Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

Araç ruhsatı kaybolduğunda ne yapılmalı? sorusunun cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Araç ruhsatı ve ehliyet, trafik çevirmelerinde trafik polislerinin ilk sordukları ve pek çok kez trafik cezası kesilmesine neden olan iki önemli belgedir. Uzun veya kısa bütün yolculuklarda bu evrakların araçta bulunması gerekir. Çünkü; ehliyet ve ruhsat seyir halindeki bütün şoförlerin yanında bulundurması gereken zorunlu evraklardandır.

Trafik cezaları ve bu cezaların yaptırımlarıyla ilgili detaylı bilgi için; ”Trafik Cezaları ve Yaptırımları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araç Ruhsatının Önemi

Araç ruhsatında teknik ve sürücünün kişisel bilgileri olmak üzere 2 başlıkta bilgiler bulunmaktadır. Teknik bilgiler başlığı altında; araç marka, tip, renk, model, motor ve muayene numarası, koltuk sayısı; sürücü kişisel bilgilerindeyse, T.C no, ruhsat sahibi adı ve soyadı, adres bilgileri yer alır.

Bazen aniden gerçekleşen yolculuklarda araç ruhsatı bir diğer adıyla araç tescil belgesi unutulabiliyor veya kaybedilebiliyor. Araç ruhsatını kaybeden, çaldıran veya unutan araç sahipleri cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Kendinizden çok emin olabilirsiniz ancak hiç ummadığınız anda çalınan veya kaybolan araç ruhsatı başınıza iş açabilir. Kaybolma veya çalınma riski olan araç ruhsatı için yapabileceklerinizi öğrenin, hukuki yaptırımlardan ve kötü niyetli kişilerden kendinizi koruyun.

Öncelikle ruhsatınızı kaybederseniz veya çaldırırsanız, ruhsatın artık sizin sorumluluğunuzda olmadığını kanıtlayabilmek için durumu ilgili birimlere bildirmeniz gerekir.

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Nerelere Başvurulmalı?

Araç ruhsatı kaybolduğunda ne yapılmalı, hangi önemler alınmalı? sorularına karşılık ilk yapılması gereken araç ruhsatını kaybettiğinizi veya ruhsatın çalındığını en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirmeniz olacaktır. Bildirimi geciktirmeniz, ruhsatın başka amaçlarla kullanılma riskini ve olumsuz sonuçlar meydana gelirse sizin sorumluluğunuzu arttırır. Bu nedenle aracınızı kaybettiğinizi erkenden bildirmeniz hukuki açıdan önem taşır. Durumu emniyet birimlerine bildirmeniz ve ardından gazeteye ilan vermeniz yararınıza olacaktır.

Gerekli yerlere bildirim yaptıktan ve gazeteye ilan verdikten sonra araç ruhsatını yeniden çıkartma aşamasına geçebilirsiniz. Araç ruhsatının yeniden çıkarılması işlemi için bazı evrakları hazırlamanız gerekecek . Aracın kısa süre önce muayene edilmiş olması, ruhsatın yeniden çıkarılması sürecini kısaltacaktır.

Yaptığınız başvuru, sistem üzerinden kontrol edilecektir. Aracını kısa süre önce muayene ettiren kişilerin bilgisi sistem üzerinden görüntülenebilir.Araç muayene işleminingerçekleşmemiş olması durumunda, yetkili birim sizden önce araç muayenenizi yaptırmanızı isteyecektir.

Araç Ruhsatının Kaybolması Durumunda Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Araç ruhsatı kaybolduğunda ne yapılmalı, ruhsatı yenileyebilmek için hangi belgeler gerekli?

  • Ruhsatın tekrar çıkarılması konusunda yetkili olan bir vekaletname,
  • Karakol tutanağı
  • Motor ve genel muayene tespiti
  • Trafik sigortası yapıldığını gösterir belge.

Sizin müdahale edemeyeceğiniz durumları kontrol edebilmek, bütçenizi olası hasarlara karşı korumak için trafik sigortanızı yaptırmayı geciktirmeyin. Sigortam.net’e gelerek trafik sigortası sorgulama yapın, en uygun araç sigortası tekliflerini kaçırmayın. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları