Araç Muayene Ücretleri, Randevusu ve Bilinmesi Gerekenler

Araç muayene ücretleri, randevusu, belgeleri ve süreci, her araç sahibinin ve sürücüsünün bilmesi gereken ayrıntılar içermektedir. Yeni yılda hangi araç tipinde, araç muayene ücreti ne kadardır? 2021 yılında, araç muayene için gereken evraklar nedir? Araç muayenesi hakkında bilinmesi gerekenler nedir?

2021 Araç Muayene Ücreti Ne Kadardır?

2020’den 2021’e geçerken 9.11 oranında zamlanan, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu KDV dâhil araç muayene ücretleri tablodaki gibidir:

  Araç Çeşidi                             2021 Yılı Muayene Ücreti          
Motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu veya römorksuz traktör 189,98 TL
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork 372,88 TL
Otobüs, Kamyon, Tanker, Çekici 503,86 TL

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Muayenesi Gecikme Cezası Ne Kadar?

Araç muayene mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Muayene edilmeyen araçların trafiğe çıkması yasaktır. Araç muayene gecikecek olursa cezai yaptırım söz konusudur. Araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli alınır. Gecikme bedeli ise, geciken her ay için araç muayene ücretinin %5’idir.

Araç Muayene Ücretine Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Dahil Midir?

Araç muayene ücretine, egzoz gazı emisyon ölçümü dahil değildir. Egzoz emisyon ölçümü 2020 yılında 80 lira olarak belirlenmiştir ve Tüvtürk istasyonlarında yapılan ölçümlerde bu fiyat geçerlidir.

Araç Muayenesi için Gerekenler Nedir?

Araç muayenesi için çeşitli belgeler gereklidir. Bu belgeler;

  • Ruhsat
  • Trafik sigortası poliçesi
  • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi 
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport

    Satış ve devir durumlarında tescil belgesinin yenisi düzenlenene kadar geçerlilik süresi dolmamış olan, noter tarafından verilen EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge’si muayene esnasında yanınızda bulunmak zorundadır.

    Aracınız LPG veya CNG’li ise, araç muayeneye götürülürken LPG/CNG tankının üzerde bulunan etiketteki bilgilerin okunur durumda olması gerekmektedir.

    Araç size ait değilse ve muayene yaptırmak istiyorsanız, bu durum vekâlet durumu olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda istenen belgeler değişiklik göstermektedir. Bu ve benzeri durumlarda hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenmek için TÜVTÜRK internet sitesini kullanabilirsiniz.

Araç Muayenesi Randevusu Alınırken Ücret Ödeniyor mu?

Araç muayene için randevu alırken, herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Araç muayene randevu almak için www.tuvturk.com ve 0850 222 88 88 numarasını arayarak alabilirsiniz.

Araç Muayene Cezası Ne Kadar 2021?

Araç muayene cezası, 2021 yılı için 314 TL’dir. Bu ceza erken ödeme indirimiyle beraber 235,5 TL’ye düşmektedir. Eğer cezayı ödemeyi geciktirecek olursanız, cezanız bir anda 652 TL’ye çıkabilir. Bu nedenle araç muayene cezanız varsa zamanında ödemeniz yararlı olacaktır.

Araç Muayenesi Olmayan Araç Bağlanır mı?

Muayene yapılmamış araç, ilk seferinde yakalandığında yalnızca para cezası kesilir. Yedi gün içerisinde yaptırmadığınız takdirde, araç ikinci kez muayenesiz yakalanırsa araç bağlama işlemi gerçekleşir. Şayet yine yedi gün içerisinde muayene yaptırmaz ve yakalanırsanız yeniden 652 TL ödemek durumunda kalırsınız. Araç muayenesi yaptırılmadan gerçekleşen her yakalanmada bu durum tekrarlanır.

Araç Muayenesi Olmayan Satış Yapılabilir mi?

Muayene süresi geçerliliğini yitirmiş olan araçların satışının yapılması mümkün değildir. Muayenesi yapılmamış aracın satılabilmesi için, aracın çekme belgesinin olması gerekir.

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Trafik cezası bulunan araçların muayeneye alınması söz konusu değildir. Tüvtürk araç muayene istasyonlarında araç muayene işleminin yapılması için öncelikle trafik cezanızı ödemeniz gereklidir.

Araç Muayene Tarihinden Önce Muayene Yapılır mı?

Tüvtürk araç muayene istasyonlarına gelerek, muayene süreniz dolmadan da araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Traktör muayenesi süresi kaç yılda bir yapılır?

Araç muayene işlemi, araçların türüne göre süre bazında farklılık gösterir. Traktörler, 3 yılda bir araç muayene işleminden geçmelidir.

Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Hacizli araçlar üzerinde vize işlemi yapılamadığından, muayene işlemi de yapılamaz.

Son Susturucu Olmadan Muayeneden Geçer mi?

Hiçbir araç susturucusu olmadan muayeneden geçmemektedir. Bu oldukça önemli bir detaydır. Susturucu iptali gibi durumlarda susturucunun yenilenmesi gerekmektedir.

Xenon Farlar Muayeneden Geçer mi?

Xenon far, aracın normal far standartlarına uygun bir far ise muayeneden geçmemesi için herhangi bir sebep yoktur. Ancak standartlara uymayan değişiklikler yapıldıysa, aracınız muayeneden geçemeyecektir.

Modifiye Araç Muayeneden Geçer mi?

Kurallara uygun bir biçimde modifiye yapılmışsa ve bunlar resmi evraklarda belirtilmişse, araç muayene esnasında bir problem olmayacaktır.

Amerikan Park Araç Muayeneden Geçer mi?

Amerikan park araçlar, Türkiye geçerli olan prosedürlere uygun olmadığından ötürü, araç muayene işleminden geçemez.

Araç Cam Filmi Muayeneden Geçer mi?

Ön camda cam filmi bulunması sebebiyle araç muayenesinden geçilemez. Yan camlarda da geçirgenliği düşük film kullanıldıysa yine muayeneden geçilemez. Ancak 30 gün sonra bu filmler çıkartılarak tekrar araç muayenesine girilebilir.

Spoiler Muayeneden Geçer mi?

Bu duruma göre farklılık gösterebilir. Eğer aracınızın görüntüsünü tümüyle değiştiren bir modifiye işlemi varsa, aracınız muayeneden kalabilir. Aksi takdirde geçmemesi için bir sebep yoktur.

Coilover Amortisör Muayeneden Geçer mi?

Şayet coiolver sistemi, aracı alçaltmak amacıyla eklendiyse ve platformları geçemeyecek kadar alçak bir yapıya sahipse, araç muayeneden geçemez.

Çift Çıkış Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Çift çıkış egzoz, Tüvtürk araç muayene istasyonundan geçemez. Aracınız ağır kusurlu olarak sınıflandırılır.

Mercekli LED Far Muayeneden Geçer mi?

Mercekli LED far, hafif kusurlu sayılarak araç muayeneden geçebilir.

Çakar Lamba Muayeneden Geçer mi?

Kanunen izin verilmiş kişiler dışında, çakar lamba takılan araçlar, Tüvtürk araç muayene istasyonundan ağır kusurlu raporu alırlar.

Far Filmi ve Far Karartma Muayeneden Geçer mi?

Far filmi takanlar ve far karartma yaptırılmış olan araçlar görüş mesafesini etkileyecek şekilde bu işlemi yaptırmışlarsa, araç muayeneden geçemeyecektir.

Coilover Yay Muayeneden Geçer mi?

Coilover yay tek başına muayeneden geçilmemesi için engel değildir. Ancak araç belirli standartların altında bir yüksekliğe sahipse, muayeneden geçemez.

Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Zorunlu trafik sigortası, her aracın trafiğe çıkabilmesi için zorunlu olan bir sigorta türüdür. Haliyle zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar, araç muayene işleminden geçemezler.

Müşteri Yorumları