Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

Paylaş
    FacebookTwitterLinkedIn

araç ruhsatı kaybolursa ne yapmalı

Araç ruhsatı ve ehliyet, trafik çevirmelerinde trafik polislerinin ilk sorduğu ve pek çok kez trafik cezası kesilmesine neden olan iki önemli belgedir. Uzun veya kısa bütün yolculuklarda bu evrakların araçta ve sürücünün üzerinde bulunması gerekir. Özellikle ruhsatın kaybolması, sürücünün araçla ilgili bazı işlemleri yapamamasına neden olabilir veya durum, polislerin ceza yazmasıyla da sonuçlanabilir. Peki, araç ruhsatı kaybolursa ne olur? Yazımızı okuyarak araç ruhsatı kaybolduğunda ne yapman gerektiğini öğrenebilir ve sorunu hızlıca çözebilirsin.

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Nerelere Başvurulmalıdır?

Ruhsat kaybolduğunda ilk yapman gereken araç ruhsatını kaybettiğini veya ruhsatın çalındığını en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirmek olacaktır. Yani ruhsatın artık senin sorumluluğunda olmadığını kanıtlayabilmek için durumu ilgili birimlere aktarmalısın. Gazeteye araç ruhsatını kaybettiğine dair ilan vererek de ruhsatın kötü amaçla kullanılması durumunda sana avantaj sağlar ve kayıp ruhsatına çalıntı araç işlenme ihtimalinin de önüne geçmiş olursun. 

Ruhsat başkasının eline geçerse bildirimi geciktirmek, ruhsatın başka amaçlarla kullanılma riskini artırır. Bu da senin sorumluluğunda olan ruhsatla yapılan işlemlerin olumsuz sonuçlar doğurması anlamına gelir. Bu nedenle aracını kaybettiğini erkenden bildirmen hukuki açıdan da önemlidir. Gerekli yerlere bildirim yaptıktan sonra araç ruhsatını yeniden çıkartma aşamasına geçebilirsin. 

Kayıp Ruhsat Nasıl Çıkarılır?

Araç ruhsatın kaybolduğunda en kısa sürede notere başvurman gerekir. Önceden İl Emniyet Müdürlükleri'nden randevu alınarak yapılan tescil işlemleri artık her semtte bulunan noterlerden hızlıca tamamlanabilmektedir. Noter, Araç Tescil Sistemi (ARTES) ile bütün ruhsat işlemlerini yürütmelidir.  emniyet birimine başvurmalısın. Noter beyanına dayanarak aracının kontrollerini yapar bu aşamada aracına ait vergi borcu, trafik cezasının olmaması ve araç muayene süresinin dolmamış olması işini kolaylaştırır. Araç muayene işleminin gerçekleşmemiş olması durumunda yetkili birim, öncelikle araç muayeneni yaptırmanı isteyecektir. E-devlet üzerinden kolayca aracına ilişkin borç veya trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsin. 

Trafik cezaları hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Ruhsat Çıkarmak İçin İçin Gerekli Belgeler

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra ruhsat çıkarmak gerekli evraklar:

  • Ruhsatın tekrar çıkarılması konusunda yetkili olan bir vekaletnameye,
  • Karakol tutanağına,
  • Motor ve genel muayene tespitine,
  • Trafik sigortası yapıldığını gösterir belgeye ihtiyacınız vardır.

Trafik sigortası yapıldığını gösteren belge ruhsatın yeniden çıkarılması için zorunludur. Eğer trafik sigortanı yaptırmadıysan hızlıca internetten en uygun trafik sigortası tekliflerini alabilirsin.

Araç Ruhsatının Önemi

Araç ruhsatında teknik bilgiler ve araç sahibinin kişisel bilgileri olmak üzere iki farklı başlık bulunur. Teknik bilgiler başlığı altında aracın markası, tipi, rengi, modeli, motoru, muayene numarası ve koltuk sayısı gibi bilgiler vardır. Kişisel bilgilerde ise sürücünün T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve adres bilgileri yer alır. 

Zaman zaman aniden gerçekleşen yolculuklarda araç ruhsatını evde unutabilir veya telaşlı bir anda ruhsat kaybedebilirsin. Araç ruhsatını kaybeden, çaldıran veya unutan araç sahipleri ise cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Kaybolma veya çalınma riski olan araç ruhsatı için yapabileceklerini öğrenme, hukuki yaptırımlardan ve kötü niyetli kişilerden kendini korumana yardımcı olacaktır.

Ruhsatın Kaybolması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Araç ruhsatı nereden alınır?

Ruhsat çıkarma işlemi Emniyet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilir; Trafik Tescil Şubeleri ise aracın için ruhsat çıkarmanı sağlayan birimdir.

Araç ruhsatı olmadan muayene olur mu?

Hayır, araç muayenesi için mutlaka aracınızın ruhsatı çıkarılmış olmalıdır.  Ruhsat, aracın kimlik belgesi niteliği taşıdığı için bu gibi önemli işlemler için elzemdir.

Ruhsat kaybetme cezası ne kadardır?

Ruhsatsız araç kullanmanın cezası 2023 yılı itibariyle 370 TL’dir.

Araç ruhsat seri numarası nerede yazar ve ne işe yarar?

Ruhsat seri numarası, araç ruhsatının adres bilgileri bölümünde yer alır. Ruhsat seri no sayesinde EGM, aracının bilgilerine erişebilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.