BES Nasıl İptal Edilir, BES İptali İçin Yapılması Gerekenler

BES, yani Bireysel Emeklilik Sistemi, istenilen zamanda iptal edilebilir. Bu işlem bankalar ya da sigorta şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Bireysel Emeklilik Sistemine başvurmuş olduğunuz banka ya da sigorta şirketi ile irtibata geçerek, sigortanızı iptal ettirebilirsiniz.

BES Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptali şirketin iptal şartlarına göre değişmektedir. Telefon, sms ve ya müşteri hizmetlerinden tuşlama yaparak iptal süreci başlatılabilir. BES’inizi nasıl iptal edeceğinizi öğrenmek için sisteme girdiğiniz şirketin bilgilerini direkt arayarak ya da resmi internet sitesinden öğrenmenizde fayda vardır.

Aşağıda BES iptali için telefon ve sms bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Akbank Avivasa BES İptali

Akbank Avivasa bireysel emeklilik iptali için form doldurarak, başvuruda bulunabilir. Ya da 444 11 11 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

ING Bank BES İptali

ING Bank BES İptal işlemi için 444 1 666 numarasını arayarak, iptal isteğinizi bankaya bildirebilirsiniz. İsterseniz 0850 222 97 00 numarasından da bireysel emeklilik iptali başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası BES İptali

Ziraat Bankası BES iptal işlemini gerçekleştirmek için 0850 222 97 00 nolu telefon numarasını tuşlayarak, Ziraat Emeklilik Çağrı Merkezinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Bankası BES İptali

Garanti Bankası BES iptali işlemi için, internet şubesine veya cep şubesine girerek “sözleşmeden ayrılma” bölümünden BES iptali işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz 444 0 336 numarasından da BES iptal işlemi yaptırabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası BES İptali

Yapı Kredi Bankası BES iptal işlemi için Yapı Kredi Emeklilik Müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 0 444’ü arayabilir ve BES iptali için başvuru yapabilirsiniz.

Yapı Kredi BES İptali

Yapı Kredi Bes iptali için, 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi Emeklilik Müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Denizbank BES İptali

Denizbank BES iptali işlemi için 0850 222 0 800 numarasını arayabilir ve BES iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank BES İptali

Halkbank Bes iptali için, SMS yolunu tercih edebilirsiniz. BES iptali için büyük harflerle “ayrılma” yazıp boşluk bırakın, T.C. kimlik numaranızı yazıp 2560’a göndererek BES iptali yapabilirsiniz.
BES iptal işlemini çağrı 444 44 00 çağrı numarası ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank BES İptali

Vakıfbank BES iptal işlemi için 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Türkiye Finans BES İptali

Türkiye Finans BES iptal işlemi için, 0850 222 22 44 numaralı çağrı merkezini arayarak, BES iptali için başvuruda bulunabilirsiniz.

Finansbank BES İptali

Finansbank BES iptali işlemi için 0850 222 0 900 numaralı telefonu arayabilir, müşteri hizmetlerinden BES iptali işlemlerinize başlayabilirsiniz.

İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik) BES İptali
İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik) BES İptali için 0850 724 55 00 nolu çağrı merkezini arayabilirsiniz.

HSBC BES İptali

HSBC BES İptali için 0850 211 0 111 numarasını tuşlayarak HSBC müşteri hizmetlerine bağlanabilir, BES iptali için başvuru yapabilirsiniz.

NN Hayat BES İptali

NN Hayat BES İptali için müşteri yardım hattı olan 0850 210 66 94 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ya da 444 1 666 nolu müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Katılım BES İptali

Katılım BES İptali için 0850 226 0 123 numaralı çağrı merkezine ulaşarak, iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Metlife BES İptali

Metlife BES İptali hizmeti için 0850 222 0 638 numarasını arayabilirsiniz.

Aegon BES iptali

Aegon BES iptali İÇİN 0850 222 0 312 numarasını arayarak, poliçe iptal başvurusunda bulunabilirsiniz.

Allianz BES İptali Nasıl Gerçekleştirilir?

Allianz BES iptali gerçekleştirmek için, ayrılma talep formunu doldurup, teslim etmeniz gereklidir.

SMS ile BES İptali Nasıl Yapılır?

Her firma SMS ile BES iptali yapmamaktadır. Bu nedenle sigorta yaptırdığınız firmanın prosedürüne bakmak gereklidir. Anadolu Hayat Emeklilik ve Halkbank, SMS ile BES iptal işlemi gerçekleştirir.

BES iptal sms yöntemi kullanılabilen şirketlerinin SMS bilgileri aşağıdadır.

  • Anadolu Hayat Emeklilik BES sms iptali için yapılması gereken CAYMA yazıp boşluk bırakarak TC kimlik numarası yazıp 5755’e kısa mesaj göndermektir.
  • Halkbank BES sms iptali için yapılması gereken büyük harflerle ‘ayrılma’ yazıp boşluk bırakarak T.C kimlik numarasını yazıp 2560’a göndermektir.
  • VakıfBank BES sms iptali için “VEML” boşluk TC Kimlik Numarası boşluk “CAYMA” boşluk doğum tarihi (gün.ay.yıl) yazılarak 4933 ‘e SMS gönderilmesi gerekmektedir.

BES İptal Edilirse Ne Olur?

BES iptal edilirse biriken paranın geri alınması durumunda belirli kesintiler gerçekleşir. Kesinti oranları, bireysel emeklilik sisteminde kalma süresine göre farklılık gösterir. 10 yıl süre dolmadan BES iptal edilirse, kesinti oranları yüksek olacaktır. Kesinti olmadan ayrılma durumu, sözleşme başladıktan 60 gün süre içerisinde gerçekleştiğinde olabilmektedir.

BES iptal edildiğinde yapılacak kesintiler;

  • Stopaj kesintisi
  • Giriş Aidatı Kesintisi
  • Devlet Katkısı Kesintisi

BES Cayma Hakkı Nedir?

BES ilk başladığından itibaren, iki aylık süre içerisinde cayma bedeli bulunuyor. Bu süre zarfında caymak istediğinizde herhangi bir kesinti olmadan, paranızı tam olarak alabilirsiniz. Ancak iki aydan sonra bin liralık bir kesinti ile paranızı alabiliyorsunuz.

BES İptal Formu Örneği Nasıldır?

BES iptal formu örnekleri bankadan bankaya ve sigorta şirketlerine göre farklı olabilir. Bu nedenle hangi firmadan sigortalıysanız, o firmanın formunu örnek alıp doldurmanız doğru olacaktır.

BES’ten Çıkınca Para Ne Zaman Yatar?

BES’den çıkınca 20 iş günü içerisinde para ödenmektedir. Katılımcı ayrılma talep formunu imzalayıp faks ya da posta yöntemi ile şirkete gönderdiğinde hesabında biriken tutar 20 iş günü içerisinde belirttiği hesaba yatırılmaktadır.

BES İptali Halinde Bilinmesi Gerekenler

  • BES iptali yaptırmak isteyen kişilerin, iki aylık süresi bulunur. Bu süre zarfında iptal ettirirseniz, paranızı kesinti olmadan geri alabilirsiniz. Ancak 2 aydan sonra bin liralık bir kesinti ile paranızı alabilirsiniz.
  • BES iptali için bireysel emeklilik şirketine başvuru yapmanız gerekir.
  • BES’ten 3 yıl içerisinde çıkmak isteyen kişiler, devlet katkısından yararlanamaz.

İhtiyacınız Olan Sigortalar Sigortam.net'te!

Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun sigortayı bulmak için sadece 2 dakikada teklif alın. Sigorta teminatlarını ve fiyatlarını karşılaştırarak kendinize en uygun sigorta poliçesini anında satın alın. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Müşteri Yorumları