Debriyaj Kullanımı ile İlgili Püf Noktalar

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

debriyaj kullanımı

Debriyaj kullanımı, araç sisteminin zarar görmemesi açısından sürücülerin bilmesi gereken önemli bir konudur. Debriyaj kullanımı konusunda bilinen yanlışlar ya da eksik bilgiler, arabanın sisteminde sorunlara neden olabilir. Bu sebeple debriyaj konusunda doğru bilgileri öğrenmekte fayda var.

Debriyaj Nedir? Debriyaj Kullanımı Nasıl Olmalı?

Debriyaj araçlarda vites değiştirme imkânı sunar. Çünkü debriyaj vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı keser. Aracı ilk hareket ettirdiğinde debriyajı kullanırsın.

Debriyajdan ayağını yavaşça çekerken hafifçe gaza basman rahat bir şekilde aracını hareket ettirmeni sağlar. Yine aracı durdurmak istediğinizde frene sert bir şekilde basmak yerine debriyaj ile birlikte hafif basman yerinde olacaktır. Böylece sert bir şekilde aracın durmaz ve aracın frenleri zarar görmez. Debriyaj kullanımı için önerilen şartları yerine getirdiğinde aracını daha uzun süre kullanabilirsin.

 

Debriyajın Görevleri Nelerdir?

  • Aracı Çalıştırırken: Aracı çalıştırırken motorun hareketini aşamalı bir şekilde tekerleklere ulaştırarak aracın sarsıntısız olarak hareket etmesini sağlar.
  • Vites Değiştirirken: Araç çalışır durumdayken vites değiştirildiği esnada motordan vites kutusuna hareket aktarımını keserek kolaylık sağlar.
  • Gerekli Olan Durumlarda: Gerekli olduğu durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağlantıyı keser.

Debriyaj Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Aracı stop ettirmemek için debriyajın iyi kavranması gerekir. Bu noktada devir saati olan arabalarda debriyajdan ayağın yavaş kaldırılması önem taşır. Sol ayakla debriyaja basılır ve çekerken de devir saatine bakılır. Devir saatinde oynamalar görüldüğünde ve araba titremeye başladığında rölanti yani kavrama noktasına ulaşılmış olur.
  • Kavrama noktasında ayağın sabitlenmesi gerekir. Sağ ayak ise fren pedalından çekilip hemen gaza yavaşça basılır. Bu noktada araçtaki titremenin sona erip arabanın hareket ettiğini görürsün. Gaz vermeye devam ederek ayağını yavaş yavaş debriyajdan kaldırırsan sorunsuz bir şekilde aracını hareket ettirmiş olursun. Devir saati olmayan araçlarda da aynı yöntem izlenmelidir.
  • Debriyaj kavrama noktasına geç ulaşıyor ve araç gitmiyorsa debriyaj bakımının yapılması gerekir. Bu duruma gelmeden önce periyodik araç bakımlarında debriyajın da kontrol ettirilmesi oldukça faydalı olacaktır. Periyodik araç bakımı ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Aracına önem verirken kasko sigortanızı da ihmal etmemen gerekir. Çünkü kasko aracının olası risk durumda hasar masraflarını güvence altına alarak bu masrafları cebinden ödemenin önüne geçer. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten hızlı ve kolay bir şekilde kasko hesaplaması yaptırabilir, istersen 444 24 00 numaralı 7/24 Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigortanı telefondan da satın alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.