BES Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

bes1

Emeklilik hayatını hak ettiği gibi yaşamayı kim istemez! Uzun yıllar çalıştıktan sonra geriye yaslanıp emeklilik planlarınızı gerçekleştirmeniz aslında hayal değil. Bu noktada Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES, emeklilikteki planlamalara yardımcı olabilir. O halde Bireysel Emeklilik Sistemi’nin ne olduğunu ve birikimlerinize nasıl bir katkıda bulunabileceğini açıklayalım.  

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

BES, rahat bir emeklilik süreci geçirmek isteyen kişilerin birikim yapmasını kolaylaştıran özel emeklilik sistemine denir. Sisteme katılan kişi; aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak bir miktar ödeme ile birikim yapabilir.

BES’ten emekli olmaya hak kazanıldığında ödemelerin nasıl alınacağına da katılımcı karar verir. Ödemeleri tek seferde toplu olarak veya aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık gibi periyotlarla düzenli olarak almak mümkün. Hatta ödemenin bir kısmını toplu olarak alıp diğer kısmını maaş gibi düzenli almak da bir seçenek.

Otomatik BES Nedir?

Otomatik BES olarak da bilinen Otomatik Katılım Sistemi (OKS); 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren ve çalışanların, işverenleri aracılığı ile BES’e otomatik olarak katılması anlamına gelen bir sistemdir. Bu sayede 45 yaşın altında memur veya işçi kadrosunda olanlar ile SGK kapsamında çalışanlar Otomatik BES’e katılır. Otomatik Katılım Sistemi’ne göre katkı payı, brüt maaşın %3’ü olarak belirlenir. Ayrıca sistemden ilk 2 ay içinde isteğe bağlı olarak çıkmak mümkün.

BES’e Kimler Katılabilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılmak için eskiden kişinin 18 yaşını doldurmuş olması şartı vardı, ancak artık sisteme katılım için yaş sınırı yok. Yani BES’e katılmak isteyenler yaş sınırı olmadan, yasal temsilcileri yoluyla bunu gerçekleştirebilir.

BES İçin Emeklilik Şartları Nelerdir?

bes2

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılıp en az 10 yıl boyunca katkı payı ödediyseniz ve 56 yaşını doldurduysanız bireysel emekli olabilirsiniz. 10 yılı doldurmadan ve yaş sınırı şartını sağlamadan sözleşmeden caydığınızda ise bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerin tümünü alamayabilirsiniz. Yani kişisel sebeplerle sistemden ayrıldığınızda alabileceğiniz devlet katkı payının oranı değişir.

Örneğin 3 yılı doldurmadan sistemden çıktığınız durumda devlet katkı payından bir gelir elde edemezsiniz. 3 yılı doldurduktan sonraki süreçte alabileceğiniz devlet katkı payının oranları ise şu şekilde:

 • 3-6 yıl arasında devlet katkı payının %15’i,
 • 6-10 yıl arasında devlet katkı payının %35’i,
 • 10. yılın sonunda devlet katkı payının %60’ı,
 • BES’te 10 yıl süreyi tamamladığında ve sigortalı 56 yaşını doldurduğunda ise devlet katkı payının tamamı alınır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin birçok avantajı bulunur. Sisteme giriş yapanlar sadece birikim yapmaz, aynı zamanda devlet katkısı sayesinde yatırım da yapar. Peki, devlet katkısı nedir? BES’in sağladığı avantajlar nelerdir?

 • Devlet Katkı Sağlar: Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yatırdığınız her yatırımın %30’u kadar da devlet tarafından hesabınıza katkı yapılır. Bu sayede birikiminize birikim katarsınız. Örneğin BES' e her ay 200 lira yatıran biri, yılın sonunda %30' luk devlet katkısıyla birlikte toplam 3 bin 120 lira elde etmiş olur.
 • Yatırım Disiplini Verir: Yatırım yapmak, birikim sağlamak sizin için kolay değilse BES size uygun olabilir. BES’e katılımınız sağlandığında sizin ekstra ödeme yapmanıza gerek kalmadan aylık gelirinizden belli bir miktar katılım payı, otomatik olarak BES hesabınıza aktarılır.
 • Birikime Ara Verilebilir: Hayatınızın her döneminde finansal durumunuz sabit kalmayabilir. Böyle bir zamanda yatırım yapmak sizin için bir öncelik olmayabilir. Durumunuzu dengeye kavuşturana kadar yatırım yapmaya ara verebilir veya yatırdığınız katkı payını yapılandırabilirsiniz.
 • Emeklilikte Ek Gelir Sağlar: Emekli olmadan önce BES’e yatırarak biriktirdiğiniz katkı payları, emekli olduğunuzda size ek bir gelir kaynağı olur. Böylece emekli olmadan önce sahip olduğunuz yaşam standartlarını emeklilik yıllarınızda da  korumuş olursunuz. Ayrıca alacağınız BES ödemesini, dilediğiniz miktarda ve zamanda isteyebileceğinizi unutmayın.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Eksileri Nelerdir?

BES’e katılmak bazıları için biçilmiş kaftan olsa da bazıları için çok iyi bir seçenek olmayabilir. Burada gelecek planlarınız, yatırım anlayışınız veya kişisel tercihleriniz devreye girebilir. Bu nedenle BES’in dezavantajlarını belirtelim.

 • Bireysel Emeklilik Sistemi, sizin en az 10 yıl süre boyunca sistemde kalmanızı isteyen bir sistemdir. Bu süre dolmadan sistemden çıkış yapmanız durumunda devlet ciddi bir kesinti yapar. Yani BES, kısa vadeli yatırımlar için pek de uygun olmayabilir.
 • Fonların iyi yönetilmemesi durumunda istediğiniz oranda gelir elde edemeyebilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik şirketleri yönetim kesintileri yapar. Bu yönetim giderlerinin oranları dönemden döneme göre değişir.

BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ni dilediğinizde iptal edilebilirsiniz. İptal işlemi, BES sözleşmesinin yapıldığı banka ya da sigorta şirketinin iptal şartlarına göre gerçekleştirilir. Bu nedenle anlaşmanızın olduğu şirketin müşteri hizmetlerini arayarak veya sitesini ziyaret ederek BES’i iptal edebilirsiniz. BES İptali hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

BES İptalinin Mümkün Olduğu Diğer Durumlar Neler?

Bireysel Emeklilik Sistemi iptali, kişisel sebepler dışında ölüm ve sakatlık gibi durumlardan dolayı olabilir.

 • Ölüm Hali: Sistem katılımcısı emeklilik hakkını elde etmeden yaşamını kaybederse o güne kadar elde edilen toplam birikim tutarı BES’in yapıldığı şirket tarafından mirasçılara ödenir.
 • Sakatlık Hali: BES’e bağlı kişi, emeklilik hakkını elde etmeden kaza ya da hastalık sebebiyle sakat kalırsa sistemden ayrılabilir. Bu durumda bireysel emeklilik şirketi, o güne kadar elde edilen toplam birikim tutarını katılımcıya öder.

Birden Fazla BES Sözleşmesi Yapılabilir mi?

BES’e katılanların veya katılmayı düşünenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de birden fazla BES sözleşmesinin yapılıp yapılamadığıdır. Birden fazla BES sözleşmesi yapmak mümkün. Tarihi eski olan sözleşme, emeklilik haklarından faydalanabilmeniz için yeterli. Hesaplarınızı birleştirmek için ise sözleşme yaptığınız şirkete, bunu istediğinize dair bir talepte bulunmanız gerekir.

Birden fazla BES sözleşmeniz olması durumunda eski sözleşmeyi iptal etmek istiyorsanız şuna dikkat edin: Emeklilik tarihiniz, en eski tarihli sözleşme baz alınarak belirlenir. Bu nedenle eski tarihli sözleşmeyi iptal ettiğinizde, bu sözleşmeyle geçirdiğiniz zamanı kaybedersiniz.

BES’le Kendinizi, Hayat Sigortası ile Sevdiklerinizi Garanti Altına Alın

BES’e katıldığınızda ödeyeceğiniz katkı payları ve alacağınız devlet katkısı sayesinde emeklilik yıllarınızda rahat bir hayat yaşayabilirsiniz. Peki, ailenizi de güvence altına almak istemez misiniz?

Hayatta kötü durumlarla karşılaşma ihtimaliniz her zaman var. Böyle bir durumda ailenizin geleceğini garanti altına almak için Hayat Sigortası ile önceden belirlemiş olduğunuz limit ve teminatlarla çözüm bulabilirsiniz. Hayat Sigortası hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Hayat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?” başlıklı yazımıza göz atabilir, kendinize ve sevdiklerinize daha güvenli bir gelecek hazırlayabilirsiniz.

Müşteri Yorumları