaki maddeleri uygulayarak araç muayene işlemlerinizi kısa sürede kolayca tamamlayabilirsiniz. Aracınız için seçebileceğiniz birbirinden avantajlı zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası ürünlerini ise Sigortam.net’te bulabilirsiniz!

Müşteri Yorumları