BES Nasıl İptal Edilir, BES İptali İçin Yapılması Gerekenler

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES, çalışma hayatında yaptığın tasarrufları yatırıma dönüştürerek emeklilik döneminde rahat bir yaşam sürebilmen için gelir sağlayan emeklilik sistemidir. Üstelik Bireysel Emeklilik Sistemi’nde %25 oranında devlet katkısı sunulur. Peki, bireysel emeklilik nasıl iptal edilir?

BES Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik hesabını istediğin zaman Bireysel Emeklilik Sistemi’ne başvurmuş olduğun banka ya da sigorta şirketi ile irtibata geçerek iptal ettirebilirsin. Bireysel emeklilik iptali, BES yaptırdığın şirketin iptal şartlarına göre değişmektedir. Telefon, SMS veya müşteri hizmetlerinden tuşlama yaparak iptal sürecini başlatabilirsin. Bireysel emeklilik hesabını nasıl iptal edeceğini öğrenmek için sisteme girdiğin şirketin bilgilerini direkt arayarak ya da resmi internet sitesinden işlem yapabilirsin.

Aşağıda BES iptali için telefon ve sms bilgilerine ulaşabilirsin.

Akbank AvivaSa BES İptali

AvivaSa bireysel emeklilik iptali için form doldurarak başvuruda bulunabilir, kendin iptal dilekçesi yazabilir ya da 444 11 11 numaralı çağrı merkezini arayabilirsin. AvivaSa müşteri temsilcileri sana BES cayma hakkını kullanabilmen için çeşitli evraklar gönderecektir. 

ING Bank BES İptali 

ING Bank BES İptal işlemi için 444 1 666 numaralı NN Hayat Emeklilik çağrı merkezini arayarak, iptal isteğini bankaya bildirebilirsin. İstersen 0850 222 97 00 numarasından da bireysel emeklilik iptali başvurunu gerçekleştirebilir dilersen de ING Bank mobil uygulama üzerinden BES iptali yapabilirsin. 

Ziraat Bankası BES İptali

Ziraat Bankası BES iptali için 0850 202 20 20 no’lu telefon numarasını tuşlayabilir, Ziraat Emeklilik Çağrı Merkezi’ni arayabilir, internet şubesinden veya mobil bankacılık sisteminden de işlem yapabilirsin. 

 • Online olarak iptal işlemini gerçekleştirmek için öncelikle Türkiye Hayat Emeklilik internet sitesine giriş yapman ve sırasıyla “Online İşlemler” ve “Bireysel” seçeneklerine tıklamalısın. Ardından açılan sayfadan bireysel emeklilik hesabını sorgulayabilir ve dilersen BES iptal işlemi yapabilirsin. 
 • Mobil bankacılık uygulaması üzerinden Bireysel Emeklilik Sistemi iptalini gerçekleştirmek için Ana menü üzerinden “Değişiklikler ve Talepler” menüsüne tıklayabilir ardından "Otomatik Katılım Sözleşmeler" sayfasından BES Cayma Talebi menüsü üzerinden işlem yapabilirsin.

Garanti Bankası BES İptali

Garanti Bankası BES iptali işlemi için internet şubesine veya cep şubesine girerek “Sözleşmeden Ayrılma” bölümünden BES iptali işlemini gerçekleştirebilirsin. Dilersen 444 0 336 numaralı telefonu arayarak, herhangi bir Garanti Bankası şubesinde BES iptal formu doldurarak veya SMS ile BES iptal işlemi yaptırabilirsin.

Garanti BBVA Mobil uygulamasından iptal işlemini gerçekleştirmek için öncelikle T.C. kimlik numaranı ve şifreni kullanarak uygulamaya giriş yapman gerekir. Sonrasında sağ üstte yer alan menü kısmından BES ayarları bölümüne gelebilir, oradan BES sözleşmeden ayrılma butonuna tıklayarak iptal işlemini başlatabilirsin.

Yapı Kredi Bankası BES İptali

Yapı Kredi Bankası BES iptal işlemi için mesai gün ve saatleri içerisinde herhangi bir Yapı Kredi şubesine giderek BES iptal formu doldurabilir, 444 0 444 veya 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi Emeklilik müşteri hizmetlerini arayabilirsin. Ayrıca

BES iptali için “T.C. kimlik numarası” boşluk “doğum yılı” yazarak 2202’ye SMS gönderebilirsin ancak SMS ile BES iptali için telefon numaranın banka sisteminde kayıtlı olması gerekir. 

Denizbank BES İptali

Denizbank BES iptali işlemi için mesai gün ve saatleri için 0850 222 0 800 numarasını arayabilir veya herhangi bir Denizbank şubesine gidip BES iptal formu doldurarak da BES iptal işlemini gerçekleştirebilirsin.

Halkbank BES İptali

Halkbank BES iptali için, SMS yolunu tercih edebilir, büyük harflerle “AYRILMA” boşluk “TCKN” yazıp 2560’a göndererek BES iptali yapabilirsin. BES iptal işlemini 444 44 00 çağrı numarasını arayabilir veya Halkbank Emeklilik web sitesinden sırasıyla “Otomatik Katılım”, “Değişiklik Talepleri” ve “Ayrılma Talebi” kısmından da Bireysel Emeklilik hesabını iptal ettirebilirsin. 

Vakıfbank BES İptali

Vakıfbank BES iptal işlemi için 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezini arayabilir, “VEML” boşluk “T.C. Kimlik Numarası” boşluk “CAYMA” boşluk “Doğum Tarihi”ni Gün/Ay/Yıl şeklinde yazarak 4933’e kısa mesaj atabilirsin.

Türkiye Finans BES İptali

Türkiye Finans BES iptal işlemi için 0850 222 22 44 numaralı çağrı merkezini arayarak, BES iptali için başvuruda bulunabilirsin.

Finansbank BES İptali

Finansbank BES iptali işlemi için 0850 222 0 900 numaralı telefonu arayabilir, müşteri hizmetlerinden BES iptali işlemlerine başlayabilirsin.

İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik) BES İptali

İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik) BES İptali için 0850 724 55 00 numaralı Anadolu Hayat Emeklilik çağrı merkezini arayabilir veya Anadolu Hayat Emeklilik internet sitesi üzerinden Anadolu Hayat online işlemler bölümüne girerek BES iptal talebinde bulunabilirsin. 

HSBC BES İptali

HSBC BES İptali için 0850 211 0 111 numarasını tuşlayarak HSBC müşteri hizmetlerine bağlanabilir, BES iptali için başvuru yapabilirsin.

NN Hayat BES İptali

NN Hayat ve Emeklilik BES İptali için 444 1 666 numaralı çağrı merkezini arayabilir veya 0850 210 66 94 numaralı müşteri yardım hattını arayarak da Bireysel Emeklilik Sistemi iptal işlemi için başvuru yapabilirsin. 

Katılım Emeklilik BES İptali

Katılım Emeklilik BES İptali için 0850 226 0 123 numaralı çağrı merkezine ulaşarak, iptal işlemini gerçekleştirebilirsin.

Metlife BES İptali

Metlife BES iptal işlemi için 0850 222 0 638 numarasını arayabilir ve BES iptal talebinde bulunabilirsin.

Aegon BES iptali

Aegon BES iptali için 0850 222 0 312 numarasını arayarak, poliçe iptal başvurusu yapabilirsin.

Allianz BES İptali Nasıl Gerçekleştirilir?

Allianz BES iptali gerçekleştirmek için ayrılma talep formunu doldurup, senden istenen evrakları herhangi bir Allianz şubesine teslim etmen gerekir. Allianz Sigorta ile ilgili detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

SMS ile BES İptali Nasıl Yapılır?

Her firma SMS ile BES iptali yapmadığı için sigorta yaptırdığın firmanın prosedürüne bakman gerekir. Anadolu Hayat Emeklilik, Vakıfbank ve Halkbank, SMS ile BES iptal işlemi gerçekleştirir.

BES iptal sms yöntemi kullanılabilen şirketlerinin SMS bilgileri aşağıdadır.

 • Anadolu Hayat Emeklilik BES sms iptali için "CAYMA" yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranı yazıp 5755’e kısa mesaj gönderebilirsin.
 • Halkbank BES sms iptali için büyük harflerle ‘AYRILMA yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranı yazıp 2560’a gönderebilirsin.
 • Vakıfbank BES sms iptali için “VEML” boşluk T.C. kimlik Numarası boşluk “CAYMA” boşluk doğum tarihi (gün. ay. yıl) yazılarak 4933 ‘e SMS gönderebilirsin.

BES İptal Edilirse Ne Olur?

BES iptal edilirse biriken paranın geri alınması durumunda belirli kesintiler gerçekleşir. Kesinti oranları, bireysel emeklilik sisteminde kalma süresine göre farklılık gösterir. 10 yıl süre dolmadan BES iptal edilirse, kesinti oranları yüksek olacaktır. Kesinti olmadan ayrılma durumu, sözleşme başladıktan 60 gün süre içerisinde gerçekleştiğinde olabilmektedir.

BES iptal edildiğinde yapılacak kesintiler;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş Aidatı Kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi

BES Cayma Hakkı Nedir?

BES cayma hakkı, BES sistemine otomatik katılım ile giren kişilere 2 aylık süre için tanınan hiçbir ücret ödemeden çıkma hakkıdır. BES ilk başladığından itibaren, iki aylık süre içerisinde cayma bedeli bulunur. Bu süre zarfında caymak istediğinde herhangi bir kesinti olmadan paranın tamamını alabilirsin. 

BES İptal Formu Örneği Nasıldır?

BES iptal formu örnekleri bankadan bankaya ve sigorta şirketlerine göre farklı olabilir. Bu nedenle hangi firmadan sigortalıysan, o firmanın formunu örnek alıp doldurman doğru olacaktır. 

BES İptal Edilince Para Ne Zaman Yatar?

BES iptal işlemini gerçekleştirmek istiyorsan BES paranı ne zaman alacağını merak ediyor olabilirsin. Peki, BES parası ne zaman yatar? BES’ten çıkınca katılımcı ayrılma talep formunu imzalayıp faks ya da posta yöntemi ile şirkete gönderdiğinde hesabında biriken tutar, 20 iş günü içerisinde hesabına yatırılır.

BES Parası Nasıl Çekilir?

Sistemde kayıtlı olan sigorta şirketi ile veya banka iletişime geçerek Bireysek Emeklilik Sistemi’nde biriken paranı çekmek için talepte bulunabilirsin. BES paranı alabilmek için e-Devlet sistemi üzerinden işlem yapamazsın.

BES İptali Halinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • BES iptali yaptırmak isteyen kişilerin, iki aylık süresi bulunur. Bu süre zarfında iptal ettirirsen, paranı kesinti olmadan geri alabilirsin. Ancak 2 aydan sonra bin liralık bir kesinti yapılır.
 • BES iptali için bireysel emeklilik şirketine başvuru yapman gerekir.
 • BES’ten 3 yıl içerisinde çıkmak istersen devlet katkısından yararlanamazsın.

İhtiyacın Olan Sigortalar Sigortam.net'te!

Bütçene ve ihtiyaçlarına en uygun sigortayı bulmak için Sigortam.net üzerinden sadece 2 dakikada teklif alabilir, sigorta teminatlarını ve fiyatlarını karşılaştırarak kendine en uygun sigorta poliçesini anında satın alabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.