Kredi Çekmek İçin Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Kredi için hayat sigortası zorunlu mu? sorusu kredi çekmek isteyenlerin en merak ettiği soruların başında geliyor. Bankalara yapılan kredi başvurularında, dosya masrafı gibi isteklerin dışında müşterilerin karşısına çıkan bir diğer istek de, bankanın kredi vermek için şart koştuğu hayat sigortası gelir. Bankalar hayat sigortası yapılmaması halinde müşterine krediyi kullanamayacağını dahi söyler. Peki gerçekten, kredi için hayat sigortası zorunlu mu?

Bankalar türü ne olursa olsun, kredi verirken, müşterilerinden alanlarına göre bazı sigorta poliçelerini yaptırmalarını ister. Buradaki asıl amaç, bankanın verdiği kredinin geri ödemesini garanti altına almak istemesedir. Örneğin konut kredi çekmek için başvuran bir kişiden banka, DASK veya hayat sigortası yapmasını isteyebilir. Banka kredi verdiği kişiye hayat sigortası yaptırarak, bir anlamda kredi sahibinin hayatını kaybetmesi gibi bir durumda borcunu sigorta şirketi aracılığı ile güvence altına almış olur. Ancak bu durum bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Bankaların Sigorta Yapma Yetkisi Yok

Yanlış bilinen bir diğer durum ise, bankaların sigorta yaptığı algısıdır. Bankalar kredi verdiği müşterilerini aslında anlaşmalı oldukları sigorta acentelerine sigortalatırlar. Yani, bu süreçte bir bakıma aracı konumunda bulunurlar. Oysa ki müşterilerin bankanın istediği sigorta şirketinin poliçesini kabul etmek gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu durumun yanlış olarak bilinmesi ise sigortalıyı hem maddi anlamda hem de imzaladığı poliçenin kapsamı açısından zarara uğratabiliyor.

Kredi için Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi için hayat sigortası zorunlu mu? sorusuna verilecek en net cevap zorunlu olmadığıdır. Bankaların kredi vermek için koşul olarak öne sürdükleri hayat sigortası şartının yasal bir dayanağı ise bulunmamakta. Müşteri istediği takdirde bu zorlamayı dilekçe ile, bundan da sonuç alamaması durumunda ise Tüketici Hakları Hakem Heyeti aracılığı ile çözüme kavuşturabilir. Ancak unutulmamalı ki her ne olursa olsun hayat sigortası, uzman bir sigortacı eşliğinde, kapsamlı bir poliçe halinde alınması halinde sigortalıya ve sigortalının ailesine büyük bir avantaj sağlar.

Konut Kredilerinde Sigorta Zorunluğu Var mı?

Konut kredilerinde ise DASK Sigortasını yaptırmak zorunludur, ancak bu durumda da kişinin istediği sigorta şirketi ile anlaşma hakkı vardır. Yani bankaların yönlendirmesi ile maddi külfetini ve kapsamını bilmediğiniz bir poliçeye imza atmak zorunda değilsiniz. Kendi araştırmalarınız ile poliçe kapsamını anlaştığınız sigorta şirketi ile hazırlayacağınız daha avantajlı bir sigortanız olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise DASK ve konut sigortası arasındaki farkdır.

DASK, yaptırması zorunlu bir sigorta olmasının yanında evinizi sadece depreme karşı korurken, konut sigortası ise zorunlu olmamakla birlikte evinizi yangın, yıldırım, infilak gibi durumların yanında ek teminatlarla sel, ferdi kaza, hırsızlık, cam kırılması, DASK limitinin aşılması durumunda deprem ve daha birçok farklı alanda oluşabilecek zararlar karşısında güvence altına alır. Dask ve konut sigortası farkı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sigortam.net Avantajları ile Sigortalarınızı Yaptırın!

İnternetten teklif alarak internete özel indirim ve kampanyaları kullanabilir, poliçelerinizi çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Aracınız, eviniz ve sağlığınız için sigorta yaptırmak Sigortam.net'ten çok kolay ve hızlı. Aynı zamanda tek bir ekranda teminatları ve fiyatları karşılaştırarak ihtiyaçlarınıza en uygun sigortayı kolaylıkla seçebilirsiniz. Sadece 2 dakikada teklif alın, online ödeme ile poliçenizin güvencesini anında başlatın. Poliçeniz e-mailinize geldiği için poliçe güvencenizden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Müşteri Yorumları