BES Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

BES avantajları ve dezavantajları, BES’e katılmayı düşünenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin artıları ve eksilerine göre karar vermek birikim yapmak isteyenler için en sağlıklı yöntem. Bu sebeple BES avantajları ve dezavantajları hakkında tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi diğer adıyla BES, uzun yıllar yaptığınız birikimlerin emekli olduktan sonra size ek bir gelir sağlamasına yardımcı olacak bir emeklilik sistemidir.
BES ile sisteme gönderdiğiniz katkı payları, belirlemiş olduğunuz fonlar ile değerlendirilerek, değer kazandırılır. BES sisteminde 10 yıl boyunca kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanmış olursunuz. 10 yılı aştıktan sonra birikimlerinizi toplu ya da aylık taksitler ile ömür boyu ya da belli bir süre içerisinde alabilirsiniz.

BES son yıllarda özellikle para biriktirmekte zorlanan kişiler tarafından ve %25 devlet katkısı ile beraber ek bir katkı sağlaması nedeniyle tercih edilir hale geldi.

BES Avantajları ve Dezavantajları

BES Avantajları

  • BES sistemi birikim yapmanıza yardımcı olur.
  • Birikimleriniz %25 devlet katkı payı ile desteklenir, yani yapmış olduğunuz her katkı payı için %25 devlet katkısı elde edersiniz, devlet katkısı limiti aylık brüt asgari ücretinin %25’i kadardır.
  • Bireysel emeklilik sistemi fonunuzu ve şirketinizi değiştirme hakkınız bulunur, herhangi bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca fonlarınızı istediğiniz zaman kontrol edebiir, fon yönetimini kontrol edebilirsiniz.
  • BES ödemelerinizi bütçeniz doğrultusunda azaltabilir dilrseniz, bütçenizin yetmemesi durumunda dondurabilirsiniz.
  • Bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden de muaftır.

BES Dezavantajları

  • Bireysel emeklilik sisteminden 10 yılı doldurmadan çıkmanız durumunda devlet ciddi miktarda kesinti yapar. Zor durumda kalmamanız durumunda çıkmamalısınız
  • Fonların iyi yönetilmemesi durumunda istediğniz oranda gelir elde edemeyebilirsiniz.
  • BES şirketleri yönetim kesintileri yapar. Bu kesintilerin oranı genellikle %8-10 aralığında yer alır.
  • BES sistemi özellikle para biriktirmekte zorlanıyorsanız oldukça avantajlı olacaktır. Çünkü; böylece hem birikim yaparsınız hem de %25 devlet katkısı sayesinde payınızı değerlendirmiş olursunuz.

Küçük birikimler ile yıllar sonra toplu para almanız ve emekli olunca maaş olarak bağlatmanız mümkün.

Sigortam.net Avantajları ile Sigortalarınızı Yaptırın!

İnternete özel indirimlerden yararlanmak için bilgilerinizi doldurun, sadece 2 dakikada teklif alın. Dilerseniz 444 24 00'ı arayarak da sigortalarınızı bir telefonla satın alabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Müşteri Yorumları