Telematik Sistemin Araç Sigoralarına Etkisi

Telekomünikasyon Kurulu henüz Türkiye’de uygulanmamış ancak İtalya, Uzakdoğu ve Avrupa ülkelerinde kullanılan ve gittikçe yaygınlaşan ‘’Telematik Sistem’’ için hazırlıklara başladı.

Anlık iletişimi uzaktan algılama olanağı sağlayan bu sistem başta araç sigortası olmak üzere birçok sektöre kolaylıklar getirecek ve sektörel maliyetleri azaltacak. The Boston Consulting Group (BCG)’nin yaptığı araştırmaya göre Trafik Dostu olarak adlandırılabilecek ‘’Telematik Sistem’’ kasko ve trafik sigortası gibi araç sigortalarında herkese olumlu etkiler yapabilecek bir dönem açıyor. 

Motorlu araçlara yerleştirilen telematik sistem kasko ve trafik sigortasında çığır açacak gibi gözüküyor. Sistem sayesinde kurallara uyan sürücüler yüksek sigorta indirimi kazanacak, sigorta şirketleri tarafından ödüllendirilecek. Bunu sağlayan ise; sistem sayesinde aracın konumu ve sürücü davranışlarının sigorta şirketlerine iletilebilmesi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yani araçlara yerleştirilen, kablosuz teknolojiye sahip telematik sistem; motorlu araçlara güvenlik, yol bilgisi ve eğlence hizmetleri sağlarken sigorta şirketlerinin gözü kulağı olacak.

Kasko ve trafik sigortasında kullanılmaya başlanan sistemin en büyük avantajı; aracın konumu ve sürücünün davranışları ile ilgili sigorta şirketlerine bilgi ileterek trafik sigortası ve kasko poliçesi fiyatlandırmalarının en doğru şekilde yapılmasını sağlamak. Böylece sürücüler hakkaniyetli bir fiyatlandırma politikasını kazanacak. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigortada 2 Taraf Kazanabilecek 

Telematik sistem hem sigorta şirketlerine hem araç sahiplerine kazandıracak Sigorta şirketleri aldıkları risklere karşı doğru fiyatlandırma politikaları yapabilecek, kendilerini korumuş olacak, risk oranı daha düşük olan müşteriler daha uygun fiyatlarla trafik sigortası ve kasko poliçesi sahibi olabilecek.

Sürücü davranışlarını takip olanağı sağlayan sistem GPS ve kablosuz teknolojilerle aracın hareketleri gözlemlenebilecek, aracın ne zaman, nerede ve ne şekilde kullanıldığı ölçülebilecek ve kullanıma bağlı bir fiyatlandırma sağlanacak. 

Yaş, yer, ehliyet ve hasar-hasarsızlık gibi standart değişkenlerin yerine sürücünün davranışlarını gözlemleyerek yapılan bu fiyatlandırma politikası müşteriler açısından da cazip olacak, hatta belki de trafik kazalarının yoğun olduğu ülkemizde kaza oranlarını düşürecek.

Sigorta Şirketlerinin Müşteri Kaybetme Oranı Düşecek

Aracını daha dikkatli kullanan bildiği yollarda ilerleyen ve uygun koşullarda güvenli kullanan araç sahipleri çok daha az prim ödeyecek . Böylece; sigorta şirketleri riski düşük müşterilerine daha uygun fiyatlar sunarak müşteri kaybını azaltabilecekler. Her yıl 2 müşteriden birinin sigorta şirketini değiştirdiği sigorta pazarında, telematik sistem müşteriyi tutundurmak adına önemli bir avantaj yaratacak.

Dünyada Birçok Yerde Kullanılıyor
 

  • Dünya üzerinde, telematik sistemi baz alan kasko ve trafik sigortası poliçesi toplamda 3 milyon adet.
     
  • Bu konuda en geniş pazara sahip ülke İtalya. Ülkedeki 20 sigorta şirketinin 19’u telematik sistemli sigorta ürünü sunuyor.
     
  • Jaonya’da otomotiv üreticileri araçlara telematik sistemi üretim esnasında konumlandırmaya başladı.
     
  • Telematik sistem sigorta şirketlerine kasko ve trafik sigortası gibi araç sigortalarında yüzde 15 ila 20 seviyede bir avantaj kazandırıyor.

Telematik sistem ne zaman devreye girer bilinmez ancak siz yine de kaskonuza uygun fiyatlarla sahip olabilir,  Sigortam.net’te yol güvenliğini maliyeti düşük bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Sigortam.net’te uygun sigorta fiyatlarıyla sigorta sahibi olmak için sigorta sorgulaması formunu doldurun, sigorta şirketlerini karşılaştırın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren sigorta destek hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL