Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları Estetik Ameliyatları Karşılıyor mu?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Jinekomasti, rinoplasti ve nazal septum gibi nedenlerle estetik ameliyatlar, son yıllarda sıkça başvurulan sağlık hizmetleri arasında yer alır. Genellikle de tedavi amacı taşımadığı için kamu hastanelerinde estetik ameliyatların ücreti, kişi Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olsa dahi karşılanmaz. Bu nedenle de birçok kişinin aklına “Özel sağlık sigortası estetik ameliyatı karşılıyor mu?” sorusu gelir. 

Yazımızda özel sağlık sigortalarının kapsamlarını ve estetik ameliyatları karşılayıp karşılamadığını derledik.

Fakat ilk olarak bir ayrımdan söz etmemiz gerekir. Türkiye’de özel sigorta çeşitleri, özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası olarak ikiye ayrılır. Estetik ameliyatlar ile ilgili hususları incelemeye ilk olarak özel sağlık sigortası ile başlayabiliriz. 

Özel Sağlık Sigortası Estetik Ameliyatları Karşılıyor mu?

Özel sağlık sigortası, daha uygun fiyatlarla özel sağlık kuruluşlarından hizmet almanı sağlar. Teminatlar kapsamında yapılan işlemlerde, tedavinin türüne göre ya hiç ücret ödenmez ya da belirlenen oranda bir ödeme yapılır. Standart poliçelere genellikle özel sağlık sigortası kapsamında ameliyatlar dahil edilir.

Ameliyatlar içerisinde de estetik kısmında özel bir parantez bulunur. Standart poliçelerde kaza veya hastalık gibi durumlarda meydana gelen deformasyonun giderilmesi için estetik ameliyatlar kapsam dahilinde yer alır. 

Örneğin trafik kazası sonucu çenesinde hasar meydana gelen bir kişinin, estetik ameliyat ücreti teminat dahilinde sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Bir diğer örnek ise jinekomastidir. Erkeklerde görülen ve hormon dengesizliği nedeniyle ortaya çıkan sorun ile göğüsler anormal olarak büyüyebilir. Böyle bir durumda ideal görünüme ulaşılması için estetik ameliyat yapılabilir. Sigorta şirketi, teminat dahilinde olmak kaydıyla ameliyat ücretini karşılayabilir.

Son bir örnek ise ağrılı hastalıkları içerir. Bazı durumlarda hastaların ağrılarını azaltabilmek için botoks ile sinirler geçici bir süre ile bloke edilebilir. Aslen estetik bir operasyon olmasına rağmen sigorta şirketleri gerekli hallerde bu işlemleri karşılayabilir. 

Bir diğer husus ise kapsam dışı bırakılan konulardır. Sigorta şirketleri, poliçe tarihinden önce meydana gelen rahatsızlıklar veya hastalıkların tedavilerini karşılamaz. Bu nedenle de estetik operasyona neden olan kaza veya hastalık, poliçe tarihinden önce gerçekleştiyse ödeme alınamaz. 

Bunlar dışında kozmetik ve estetik nedenler olarak ifade edilip güzellik için yapılan işlemler, özel sağlık sigortasının standart poliçelerinde genellikle yer almaz. Bu nedenle de özel sağlık sigortası tarafından işlemler için ödeme alınamaz. Tabii ki estetik için ek teminatlardan yararlanabilmek mümkündür. Bazı sigorta şirketlerinin estetik ameliyatları karşılayan özel ürünleri vardır. Yatarak tedavi teminatı ve estetik işlemlerini kapsayan özel sağlık sigorta paketlerini tercih ederek estetik işlemlerini yaptırmakta mümkünüdür. Peki özel sağlık sigortası alerji testini karşılıyor mu? Bu konu hakkında detaylı bilgiyi de diğer makelemizden alabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Estetik Teminatları Nelerdir?

Sigorta şirketleri, ek teminatlarına farklı isimler verebilir. Örneğin doğum için bir sigorta şirketi “doğum teminatı”, diğer bir şirket ise “gebelik teminatı” gibi isimlendirme yapabilir. Estetik teminatları ise genellikle “kozmetik ve estetik teminatı” ya da doğrudan “estetik teminatı” olarak adlandırılır. 

Özel sağlık sigortalarında estetik teminatı, diyetisyenden botoksa kadar geniş bir yelpazede yer alır. İşlemler teminat limitleri kapsamında ve sigorta şirketinin belirlediği kurumlarda gerçekleşebilir. 

Sigorta şirketlerinin estetik teminatı kapsamında karşıladıkları bazı işlemler şöyle sıralanıyor: 

  • Rinoplasti: Buruna kalıcı şekil verme ameliyatı.
  • Diyetisyen: Diyetisyen görüşmeleri ve bağlı işlemler.
  • Dolgu: Dudak, yanak ve nazolabial bölge (dudak ile burun arası) dolgusu gibi işlemler.
  • Saç Ekimi: Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olarak ifade edilen yöntem ile saç ekimi işlemleridir.
  • Liposuction: Yağ aldırma işlemleri.
  • Botoks(Botox): Koltuk altı, el, ayak ve yüze uygulanıp terlemeyi önleyen ya da izleri geçiren işlemler. 

Bunlar dışında göğüs implantı (silikon) gibi bazı belli başlı işlemleri de kapsama dahil eden teminatlar bulunabilir. Ancak yaygın olarak estetik teminatı içerisinde yukarıda sıralanan başlıklar yer alır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Durumlarda Estetiği Karşılar?

SGK kapsamında yer alan kişiler, SGK ile anlaşmalı özel hastaneleri tercih ettiklerinde fark ücreti öder. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise fark ücretini karşılar ve sigortalı teminatlar kapsamında özel hastanelerden tedavi ücreti ödemeden faydalanabilir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı incelendiğinde estetik cerrahi ve kozmetik süreçlerin teminatlara dahil edilmediği görülür. Ancak hastalık veya kaza gibi istisnalar, özel sağlık sigortasında da olduğu gibi poliçeye eklenmişse bazı işlemler kapsam dahilinde yer alabilir.

Örneğin kaza sonucu burunda meydana gelen bir deformasyon, estetik işlemler ile giderildiğinde kapsam dahilinde kalabilir. Ancak yine de sigorta şirketi ile iletişime geçilmesi önerilir. 

Kısacası hastalık veya kaza sonucu estetik ameliyat gerçekleşmeyecekse hem özel hem de tamamlayacı sağlık sigortalarının standart poliçeleri, estetik işlemlerini karşılamaz. Ancak ek teminatlar ile bir dizi işlem, sigortaya dahil edilebilir. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.