Trafik Sigortasında Engelli İndirimi Var mı?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

trafik sigortasında engelli indirimi

Trafikte her gün binlerce araç, farklı nedenlerle karşılaştığı kazalar ve olumsuz durumlarla mücadele eder. Bu noktada trafik sigortası, sürücüler için büyük bir güvence kaynağı oluşturur. Peki, engelli bireyler için trafik sigortasında bir indirim söz konusu mu? Gelin, bu konuyu detaylarıyla inceleyelim.

Trafik Sigortasında Engelli İndirimi Var mı?

Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak adına bazı sigorta şirketleri, trafik sigortasında belirli indirimler uygulayabilmektedir. Ancak bu durum, tüm şirketler için genel geçerli bir kural değildir ve şirketlerin insiyatifine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Engelli bireylerin ve ailelerinin, sigorta teklifi alırken bu konuyu özellikle sorgulamaları ve şirketlerin özel şartlarını incelemeleri büyük önem taşır. İndirim uygulayan şirketlerin, fiyatlar üzerinde ve belirli avantajlar sağlamada farklı politikaları olabilir.

Trafik Sigortasında Engelli İndirimi Şartları Nelerdir?

Engelli indirimi uygulamasından faydalanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

  • Araç sahibinin, engelli olduğunu belgeleyen resmi bir dokümana yani sağlık raporuna sahip olması şarttır.
  • Trafik sigortası poliçesinin engelli birey adına yapılması gerekmektedir. Sigorta sahibi indirimden yararlanmaya hakkı olan kişi olmalıdır.
  • Eğer aracı sigortalı dışında bir kişi kullanacaksa, bu durumda engelli bireyin ortopedik bir engelinin olması gerekir. 

İndirim alınabilmesi için belirttiğimiz şartlar genel olarak bu şekildedir ama bu şartlar mevcut olsa da sigorta şirketleri trafik sigortasında indirim yapmayabilir. Bir başka durum da indirim için farklı şartlar sunabilir. Bu açıdan engelli indirimi uygulayan şirketin şartlarını öğrenmekte fayda vardır.

Trafik Sigortasında Engelli İndirimi Nasıl Belirlenir?

Engelli indirimi, sigorta şirketlerinin özel uygulamalarına ve politikalarına göre değişebilir. Resmi ve net olarak her şirketin uyguladığı belirli bir prim indirim oranı yoktur. Engelli indirim oranları, kişinin engel oranına ve durumuna göre de farklılık gösterebilir. Bu sebeple, engelli bireylerin ve ailelerinin, sigorta şirketleri ile birebir iletişime geçerek, detaylı ve güncel bilgileri alması önemlidir.

Engelli Sağlık Raporu Nedir, Nasıl Alınır?

Engelliler için sağlık raporu, kişilerin engellilik durumlarını, tür ve derecelerini değerlendiren Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş heyetler tarafından düzenlenebilen belgedir. Engelli aylığı, istihdam, vergi indirim ve muafiyeti ve farklı alanlarda indirim hakları için kullanılmaktadır.

Engelli raporu Sağlık Bakanlığı tarafından yetkili hastanelerden alınabilir. Bu hastaneler yine Sağlık Bakanlığının resmi web sitesinde yayınlanır. İlgili hastaneler için randevu alarak, doktorların verdiği muayene ve tetkikleri tamamlayarak kurul kararı ile rapor alınabilir. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.