Kasko Sistemi ve Araç Rayiç Değer Belirleme

Araç Rayiç Değer Kasko sistemi için yapılan düzenlemelerle birlikte araç rayiç değer belirleme yöntemi de değişti. Daha önce araç bedeli için TSB’nin kasko değer listesi dikkate alınıyor ve burada bulunan bedel poliçeye yazılıyordu.

Artık sigorta şirketleriTSB Kasko Değer Listesi yanında ikinci el araç satışı yapılan internet sitelerini de kullanarak araç rayiç değeri belirliyorlar. Poliçe üzerine ise araç bedeli değil, araç bedelinin nasıl belirleneceği (referans kaynağı) yazılıyor.

Araç Rayiç Değer Nedir?

Araç rayiç değer, aracın o günün şartlarında ne kadar değeri olduğunu gösterir. Araç değerleri yıldan yıla değişeceğinden, örneğin 2010 yılındaki bir aracın şu anki değerini belirlemek için rayiç değer belirleme yoluna gidilir.

Araç Rayiç Değer Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kasko bedeli belirlenmesi, kasko sigortasıbulunan araçların hasar ve pert durumlarında önemlidir. Hasar gören veya pert durumundaki bir araç için sigorta şirketi tarafından yapılacak olan ödeme, önceki dönemlerde, poliçeye göre gerçekleşirdi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yani aracın o günkü değeri ne olursa olsun, poliçede yazan tutar ödenirdi. Bu da ekonomik dalgalanmalar olduğunda ve araç değeri yükseldiğinde araç sahibini zor durumda bırakırdı. Kasko yasası ile bu durum ortadan kalkmış bulunuyor. Bundan sonra poliçeye araç bedeli yerine, araç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak. Böylece aracın pert olması veya hasar görmesi durumunda ödenecek tutar konusunda sigortalı ile sigorta şirketi arasında çıkan anlaşmazlıklar da son bulacak. Aracın sigortalandığı tarihteki değeri değil, hasar gördüğü tarihteki değeri dikkate alınıp buna göre ödeme yapılacak.

Araç Rayiç Değer Belirlemede Kullanılan Referans Kaynakları

Yeni kasko sistemi ile birlikte sigorta şirketleri, araç rayiç değer belirlemede birbirlerinden farklı referans kaynakları kullanabilecek. Şimdiye kadar açıklanan referans kaynakları şunlar:

  • TSB Kasko Değer Listesi
  • Sahibinden.com
  • DOD
  • Arabam.com

Araç Rayiç Referans Kaynakları

Kaskonuzu İhmal Etmeyin!

Kasko sigortanızı yaptırarak kaza ve pert risklerine karşı bütçenizi güvence altına alabilirsiniz. Bir kaza gerçekleştiği zaman ortaya çıkan hasar bedelini cebinizden ödemek yerine sigorta şirketinin ödemesi, bütçeniz açısından oldukça rahatlatıcı olacaktır. Bu açıdan geç olmadan aracınıza kaskonuzu yaptırın, yüksek maliyetler ödemek zorunda kalmayın.

Sigortam.net üzerinden ister online kasko teklifialın, dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan arayarak sigorta uzmanlarımızdan destek alın. Sigortam.net fırsatlarını kaçırmayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL