Kaskoda Araç İkame Teminatı Hakkında Merak Edilenler

İkame araç hizmeti, kasko sahibi olan ve araçlarını belirli nedenlerle kullanamayan sürücülere büyük kolaylık sağlıyor. Bu sebeple kaskoda araç ikame teminatı, araç sahiplerinin en önemsediği kasko avantajları arasındaki yerini alıyor. Teminatlar arasındaki önemli yeri ve merak edilen ayrıntıları dolayısıyla kaskoda araç ikame teminatı ile ilgili merak edilen konuları sizler için bir araya getirdik.

Araç İkame Teminatı

Kasko sigortası, kusurlu veya kusursuz olarak bakılmaksızın sürücülerin yaşadıkları hasarı kısa sürede atlatmasına yardımcı olur. Yaşanan kazalarının minimum hasarla atlatılması için çalışan sigorta şirketleri, araç kasko ürünleri içerisinde hasar hizmetleri vermektedir. Bu hizmetlerden biri de kasko sigortalarında ilave bir güvence olarak verilen ikame araç teminatıdır. Kaskonuz kapsamında alabileceğiniz diğer teminatlar için; ”Kasko Teminatları ve Teminatların Kapsamı” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz

Kasko poliçesinin geçerli olduğu süre içinde kaskolu aracın bir arıza yahut kaza geçirmesi durumunda, sigortalıya ikame araç hizmeti verilir. İkame araç teminatı ile amaç; aracın anlaşmalı araç servislerinde tamir edilmesi süresi içinde sigortalının araçsız kalmasının önüne geçmektir.
Poliçenin geçerli olduğu süre zarfında aracın bir kaza geçirmesi veya arızalanması durumunda, sigortalıya ikame araç hizmeti verilmektedir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko sigortasındaki tüm teminatlar olduğu gibi ikame araç teminatından da yararlanabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartların neler olduğunu öğrenmek, olası hasar durumunda teminatı değerlendirmenizi sağlar.

İkame Araç Teminatı ile İlgili Ayrıntılar

 • Hasarın boyutunu değerlendirmek için gelen Eksper’in görüşü, ikame araç teminatından yararlanıp-yararlanamayacağınızı belirler. Eksper, yaşanan hasarın trafikte emniyetli bir sürüş için engel teşkil etmediği şeklinde bir raporlama yaparsa, ikame araç hizmeti verilmez. Örneğin; araçta çizikler ve göçükler olması veya mini onarım hizmeti alacak olması aracın trafiğe çıkması için engel oluşturmamaktır.
 • Aracın serviste 24 saati geçeceği durumlarda ikame araç verilir. 24 saatlik süre pazar günleri için hariç tutulur.
 • Hem aracın servisteki süresi, hem de verilecek ikame aracın kullanımı için tamiri gerçekleştirecek servis ve araç hizmeti sunan firmayla beraber eksperin anlaşması gerekir. Tamiri gerçekleştiren servis ve eksper anlaşmaya varamazsa, konu sigorta şirketine iletilir. Anlaşmanın sağlanmasıyla araç tamir edilerek servise bildirilir.
 • Aracın servisteki tamiri belirlenen süreden önce gerçekleşirse, ikame araç iade edilir.
 • Sigortalıya, yılda en çok 2 kez olmak üzere ikame araç hizmeti verilebilir.
 • İkame olarak verilen araçlar, anlaşmalı olunan kiralık araç firmalarından verilir. Verilen aracın özellikleri, değişkenlik gösterse de sigortalı aracın özelliklerine yakın olmasına dikkat edilir.
 • İkame aracın temin edilememesi durumunda, sigortalı kendi imkanları doğrultusunda araç temini yapabilir. Aracın sigortalı tarafından temin edildiği durumlarda, fatura karşılığında yahut sigorta şirketi ile anlaşılan günlük tutar üzerinden bir ödeme yapılır.
 • Sigortalı ikamet ettiği il dışında bir hasar yaşamış ve ikame araç verilmişse, belirlenen süre dolduğunda araç hangi ilden sigortalıya verildiyse aynı ilde teslim edilmelidir.
 • Kiralık araç firmalarından araç kiralandığında mail order formu alınır yahut boş kredi kartı slibi çekilir. İkame aracın iadesi ile bunlar sigortalıya geri verilir.
 • Araç sahibi belirlenmiş olan süreyi aşarak ikame aracı geç iade ettiyse, bedeli sigortalıdan talep edilir.
 • İkame araçla köprüden geçişler, otoban kullanımları, trafik cezaları sigortalı tarafından ödenir.

Bazı durumlarsa araç ikame teminatı şartlarından yararlanılmasına engel olmaktadır.

İkame Araç Hizmetine Engel Durumlar

 • Kasko poliçesinin kapsamının dışında olan durumlarda ikame araç teminatından yararlanılamaz. 
 • Kazanın dışında olan onarımlar ve araç bakımı için geçen süreler dikkate alınmaz.
 • Araç kaza dışında bir nedenle kullanılamayacak durumdaysa, ikame araç teminatından faydalanılamaz.

Siz de hem can güvenliğinizi sağlamak, hem de yollarda kalmaya karşı önlem almak için araç kaskonuzu yaptırın. Sigortam.net’in araba sigortası sorgulamasayfasından bütçenize uygun araba kasko fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. En uygun kasko teklifleri için Sigortam.net’e gelin, kasko ürünlerini aynı ekrandan online olarak karşılaştırma imkanını yakalayın! Dilerseniz 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından araç kaskonuz ile ilgili detaylı bilgi edebilirsiniz.

Müşteri Yorumları