Kredi Çekmek İçin Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

kredi için hayat sigortası zorunlu mu

Bankalar, konut kredisi çekmek için başvuran bir kişilerden dosya masrafları dışında hayat sigortası yaptırmalarını da talep etmekte ve hayat sigortası yaptırılmaması halinde müşterilerine krediyi kullanamayacaklarını dahi söylemektedirler. Peki gerçekten, kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu?

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir yani bankaların kredi vermek için koşul olarak öne sürdükleri hayat sigortası şartının yasal bir dayanağı ise bulunmamaktadır. Bankaların kredi çekerken hayat sigortasını şart koşmasının nedeni, borcun geri ödenmesini garanti altına almaktır bu sayede kredi borcu olan kişinin vefat etmesi, beklenmedik bir şekilde işsiz kalma, maluliyet ve ciddi hastalığa yakalanma gibi durumlarda borcun geri ödemesini sigorta şirketi üstlenir böylece de kredi borcu mirasçılara geçmemiş olur. Dolayısıyla dilersen kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak istemiyorsan dilekçe ile başvuru yaparak veya sonuç alınamazsa Tüketici Hakları Hakem Heyeti aracılığı ile bu durumu çözüme kavuşturabilirsin. 

Hayat sigortasının süresi, kredi geri ödeme süresi ile uyumlu olacak şekilde planlanır ve eğer kredi geri ödeme süresi 1 yılı aşarsa bu durumda hayat sigorta yenilenir ve ödenecek olan prim tutarı da yıllık olarak değişecektir. Sigorta prim tutarının belirlenmesinde poliçede belirtilen sigorta bedeli, sigortalının sağlık durumu, yaşı, mesleği, kredi borcu, borcun ödeme planı ve aylık faiz oranı gibi etkenler dikkate alınır kredi borcu azaldıkça hayat sigortası primi de güncellenir. Hayat sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmanın Avantajları

  • Poliçede belirtilen risklerden biri gerçekleştiği takdirde kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödendiği için borcun üzerine herhangi bir faiz işlemez ve böylece de kredi borcunun planlanmamış bir şekilde artması da önlenmiş olur. 
  • Eğer sigortalı hayatını kaybetme, ciddi hastalık, maluliyet veya işsiz kalma gibi bir sorun nedeniyle kredi borcunu ödeyemezse sigortalı yerine sigorta şirketi ödeme yapar. Eğer sigorta şirketinin ödemesi gereken tazminat, kredi borcundan yüksek olursa aradaki farkı sigortalı kişinin mirasçıları veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler öder. 
  • Kredi çekerken hayat sigortası yaptırıldığında sigorta için ödenen primler vergi matrahından düşer. 

Bankaların Sigorta Yapma Yetkisi Yok

Yanlış bilinen bir diğer durum ise, bankaların sigorta yaptığı algısıdır. Bankalar sigorta yapamaz yalnızca kredi verdikleri müşterilerini aslında anlaşmalı oldukları sigorta acentelerine sigortalatırlar. Yani, bu süreçte bir bakıma aracı konumunda bulunurlar oysa müşterilerin bankanın istediği sigorta şirketinin poliçesini kabul etmek gibi bir zorunluluğu yoktur. Dilersen bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketi yerine farklı bir sigorta şirketinden de hayat sigortası yaptırabilirsin.

Sigortalı Kredi ile Sigortasız Kredi Arasındaki Fark

Bazı bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerine hayat sigortalı ve hayat sigortasız olmak üzere iki farklı seçenek sunmakta düşük faizli ve uzun vadeli ödeme seçenekleri ile hayat sigorta kredileri müşteriler için cazip kılmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla kanunen kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak gibi bir zorunluluk olmasa da pratikte hem banka hem de sigortalının yakınları lehine bir durum oluşur çünkü sigortalının vefatı ya da kredi borcunu ödemesini imkânsız kılan farklı bir sorunda mirasçılar büyük borçlarla karşı karşıya kalabilirler.  

Konut Kredisinde Hangi Sigortalar Zorunlu?

Konut kredilerinde DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak zorunludur ancak DASK yaptırırken istediğin sigorta şirketi ile anlaşabilirsin. Yani bankaların yönlendirmesi ile maddi külfetini ve kapsamını bilmediğin bir poliçeye imza atmak zorunda değilsin. Kendi araştırmaların ile poliçe kapsamını anlaştığın sigorta şirketi ile hazırlayacağın daha avantajlı bir sigortan olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise DASK ve konut sigortası arasındaki farkıdır.

DASK, yaptırması zorunlu bir sigorta olmasının yanında evini sadece depreme karşı korurken, konut sigortası ise zorunlu olmamakla birlikte evini yangın, yıldırım, infilak gibi durumların yanında ek teminatlarla sel, ferdi kaza, hırsızlık, cam kırılması, DASK limitinin aşılması durumunda deprem ve daha birçok farklı alanda oluşabilecek zararlar karşısında güvence altına alır. Dask ve konut sigortası farkı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sigortam.net Avantajları ile Sigortanı Yaptır!

Aracın, evin veya sağlığın için sigorta yaptırmak Sigortam.net'ten çok kolay ve hızlı. Web sitemiz üzerinden teklif alarak internete özel indirim ve kampanyalardan yararlanabilir, poliçelerini çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsin. Sadece 2 dakikada teklif alabilir, tek bir ekranda teminatları ve fiyatları karşılaştırarak ihtiyaçlarına en uygun sigortayı kolaylıkla seçerek, online ödeme ile poliçenin güvencesini anında başlatabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.