Genişletilmiş Kasko Nedir, Neleri Kapsar?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Kasko sigortası teminat kapsamlarına göre farklı isimlere sahip olabilir. Kasko türlerinden biri olan genişletilmiş kasko geniş ve esnek bir teminat kapsamına sahiptir. Birçok kaza ve hasar riskline karşı güvence sağlar ve avantajlı ek teminatlar sunar. Yazımızda genişletilmiş kasko hakkında merak edilen soruları bir araya getirdik.

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Genişletilmiş kasko; çarpma, çarpılma, yanma ve hırsızlık gibi temel kasko sigortası hasarlarının yanı sıra bunlara ek olarak ihtiyaçlar dahilinde farklı teminatların da poliçeye ekletilebildiği bir kasko çeşididir. Poliçe, başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl geçerli sayılır. Genel kasko teminatlarının yeterli olmadığını düşünen araç sahipleri, kasko poliçelerinin kapsamını genişletebilirler. 

Aracında ufak da olsa bir hasar oluşsa bu senin için ciddi bir mali yük anlamına gelebilir oysa genişletilmiş kasko poliçesinde yer alan teminatlar arttıkça daha fazla riske karşı güvence sağlamış olursun. Sen de genişletilmiş kasko yaptırarak olası risklere karşı önlem alabilir ve ister kısa ister uzun seyahatlerde araç sürmenin keyfini çıkarabilirsin. Eğer genişletilmiş kasko yerine daha uygun fiyatlı ve kasko ana teminatlarını içeren bir kasko sigortası yaptırmayı düşünüyorsan tamamlayıcı kasko seçeneklerini değerlendirebilir. Tamamlayıcı kasko sigortası ile ilgili bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsin. 

Birleşik Kasko Nedir?

Birleşik kasko geniş teminat kapsamına sahip kasko türüdür. Genişletimiş kasko ve birleşik kasko genelde aynı kasko poliçe türü için kullanılır. Birleşik kasko a, d gibi belirli kasko ürünleri vardır, bunların teminat kapsamları değişebilir bu nedenle isimlendirmeleri de farklıdır. 

Genişletilmiş Kasko Nedir

Genişletilmiş Kasko Ana Kapsamı Nasıldır? 

Sigorta şirketleri tarafından sunulan kasko ürünleri, farklı risk grupları için ayrı ayrı teminatlar içerir. Bu teminatların maddi hasarları karşılama oranları birbirinden farklıdır. İşte bu noktada geniş kasko veya genişletilmiş kasko terimleri karşımıza çıkar. Peki, genişletilmiş kaskonun kapsamı nedir?  

 • Genişletilmiş kaskosu olan araçlar, kara veya demir yolunda motorlu-motorsuz taşıtlarla yaptıkları kazalarda teminat altındadır. Yani aracınla herhangi bir kazaya karışman durumunda bu kasko devreye girer.
 • Aracın hareket halinde veya durur vaziyette olması fark etmeksizin araç sahibi dışındaki 2. kişiler nedeniyle oluşan veya herhangi bir cisim çarpması sonucu meydana gelen hasarlar genişletilmiş kasko kapsamında yer alır.
 • Fiili ehliyeti olmayan kişilerin neden olduğu hasarlar da genişletilmiş kasko ile güvence altındadır. 
 • Sigortalı aracın çalınması veya parçalara ayrılması bu sigorta kapsamında yer alır. 
 • Aracın yanması da poliçe kapsamında yer alır, aracının yanması durumunda kasko hasarını karşılar.

Genişletilmiş Kaskoda Hangi Teminatlar Vardır? 

Geniş kasko ile üçüncü kişilerin araca vereceği maddi ve bedeni zararlar, mini onarım hizmeti, doğal afetler, terör olayları, yol yardım hizmeti gibi günlük yaşantında karşılaşabileceğin risklere karşı aracını güvence altına almış olursun. Akaryakıt dolumu, anahtar kaybı, araç içindeki eşyaların kaybı ve kemirgen hayvanların verebileceği zararlar teminatlar arasında yer alır. 

Genişletilmiş Kasko Ek Teminatları

Genişletilmiş kasko ek teminatları ile aracında meydana gelebilecek zararlara karşı hem kendini hem de sevdiklerini güvence altına alabilir ve hayatına kaldığın yerden devam edebilirisin. 

 • Yurt dışı teminatı
 • Doğal afetler
 • Hukuksal koruma teminatı
 • Terör, savaş, olağanüstü hâl gibi durumlar
 • Özel eşya
 • Mini onarım
 • Anahtar kaybı
 • Eskime payı düşmeme teminatı
 • Kemirgen Teminatı
 • Yanlış akaryakıt dolumu
 • Kullanım kaybı teminatı
 • Enflasyon teminatı
 • Yol Yardım Hizmeti
 • Sel-su baskını 
 • İkame araç
 • Asistans hizmeti
 • Yetkili olmayan kişilerce çekilen araca zarar verilmesi
 • Anahtar kaybı
 • Aracın asıl anahtarının çalınması
 • İhtiyari Mali Sorumluluk
 • Ferdi kaza koltuk

Genişletilmiş Kasko Araç Bedeli

Genişletilmiş kasko araç bedelinin tespit edilmesinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından her yıl düzenli olarak yayınlananKasko Araç Değer Listesi kriter olarak alınır. Aynı zamanda genişletilmiş kasko fiyatı, sigorta şirketine, teminatların kapsamına ya da ek hizmetlerin varlığına göre de değişebilir. 

Genişletilmiş kasko bedelini öğrenmek için teklif alman yeterlidir. Bilgilerini girerek hem teminatları hem fiyatları görebilir, poliçe ödemesi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsin.

Genişletilmiş Kasko Tüm Hasarları Karşılar mı? 

Genişletilmiş kasko sigortası, kapsam açısından oldukça geniştir. Yani karşıladığı hasarlar, ödediği tazminatlar ödemediği durumlara göre fazladır. Buna rağmen genişletilmiş kaskonun da karşılamadığı hasar durumları mevcuttur. Alkollü araç kullanma ya da poliçe kapsamında olmayan bir ek teminat kapsam dışı durumlara örnektir.

Genişletilmiş kaskonun karşılamadığı durumlar şunlardır.

 • Kasko poliçesinde olmayan durumlarda sigorta hasarı karşılamaz. 
 • Uyuşturucu kullanımı, ehliyetsiz araç kullanma, alkol sınırının aşılması, araç bakımının yapılmaması gibi durumlar poliçe kapsamında olsa da hasarı sigorta şirketi karşılamaz.
 • Kaskonun standart teminatlarında çarpma, çarpışma, aracın çalınması ve yanması gibi teminatlar yer alır. Ayrıca istenmeyen teminatlar da poliçeden çıkarılarak poliçe daraltılabilir, poliçeden çıkarılan teminatlar kapsam dışı kalır.
 • Kaskoyu yaptıran sürücü kazada hatalı da olsa kasko aracın hasarını karşılar. Karşı tarafa verilen hasarlar ise trafik sigortası tarafından karşılanır.  

Full Kasko Nedir?

Full; “her şeyi kapsayan, tam ve dolu” dolu anlamlarında kullanılan bir kelimedir. Tam kaskoyu ifade etmek için kullanılan full kasko ise kasko genel şartlarında belirtilen risklerin tamamından korunmanı sağlayan ve kaskonun ana ve ek teminatlarının tümünü içeren sigorta çeşididir. Dolayısıyla full kasko adı altında resmi bir kasko türü bulunmaz.

Full kasko, genişletilmiş kasko poliçe kapsamından da fazla teminata sahiptir. Bu nedenlerle full kasko fiyatları da diğer kasko primlerine göre yüksek çıkabilir. Kasko çeşitleri yazımızdan ucuz kasko türlerini detaylıca öğrenebilirsin.

Genişletilmiş Kasko ve Tam(Full) Kasko Farkı Nedir?

Kasko çeşitleri arasında yer alan genişletilmiş kasko, temel kasko ürününe ilave teminatlar seçilerek yapılırken tam kasko, tüm güvenceleri kapsar. Bu doğrultuda örneğin hayvan zararlarına karşı koruma sağlayan teminat seçip seçmemek senin vereceğin bir karardır. 

Hayvanların sık olduğu bir bölgede yaşamıyorsan hayvanlarla yolda ve park halinde karşılaşma riskin oldukça düşük olur, bu durumunda hayvan teminatını poliçeye ekletmek, hiç kullanmayacağın bir teminatı seçmek olur. Ancak hiçbir koşulda aracının zarara uğramasını isteniyorsan bunun önüne geçebilmek adına tam kasko yaptırabilirsin. Ancak tam kasko kapsamı geniş olduğu için diğer kasko çeşitlerine göre daha yüksek prim ödemesi yapman gerekir. 

Dar Kasko ve Genişletilmiş Kasko Farkı Nedir?

Dar Kasko; genel kasko teminatlarından yalnızca bir veya birkaçını teminat altına alırken genişletilmiş (full) kasko tamamını kapsar. Bu nedenle dar kasko sigortası fiyatları daha ekonomiktir ancak kapsadığı teminatlar daha sınırlıdır. Dar kapsamlı kasko daha güvensiz bulunurken geniş kapsamlı kasko daha güvenilir bir seçenektir.  Bunun yanında genişletilmiş kasko fiyatları, poliçe bazında da değişkenlik gösterir. Kasko fiyatı belirlenirken aracın marka ve modeli, yaşı, kayıtlı olduğu il, araç sahibinin cinsiyeti ve sürücünün yaşı etkili olur. 

Aracını Sigortam.net ile Güvence Altına Al

Diyelim ki kaza yaptın ve aracın uzun bir süre serviste kalmak zorunda kaldı. Bu durumda endişelenmene hiç gerek yok çünkü onarım süreci boyunca yedek aracını biz karşılarız. Ayrıca 1 yıl boyunca oluşabilecek her tür küçük hasarda da yanınızdayız. Aracının anahtarı mı kayboldu veya çalındı mı? Sigortam.net yine yanında! Aracında bulunan orijinal aksesuarların da bizim güvencemiz altında. Başka aksesuarların da mı var? Onları da beraber kararlaştırarak teminatlarına dahil edebiliriz. Türkiye’nin hemen her noktasından aracını hemen alarak hiç bekletmeden aracının tamirine başlıyoruz. 

Sigortam.net olarak onlarca farklı sigorta teklifini senin için karşılaştırıyor ve en ucuz ve kapsamlı teklifi bulmak için çalışıyoruz. Sen de genişletilmiş kaskonu Sigortam.net’te yaptırarak yol boyu araçta meydana gelebilecek hasarlara karşı güvence altına alabilirsin. Olası bir kaza veya arıza durumunda Sigorta Bilgi Hattımıza 2 dakika içinde ulaşabilir, sorunun çözümü için yardım isteyebilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.