Yeni Kasko Sistemi ve Araç Rayiç Bedel Belirleme

Yeni kasko sistemi ile birlikte araç rayiç bedeli belirleme yöntemi de değişti. Daha önce araç bedeli için TSB’nin Kasko Değer Listesi dikkate alınıyor ve burada bulunan bedel poliçeye yazılıyordu. Artık sigorta şirketleri TSB Kasko Değer Listesi yanında ikinci el araç satışı yapılan internet sitelerini de kullanarak araç rayiç değeri belirleyebilecek. Poliçe üzerine ise araç bedeli değil, araç bedelinin nasıl belirleneceği (referans kaynağı) yazılacak.

 

Araç Rayiç Bedeli Nedir? 

 
Araç rayiç bedeli, aracın o günün şartlarında ne kadar değeri olduğunu gösterir. Araç değerleri yıldan yıla değişeceğinden, örneğin 2005 yılındaki bir aracın şu anki değerini belirlemek için rayiç değer belirleme yoluna gidilir.
 

Rayiç Bedel Hangi Durumlarda Gereklidir?

 
Kasko bedeli belirlenmesi, kasko sigortası bulunan araçların hasar ve pert durumlarında önemlidir. Hasar gören veya pert durumundaki bir araç için sigorta şirketi tarafından yapılacak olan ödeme, önceki dönemlerde, poliçeye göre gerçekleşirdi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Yani aracın o günkü değeri ne olursa olsun, poliçede yazan tutar ödenirdi. Bu da ekonomik dalgalanmalar olduğunda ve araç değeri yükseldiğinde araç sahibini zor durumda bırakırdı. Yeni kasko yasası ile bu durum ortadan kalkmış bulunuyor. Bundan sonra poliçeye araç bedeli yerine, araç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak. Böylece aracın pert olması veya hasar görmesi durumunda ödenecek tutar konusunda sigortalı ile sigorta şirketi arasında çıkan anlaşmazlıklar da son bulacak. Aracın sigortalandığı tarihteki değeri değil, hasar gördüğü tarihteki değeri dikkate alınıp buna göre ödeme yapılacak.
 

Araç Rayiç Bedel Belirlemede Kullanılan Referans Kaynakları

 
Yeni kasko sistemi ile birlikte sigorta şirketleri, araç rayiç değer belirlemede birbirlerinden farklı referans kaynakları kullanabilecek. Şimdiye kadar açıklanan referans kaynakları şunlar:
 
  • TSB Kasko Değer Listesi
  • Sahibinden.com
  • DOD
  • Arabam.com
 
 

 

Benzer İçerikler

2017’nin En Çok Satan 10 Otomobil Modeli Otomotiv Distribütörleri Derneği , 2017’nin ilk 9 ayında en fazla satan otomobil modellerinin listesini açıkladı. Açıklanan...verilere göre 2017’de şu ana kadar en fazla satan model Fiat Egea olurken, Egea’yı Renault modelleri Megane ve Clio takip etti....İşte 2017’nin en çok satan otomobil modelleri ve satış adetleri. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

İşte 2017’de En...Çok Satan Modeller

Üretiminde %70 oranında yerli olduğu belirtilen Fiat Egea, 2017’de toplamda 29.951 adet satılarak, en çok...satan modeller arasında ilk sırada yer aldı. Renault’un artık klasik modelleri arasında yer alan Megane 28.001, Clio ise 24.812 adet...sattı. Bu modelleri sırası ile Volkswagen Passat, Toyota Corolla, Volkswagen Polo, Ford Focus, Hyundai İ20, Honda Civic ve Opel Astra...takip etti.

Otomobil Satışları Geçen Yıla Oranla Düşüş Gösterdi

Yılın ilk 9 ayında toplam otomobil satışı ise geçen yıla...oranla %2.6 oranında azalarak 476.621 oldu. Satışlar Eylül ayında ise ilk 9 ayın aksine 53.423 satışla bir önceki yılın aynı...dönemine göre %4.06 oranında artış gösterdi.

Aracınızın Kasko Sigortasını Yaptırmayı Unutmayın

Ciddi maddi...sorumlulukları göze alarak sahibi olduğunuz aracınızın başına gelebilecek risklere karşı,
kasko...sigortası ile güvence sağlamayı unutmayın. Türkiye’nin online sigortacılıktaki ilk ve lider kurumu Sigortam.net’ten...online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak kasko teklifi alın, ihtiyacınız olan poliçeye en uygun fiyatlarla, anında sahip olun.