ÖTV İndirimi Yapılacak mı? Ötv İndirimi Ne Zaman Çıkacak?

ÖTV indirimi 2021’de yapılacak mı ve sıfır araçlarda ÖTV oranları ne olacak soruları araç sahibi olmak isteyenler için merak edilen konuların başında geliyor. İkinci el fiyatlarındaki artış sonucunda, ikinci el araba almayı düşünen vatandaşlarda ÖTV indiriminin olup olmayacağını merak ediyor. Sıfır ya da ikinci el araba almak isteyen vatandaşlar, 2021 yılı içerisinde ÖTV indirim haberlerini yakından takip ediyor. 

ÖTV indirimi 2021 güncel gelişmeleri için yazımızı takip edebilirsiniz. Aracınız için 2021 verilerine göre ÖTV hesaplama yapmak istiyorsanız tıklayınız.

Geçmiş ÖTV İndirimleri

2020 yılında ÖTV oranlarına motor hacimlerine göre değişmekle birlikte zam geldi. Bir önceki sene 2019 yılında ise ÖTV indirimi uygulandı. 

Motorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) indirim dönemi 30 Haziran 2019 itibariyle sona erdi. Silindir hacmi 1600’ün altında olan araçlarda 15 puanlık bir indirimi kapsayan düzenleme ile araç fiyatlarında 10 bin ile 30 bin TL arasında bir azalma ortaya çıkıyordu. Araç alımlarını canlandırması planlanan ÖTV indiriminin yeniden devam edip etmeyeceği kesin değil.

ÖTV indirimi 2019 ile %45 olan oran, %30 seviyesine inmişti. İndirim süresinin dolması ile yeniden %45 seviyesine geri çekildi. Sıfır araç fiyatlarında ciddi değişiklere neden olan ÖTV indirim uygulaması hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Peki ÖTV indiriminden sonra araç fiyatları ne kadar değişti? ÖTV indirimli araç fiyatları ne kadar oldu? Araçlardaki ÖTV oranları nasıl değişti? ÖTV indirim uygulamasının detaylarına birlikte göz atalım.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

ÖTV Oranları Nasıl Değişti?

ÖTV indirimi otomobil modellerinin matrahına göre değerlendirilirse, iki farklı ÖTV oranı değişimi söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Matrahı 70 bin TL’yi aşmayan otomobil modellerinde %45’lik ÖTV oranı, ÖTV indirimi sonrasında %30 seviyesine iniyordu. Matrahı 70 bin ile 120 bin TL arasında olan modeller için ise halihazırda uygulanan %50 oranındaki ÖTV, %35 seviyesine düşüyordu. ÖTV oranları için yapılan indirimin motor hacmi 1.6 litre altında kalan araba modelleri için geçerli olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Aynı şekilde vergisiz fiyatı 120 bin TL’yi geçmeyen araçlar indirim kapsamına dahildi.

KDV indirimi ise sadece ticari araçlar için geçerliydi. Düzenleme ile birlikte ticari araçlar için %18 olan KDV oranı %1 seviyesine indirildi. KDV’de indirime gidilmesi ise ticari araç almayı düşünenler için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Otomobiller için ise KDV indirimi söz konusu değil, sadece ÖTV indirimi mevcut.

Vergi indirim ve düzenlemeleri kaldırılmadan önceki diğer detaylar ise şöyle;

ÖTV Teşviği Detayları Nelerdi?

Diğer bir düzenleme ise hurda teşviği. Vergisiz değeri 70 bin lirayı geçmeyen araçlarda hurda teşviği 10 bin lira olarak belirlenmişti. Vergisiz değeri yani matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı geçmeyen araçlar için ise 8 bin liraydı. Eğer aracın matrahı 120 bin lirayı aşıyorsa ise 3 bin lira ÖTV teşviği uygulanıyordu. 2019 ÖTV düzenlemeleri ile araç fiyatları daha uygun hale geliyordu.

ÖTV indirimi İle Araç Fiyatları Nasıl Etkiliyordu?

Otomobil fiyatının 100.000 TL değerinde olduğunu düşünelim. Düzenleme öncesi otomobilin fiyatının üzerine %50 oranında ÖTV ekleniyordu. Yani aracın ÖTV’li fiyatı 150.000 TL oluyordu. ÖTV indirimi sonrasında %50 ÖTV oranı %35 şeklinde yeniden düzenlendiği için aracın ÖTV’li değeri 135.000 TL oluyordu.

Bu hesaba %18 KDV oranını da dahil edersek, KDV ve ÖTV eklenmiş son hali ile otomobilin eski satış fiyatı 177 bin TL, ÖTV indirimli fiyatı ise 159.300 TL şeklinde hesaplanabilir. Bu durumda eski ve yeni satış arasındaki 17.700 TL değerinde.

100 bin TL’lik bir araba modeli üzerinden yapılan bu hesaplama, aracın fiyatına göre değişebileceği için bir genelleme ile ÖTV indirimi 10 bin ile 30 bin arasında fiyat avantajı yakalamanızı sağlıyordu.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Yeni bir araç aldığınızda kasko ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını karşılar.

Trafik sigortası cezası ile karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı veya yenilemeyi unutmayın!

Sigortam.net‘ten kolaylıkla kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilir, teklifleri karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattını arayarak sigorta uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları