444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Sigortaları Arasındaki Önemli 3 Fark

02 Ekim 2014

Araçlarını korumak ve güvenceye almak isteyen araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortası ve kasko olmak üzere 2 araç sigortası çeşidi var. Bu 2 araç sigortasının teminatları ve kapsamı halk arasında karıştırılabilmektedir. Bir takım yanlışlıklara ve karışıklıklara sebebiyet vermemek adına aracınızı sigortalatmadan önce bilgi sahibi olmak, bilinçli bir tüketici olmanızı sağlayacaktır.

Kasko ve trafik sigortası arasındaki farklara değinmeden önce tanımlarını ve kapsamını incelemek doğru olacaktır.

Trafik sigortası sigortalanmış aracın değil, diğer tarafın hasarını karşılamak amacıyla yapılır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış araçların trafiğe çıkması yasalara aykırıdır. Aykırı bir şekilde trafiğe çıkıldığı farkedildiği an araç bağlanarak trafikten men edilir. Yani aslında trafik sigortası bir seçenek değil, zorunluluktur. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Kasko ise trafik sigortasının aksine isteğe bağlıdır. Kasko poliçeleri kapsamında verilen teminatlar trafik sigortası içerisindeki zararları karşılasa da trafik sigortasının yerine konulamaz. Araç sahipleri kasko sigortasına sahip olsa da trafik sigortasını yaptırmak zorundadır, ancak trafik sigortasını yaptıran araçların kasko yaptırmak gibi bie mecburiyetleri yoktur.

Kasko ve Trafik Sigortasını Ayıran Noktalar

Güvence Kapsamı

Zorunlu trafik sigortasına sahip olan araçlar, bütün sürüler ve araçların güvence altında olmasını sağlamaktadır. Bir hasar yaşanması halinde her 2 tarafında zararları tespit edilerek güvenceye alınır. Böylece, olası bir hasara karşı kazanın tarafları güvence altına alınmış olacaktır. Kasko sigortası bireyseldir, sadece sigorta sahibi araç ve araç sahibini ilgilendirir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Kapsam Alanı

Zorunlu trafik sigortasının kapsam alanının sınırları öncesinde belirlenmiştir ve tüm sigorta sahipleri için aynı teminatları içerir. Araç kasko teminatları ise sigorta alımı öncesinde belirlenir. Korumanın teminatları isteğe bağlı seçilmektedir.

Fiyat 

Trafik sigortası fiyatları serbest dönem öncesinde herkes için aynıydı ancak serbest döneme geçişle birlikte kasko fiyatlarında olduğu gibi trafik sigortası fiyatları da farklılaşmaya başladı. Bu farklılığın nedeni ise her sigorta şirketinin kendi kriterlerini baz alması. Zorunlu trafik sigortasının kapsamı, kasko sigortasına oranla daha sınırlı olduğu için primler de bu ölçüde uygun olabilmektedir. 

Uygun araç sigortası teklifleri ve detaylar için Sigortam.net’i ziyaret edin, araç güvenliğinizi şansa bırakmayın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

  


Okumaya Devam Edin

Araç Sigorta Fiyatları

05 Temmuz 2011 Salı
En uygun araç sigorta fiyatları en iyi fiyat garantisi ile Sigortam.net'te. Hemen teklif alın ihtiyacınıza en uygun kasko ve trafik sigortasını satın alın.

Araç Sigortası Nedir?

04 Eylül 2014 Perşembe

Araç sigortası araç sahipleri için önemli bir sigortadır. Sigortam.net'ten sigorta sorgulama yapın en uygun araç sigorta fiyatlarına 3 dakikada ulaşın.

Otomobil Özelliklerinin Araç Sigortalarına Etkisi

19 Eylül 2014 Cuma

Otomobillerde bulunan bazı özellikler araç sigortası fiyatlarını etkiler, bu özellikleri öğrenerek sigortanızı uygun fiyatlarla satın alın.