Araç Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Kasko sigortası priminin peşin veya taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa peşinatın ilk taksitinin yatırıldığı andan itibaren sigortacının sigortalıya poliçesini teslim etmesi ile birlikte başlamaktadır. 
 
Kasko poliçesi yaptırmakla aracınızı genellikle standart olarak verilen çarpma, çarpılma, yangın, hırsızlık gibi risklere karşı korumuş olursunuz. Ayrıca alacağınız ferdi kaza, kullanım kaybı, enflasyon koruması gibi ek teminatlarla korumanızı arttırabilirsiniz. 
araç kasko bedeliBütün bu standart ve ek teminatların amacı, oluşabilecek bir risk anında cebinizden mümkün olduğunca para çıkmasını engellemek olduğuna göre araç sigortası yaptırırken kasko bedeli konusuna dikkat etmek gerekir. 
 
Kasko bedeli, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan araç kasko değer listesine göre tespit edilmektedir. Buna ilave olarak ses, iletişim ve görüntü cihazları ile taşıta sonradan ilave edilen radyo-teyp, telefon, televizyon, klima gibi cihazlar, aksesuar sigortası kapsamı içine dahil edilir. Bunlar için ayrıca sigorta bedeli saptanması gerekir.
 
Araç kasko fiyatları ile ilgili "Araç Kasko Fiyatları" yazımızı mutlaka okuyun.
 
Konuyla ilgili "Yeni Kasko Sistemi ve Araç Rayiç Bedel Belirleme" yazımızı okumanızı öneririz.
 
 
Sigorta bedeli kasko poliçesi kapsamında gerçekleşecek bir riskin oluşması durumunda sigortalıya ödenecek olan maksimum rakama karşılık gelir. Başka bir deyişle sigortalının uğrayabileceği en büyük maddi kayıptır. Kasko poliçeleri için bu rakam, aracın çalınması ya da pert olması durumlarında, yerine yenisinin alınması gereken durumlarda ortaya çıkan rakamdır.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Aracın kullanılamaz halde olması durumunda sigorta şirketiniz, kasko poliçeniz düzenlenirken belirlenmiş olan kasko bedelini size ödeyecektir. Kasko yaptırırken bu bedeli düşük tutmanız o sırada cebinizden çıkacak para miktarını azaltmakla beraber, risk anında size ödenecek paranın da daha az olmasına sebep olacaktır. Sigorta değerinin üstünde bir bedelle yapılması durumunda ise – ki yasal olarak bu yanlıştır-, sigorta bedelinin değerini aşan miktarı hakkında sigorta sözleşmesi geçersiz işlem görür. Bu nedenle sigorta bedelinin aracınızın gerçek değerini yansıtması gereklidir.
 
Kasko sigortası yaptırırken hasar ödemeleri konusunda hızlı, anlaşmalı servis ağı yaygın olan sigorta şirketlerini tercih etmelisiniz. Bir kaza durumunda aracınızı bırakacağınız özel veya yetkili servis, kaza bedelini karşılaması için yaptırdığınız kasko firması ile anlaşmalı olmalıdır. 
 
Poliçede belirtilen araç değerinin aracınız yeni ise anahtar teslim fiyatı, kullanılmış ise piyasa fiyatı ile aynı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
Kasko poliçenizden gerektiği anda yararlanabilmek için primlerinizi düzenli ve tam olarak ödemeye dikkat etmelisiniz. En doğru kasko bedeline sahip kasko poliçenizi bir an önce yaptırmak için hemen online kasko teklifi alın ya da sigorta uzmanlarımıza danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından 7/24 bizi arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL