İnternetten Güvenli Sigorta Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Online sigorta yaptırmayı tercih edenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri güvenli alışveriştir. Çünkü güvenli olmayan internet sitelerinden poliçe almaya çalışmak kişisel verilerin yanlış kişilerle paylaşılmasına ve olumsuz sonuçlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Günümüzde maalesef artarak devam eden dolandırıcı web siteleri mevcut. Sahte web sitesi oluşturarak kişisel verileri ve kart bilgilerini alıp zarar verici işlemler yapabiliyorlar. Özellikle son zamanlarda ise markaları taklit eden kopya sitelerin yanıltıcı işlemleri söz konusu. Bu tarz kopya sitelerde marka ismi, görseller vs. kullanıcılara tanıdık geldiği için daha inandırıcı bir algı oluşturmayı amaçlıyorlar.

Tüm bunlara karşı internet güvenliği hakkında bilgi sahibi olmak dolandırıcılarla baş etmek için oldukça önemli. Sigortam.net olarak kendi web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden örnekler vererek güvenilir internet sitesi için hangi kriterlere dikkat etmeliyiz detaylıca açıklayalım.

Marka İsminde Yanıltıcı İfadeler

Sahte web siteleri marka isimlerinde küçük değişiklikler yaparak yanıltıcı site isimleri kullanabiliyor. Sigortam.net üzerinden örnek verecek olursak Sigortam.net yerine Siqortam.net ya da Sigortamm.net gibi küçük harf değişiklikleri yaparak kişilerin gözünden kaçabilecek kötü niyetli işlemlerden bahsediyoruz. Bu açıdan sitenin adres çubuğunda yazan alan adına dikkat edilmesi gerekiyor. Bilgilerinizi vermeden ve işlem yapmadan önce ismin doğruluğundan emin olunması oldukça önemli. 

Adres çubuğu olarak bahsettiğimiz alan, aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretli kısım. Eğer Sigortam.net’in doğru ve resmi sitesinde olduğumuza emin olmak istersek, adres çubuğundaki site URL’nin https://www.sigortam.net şeklinde olmasını gerektiğini de hatırlatalım. 

güvenilir online sigorta

Ödeme Yöntemlerinin Güvenilir Olması

İnternet üzerinden sigorta poliçesi satın alınırken güvenli olan ödeme yöntemleri tercih edilmelidir. Kredi kartı ya da İBAN’a transfer gibi farklı yöntemler kullanılsa da önemli olan bilgilerin teyit edilerek yanlış işlemlerden kaçınmaktır. 

Kredi kartı ile ödeme en güvenli yöntemlerinden biridir. Bunun nedeni 3D Secure alt yapısı ile ilgili. Bu sistem ödeme bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçmesini önlüyor. Online satın alım sırasında müşterinin cep telefonuna tek kullanımlık şifre iletiliyor ve doğru girildiği taktirde işlem onaylanıyor. Bu sayede kredi kartı sahibinin bilgisi ve onayı olmadan satın alma gerçekleşmiyor.

IBAN’a havale/eft gibi nakit para transferleri için ise ödeme yapılacak hesap bilgilerinin doğruluğunun teyit edilmesi oldukça önemli. Örneğin Sigortam.net adını kullanarak müşteri ile whatsapp üzerinden iletişime geçen sahte hesaplar olabiliyor, IBAN bilgisi paylaşarak ödeme talebinde bulunabiliyorlar. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken IBAN doğruluğunun teyit edilmesidir. Sigortam.net olarak IBAN ile aldığımız ödemelerde sadece sigorta şirketlerine ait hesaplar kullanıyoruz. Şahıslara ait hesaplar ödeme bilgisi olarak paylaşılmıyor. Şahıs hesabı ile IBAN paylaşıldığı görülüyorsa dolandırıcı bir web sitesi olduğu anlaşılabilir.

Çağrı Merkezi Üzerinden İletişim

Güvenilir web siteleri bilgilerini bırakan müşterilerine şirketlerinin resmi çağrı merkezinden ya da sabit hatlardan ulaşırlar. Bu durum aramayı yapan şirketin belirli ve güvenilir olduğuna bir işarettir. Sahte web sitelerinde ise durum farklı olabilir. Kişisel cep telefonu numaralarından arayarak bilgi almaya ve işlemi devam ettirmeye çalışabilirler. 

Bazı sahte web siteleri ise resmi çağrı merkezi numaralarına benzeyen hatlardan müşterilere ulaşabilirler. Yanıltıcı numaralarla arayan dolandırıcı sitelere karşı da dikkatli olmak gerekir. Bu açıdan sigorta teklifi alınan ya da online satış işlemleri yapılan web sitelerinin çağrı merkezi numaralarını teyit etmek önemlidir.

Sigortam.net ve benzeri isimleri kullanan dolandırıcı sitelerin aramalarına karşı tedbirli olunması için müşterilerimize ulaştığımız çağrı merkezi ve diğer telefon hatlarımızı paylaşalım.

444 24 00 çağrı merkezi hattımızdır, müşterilerimizi aradığımız diğer hatlarımız ise;

  • 0216 250 76 97
  • 0216 250 78 20
  • 0216 250 76 98

İnandırıcı Olmayan Gerçek Dışı İndirim Uygulanması

Sahte web siteleri müşterilerden bilgilerini almak için gerçekle uyumlu olmayan indirim oranları sunabilirler. Örneğin 3.000 TL bir poliçe tutarı için 1.000 TL gibi bir indirim teklifi sunmaları şüpheli bir durumdur. Bu şekilde gerçek dışı indirim kuponları ya da kampanyalar görüldüğünde teklif ya da satın alma işlemlerine devam etmemek gerekir.

Sigortam.net’ten teklif alındığında indirim oranlarının ne kadar olduğu, mesleki ya da hasarsızlık gibi indirimler için poliçe tutarının ne kadar değiştiği anlaşılır bir şekilde müşteriye aktarılır. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.