Araç Kasko Değeri Hesaplama ve Sorgulama

Kasko değer listesi ile araç kasko değer sorgulaması yapmak için araç bilgilerinizi girmeniz yeterli.
hasar
telefon
Kaskonuz için bizi arayın!0850 250 2400
7/24 Telefonun Ucundayız
Aracınızın Kasko Değerini Sorgulayın!
Aracınızın Kasko Değerini Sorgulayın!
Aracınızın
Kasko Değeri

Kasko araç değer listesi sorgulama ile güncel araç kasko değerini öğrenin, kasko sigortanızı aracınızın değerine göre yaptırın.

  • Kasko araç değer listesi kullanılarak sorgulanan kasko değeri, araçların kasko sigortası kapsamında karşılanacak hasarlarının hesaplamasında referans alınır. Sigortam.net üzerinden kasko değer listesi 2020 sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Hasar oluşması durumunda ödenecek tazminatın belirlenmesinde sigorta şirketleri güncel kasko araç değer listesini baz alabilirler.
  • 2020 araç değer listesi, TSRB tarafından aylık olarak hazırlanır ve yayınlanır. Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde; araç marka, model ve yılllarıyla birlikte piyasa fiyatları etkilidir.
  • Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri sırasında da kasko araç değer listesindeki, araç kasko değeri baz alınır.
  • Kasko araç değer listesi, on beş yaşına kadarki motorlu kara taşıtları için hazırlanmış olup, daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilmektedir.
  • Araç kasko değeri, 2. el araç alım satımlarında taraflar arasında referans değer olarak kullanılabilir.

En Çok Satılan Otomobil Modellerinin 2020 Kasko Değerleri

Marka Adı Model AdıBedel
RenaultClio Hb Icon 0.9 Tce 90114.000 TL
FordFocus St-Line 1.0 Ecoboost 125 5 Kapı 8S At208.800 TL
VolkswagenPassat 1.5 Tsi Act Dsg Impression260.300 TL
Peugeot3008 Active Life 1.5 Bluehdi 130 Eat6 Skypack264.400 TL
HyundaiTucson Fl 1.6 Crdi Dct Smart242.610 TL
ToyotaCorolla 1.6 Dream153.650 TL
HondaCivic 4D Dream 1.6 125147.500 TL
DaciaDuster Comfort 1.5 Blue Dci 115 4×4163.400 TL
NissanQashqai 1.3 Dig-t 160 Dct Sky Pack247.660 TL
OpelCombo Enjoy 1.5 130 Dizel AT8152.900 TL

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aylık olarak hazırlanan listedir. Araç kasko değeri, ortalama araç değerini ifade eder. Bir örnekle açıklamak gerekirse, kasko sigortası bulunan bir aracın ağır bir kaza sonrasında pert olduğunu varsayalım. Bu durumda sigorta şirketinin, sigortalıya tazminat ödemesi yapması gerekmektedir. Sigorta şirketleri işte bu aşamada ödemeleri gereken tutarı TSB’den kasko değer listesini kontrol ederek belirlemektedirler.

Kasko araç değer listesi ile başta kasko poliçelerinin primleri olmak üzere, noterdeki devir işlemleri ya da MTV ödemelerinde hesaplamalar gerçekleştiriliyor. Kasko değer listesindeki fiyatlar piyasa şartlarına, aracın yaşına, model aralığı ve motor hacmi gibi özelliklere göre farklılık gösterebilir.

Hazine Müsteşarlığının yayınladığı yönetmeliğe göre sigorta şirketleri TSB’nin kasko araç listesi dışında farklı kaynakları da referans alabiliyorlar. Poliçe düzenleme sırasında aracın rayiç bedeli hangi referans kaynağına göre belirlendiyse, hasar veya tazminat ödemesi sırasında da söz konusu referans kaynağındaki rakam göz önünde bulundurularak ödeme yapılıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Kasko Değer Listesi Nasıl Belirlenir?

Kasko değer listesi hazırlanırken yeni ve ikinci el araçlar için farklı yöntemler izlenir. Yeni otomobiller, imalatçı ve ithalatçı firmalardan alınan fiyat listelerinden yararlanılır. Aynı zamanda bu firmaların web siteleri, galeriler ve araç ile ilgili süreli yayınlardan araştırılır. İkinci el araçlar için ise ikinci el internet siteleri, gazetelerin seri ilan listeleri esas alınır.

Kasko değer listesi belirlenirken TSB’nin dikkate aldığı önemli alanlardan biri, internet üzerinden araç satışı yapan platformlardır. İnternet üzerinden araç satış fiyatlarına kolayca ulaşılması da bu platformun dikkate alınmasında önemli bir etkendir. İnternet kadar otomobil satış pazarları da liste belirlenmesinde önemlidir.

Araç Kasko Değer Listesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kasko değer listesinde geriye dönük olarak 15 yıllık kasko değerleri yer almaktadır. Bundan daha önceki yıllara ait araç kasko değerleri ise sigortalı ve sigorta şirketinin vereceği ortak karar sonucu ile belirlenir.

Araç kasko değer listesi yapılırken pek çok kriter kasko değerlerini etkiliyor. Özellikle ekonomik ve siyasi gelişmeler, otomotiv sektörüne yeni vergilerin gelmesi gibi nedenler sonucu ikinci el otomobil fiyatları ani değişiklikler gösterebiliyor. Araç fiyatlarındaki bu dalgalanmalar, kasko değerini de değiştiriyor.

Araç değer listesinde yayınlanan bedellere, araç satın alındıktan sonra ilave ettirilen aksesuarlar dahil değildir. İlave edilen yeni aksesuarlar için sigorta yaptıranın ayrıca beyanda bulunması gerekir. Araca sahip olduktan sonra eklenen aksesuarlar veya yedek parçalar kasko değerine dahil olmamakla beraber bunların bedelleri sigorta şirketi ile sigorta sahibi arasında belirlenir. Kasko değerleri sigortacı ve sigortalı arasında anlaşma yapılarak çözümlenir. Araç kasko değeri sorgulama sırasında aksesuarların kaskoya etkisi de göz ardı edilmemelidir.

Araç Kasko Değer Listesi Sorgulaması ve Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko değer listesi sorgulaması, Sigortam.net kasko değer sorgulama aracı üzerinden araç bilgilerinin girilmesi ile kolayca gerçekleştirilebilir. Kasko değeri sayfasına geldikten sonra önce aracınızın markasını, sonrasında ise araç model yılı ve araç modelini seçin. Bu işlemleri yapmanızın ardından aracınızın güncel kasko değeri ekranda çıkacaktır. Aracınızın kasko değerini öğrenmenizin ardından sadece 2 dakikada en iyi fiyat garantisi ile kasko teklifi de alabilirsiniz.

Araç Kasko Değer Listesi ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Arasındaki İlişki Nedir?

Kasko araç değer listesi ile ayrıca MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemelerinde de yararlanılabilir. Aracın MTV tutarı, güncel kasko değer listesindeki bedelinin %5’inden fazla olmamalıdır. Bu durumu tespit edebilmek için aracın kasko değerinin %5’ini hesaplamak gerekmektedir.

Araç için ödenmesi gereken MTV tutarı, kasko değerinin %5’inin altında kalıyorsa herhangi bir başvuru yapmaya gerek olmaz. Eğer aksi bir durum söz konusuysa, yani ödenmesi gereken MTV tutarı kasko değerinin %5’ini geçiyorsa, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarı, motor silindir hacmi bir alt kademede bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı şeklinde uygulanmaktadır. Bu uygulamadan yararlanmak yani araç vergisini daha düşük ödemek için de ilgili vergi dairesine başvuru yapmak gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ekinde yer alan “…. Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değeri Bildirim Formu” nun doldurulması ve bir dilekçe ekinde ilgili olan vergi dairesine başvuru yapılarak MTV tutarının yeniden hesaplanması talep edilebilir. Eğer geçmiş yıllarda da fazladan vergi ödenme durumu mevcutsa, yine bu hesaplama kullanılarak fazladan vergi ödemelerinin iadesi için başvuru yapılabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

En İyi Fiyat Garantisi ile Kasko Hesaplama Sigortam.net’te

Aracınızın güncel kasko değeri sorgulamasını Sigortam.net’ten kolayca yapabileceğiniz gibi kasko hesaplama ile ihtiyacınız olan poliçe için en iyi fiyat garantisi ile teklif de alabilirsiniz. Siz de hiç vakit kaybetmeden ister online olarak, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattını arayarak, Sigortam.net avantajlarından yararlanmaya hemen başlayın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL