Kasko Değeri Hesaplama | Araç Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

01 Nisan 2013 tarihinden itibaren sigorta şirketleri kasko bedelleri için “Kasko Araç Değer Listesi” dışında bir kaynağı referans alabilirler. Bu tarihten itibaren poliçelerde “Araç Değeri” değil sadece referans kaynağı belirtilecektir.

Kasko sigortası ile araç sahipleri hem kaza anındaki zararlardan hem de meydana gelebilecek hırsızlık, çarpılma, yanma gibi diğer olaylardan maddi anlamda korunmuş olur. Kasko sigortası, hem tüm araçlar için geçerli olan standart teminatları hem de sürücülerin ayrıca poliçeye ekletebileceği ek teminatları içerir. 
 
Kasko sigortası yaptırırken araçlar için öncelikle modeline ve yaşına göre bir değer tespit edilmesi gerekir. Kasko değeri hesaplama işlemi için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği  tarafından hazırlanan araç kasko değer listesi temel alınmaktadır. Kasko değer listesi, piyasadaki tüm araçları model ve yaşlarına göre kapsamaktadır. Eğer satın alınan araç 15 yaşın altındaysa ve listede olmadığını tespit edilirse, bu durum sigorta şirketine bildirilerek bir değer belirlenmesi talep edilmelidir.
 
 
Kasko sigortası poliçe bedeli belirlenirken her ay yayınlanan bu listeye uymak şarttır. Doğru değer ile hesaplanmayan kasko sigortasının hasar ödemelerinde problemle karşılaşmak muhtemeldir. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Araç değer listesine uyulmaması durumunda:
 
1. Araç değerini listede yer alan değerden düşük göstermek: Poliçe için daha az bedel ödemekle birlikte, herhangi bir kaza ve tazminat ödemesi anında ödenecek tazminat da düşük olacaktır. Bu nedenle araç sahibinin yapacağı ödeme normalden fazla olacaktır.
 
2. Araç değerini listede yer alan değerden yüksek göstermek: Yasal olarak doğru olmayan bir durumdur. Kaza anında araç değer listesindeki miktarı aşan kısım, tazminat için değerlendirilmeyecektir. Yani poliçeye yüksek miktar ödeyip, tazminat olarak yine aynı bedeli almak demektir.
 
Her iki durum da araç sahibi için dezavantaj yaratacağından, araç değerinin kasko değer listesinde olduğu gibi poliçeye yansıtılması en iyisidir. 
 
Aracınızın doğru kasko değeri ile hesaplanmış en uygun fiyatlı kasko sigortasına sahip olmak için Sigortam.net internet sitemizden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Birleşecek mi? Araç Sahiplerini Ne Bekliyor?

Trafik sigortası fiyatları tartışmasında flaş gelişme! Kasko ve trafik sigortası birleşiyor mu? Yetkililer ne diyor?

Devamını Oku

Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta, risk gerçekleşmeden önce önlem almaya yönelik bir eylemdir. Bu eylem, hizmeti sunan sigortacı ile hizmetten faydalanan sigortalı arasında imzalanan sözleşme ile belgelenmektedir.

Devamını Oku

Ekim 2012 Kasko Değer Listesi

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her ay yayınlanan kasko araç değer listesi güncellendi.

Devamını Oku