Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında Bekleme Süresi Nedir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Sağlık Sigortalarında Bekleme Süresi

Bekleme süresi, özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken önceden geçirmiş olduğun hastalıklar, mevcut hastalıkların ve kalıtsal rahatsızlıkların tespiti için belirlenmiş süredir. Belirtileri hemen ortaya çıkmayan hastalıklar da bekleme süresince takip edilir. 

Sağlık sigortalarında bekleme süresi, bazı hastalık ve tedavilerin belirli bir süre kapsam dışında tutulması anlamına gelir. Yani bekleme süresine tabi hastalıkların tedavi masrafları süre bitene kadar karşılanmaz. Genel olarak yatarak tedavi kapsamında olan tedavi ve hastalıklar için uygulanır. Yüksek tedavi masraflarını içeren ya da ameliyat gerektiren hastalıklar çoğu sigorta şirketinde bekleme süresine tabidir. Ama bu durum sigorta şirketlerine ve senin kişisel sağlık geçmişine göre değişebilir.

Bu yazımızı okuyarak “Özel sağlık sigortası bekleme süresi nedir?”, “Tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresi nedir ve hangi hastalıklar için geçerlidir?” gibi sorularına yanıt bulabilirsin. 

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları Ne Zaman Başlar?

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığın zaman genel olarak ayakta tedavi teminatına dahil olan sağlık hizmetlerini hemen kullanmaya başlayabilirsin. Muayene, tahlil ve tetkik gibi hastaneye yatman gerekmeyen sağlık kontrollerin için bekleme süresi uygulanmaz. Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte ise bazı hastalıkların ya da ameliyat olman gereken durumların için bekleme süresine tabi olabilirsin. Peki, özel ve tamamlayıcı sağlık sigortalarında bekleme süresi kaç gündür? Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası ne zaman başlar?

Özel Sağlık Sigortasında Bekleme Süresi Nedir?

Bekleme süresi dolmadan bekleme süresine tabi bir teminatı kullanmak isteyenler sigorta şirketinden provizyon alamaz. Yani o sağlık hizmeti için sigorta şirketi hastaneye ödeme yapmaz. Bekleme süresi bazı teminatların belirli bir zaman sonra kullanılabilir olmasını ifade eder. Provizyon ne demek yazımızdan ön onay aşaması ile ilgili merak ettiklerini öğrenebilirsin.

Özel sağlık sigortası yaptırmak istiyorsan “Özel sağlık sigortası ne zaman başlar?” diye merak ediyor olabilirsin. Değişkenlik göstermekle birlikte Özel Sağlık Sigortalarında yatarak tedavide bekleme süresi ilk poliçe dönemi kapsamında genellikle bir yıldır. Ayakta tedavi teminatında ise bekleme süresi uygulanmaz, yani poliçeyi yaptırdıktan sonra doktor muayenesi, tahlil ve tetkik işlemlerini yaptırabilirsin.

Bekleme süresi, özel sağlık sigortanın sözleşmesinde belirtilir. Bu nedenle “Bekleme süresiz özel sağlık sigortası var mı?” sorusuna olumlu veya olumsuz net bir yanıt vermek mümkün değildir. Dolayısıyla dilersen sigorta şirketin ile ortak bir anlaşma yaparak farklı bir bekleme süresi de belirleyebilirsin.  

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Bekleme Süresi Nedir? 

“Tamamlayıcı sağlık sigortası ne zaman başlar?” sorusu tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi bekleme süresi, hayati riski olan bazı hastalıklar dışında 3 ay olarak belirlenmiştir. Yatakta tedavi teminatına kullanabilmek için sigorta şirketin tarafından belirlenen bu 3 aylık süreyi doldurman gerekir. Bekleme süresi olmayan tamamlayıcı sağlık sigortaları ise ayakta tedavi teminatına dahil olan tedavilerin için geçerlidir. Yani TSS yaptırdığında yatarak tedavi teminatı içerisinde olan bazı durumlarda bekleme süresine tabi olurken, ayakta tedavi için tedavilerinde beklemen gerekmez. Bazı sigorta şirketleri, bekleme süresini 1 aya kadar düşürebilirken başka bir şirket ise uygun görürse hiçbir süre belirlemeyebilir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak istiyorsan "En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl seçilir?" başlıklı yazımızı okuyabilir, kendin için en uygun ve kapsamlı tamamlayıcı sağlık sigortasını yaptırabilirsin. 

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Bekleme Süresinin Amacı Nedir?

Sigorta şirketleri, Özel veya Tamamlayıcı sağlık sigortası satın almak isteyen kişilerin sağlık durumları ile ilgili çeşitli araştırmalar yaparlar. Sen de “Sigorta şirketim benden neden bu bilgileri istiyor?” diye düşünüyor olabilirsin. Sigorta şirketi, yaptığı araştırmalar sonucunda daha önce geçirdiğin hastalık ve tedavilerden kalıtsal rahatsızlıklara kadar tüm sağlık geçmişin hakkında bilgi sahibi olur. İşte bekleme süresinin önemi, tam bu noktada ortaya çıkar. Çünkü belirtileri hemen ortaya çıkmayan hastalıklar için bir süre takibi gereklidir. Sigorta şirketin bu bekleme süresi içerisinde mevcut hastalığının takibini yapar ve bir sonraki poliçe döneminde teminat altına alınıp alınmayacağına karar verir. 

Özel Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Hangi Hastalıklar İçin Geçerlidir?

Eğer ilk kez özel sağlık sigortası yaptırıyorsan aşağıda sıralanan hastalıklar nedeniyle yapılacak olan ameliyat ve tedavi işlemlerinin poliçe kapsamına alınabilmesi için 1 yıl beklemen gerekir.Özel Sağlık Sigortası bekleme süresinin geçerli olduğu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yağ bezesi işlemleri, 
 • Organ nakli ve transplantasyon
 • Yumurtalık, meme, varis ve rahim hastalıkları
 • Sinüzit sorunları, bademcik, burun, geniz hastalıkları, kulak türü operasyonu 
 • Katarakt ameliyatı
 • Tiroit ve glokom hastalıkları
 • Safra kesesi ve anorektal hastalıklar, kist, fıtık
 • Dizde oluşan yırtıklar, omur ve disk hastalıkları
 • Sinir blokajı, faset denervasyon
 • Böbrek hastalıkları, üriner sistem taşır, prostat, kalp hastalıkları, kanser

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Hangi Hastalıklar İçin Geçerlidir?

Sigorta şirketlerinin büyük bir kısmı, rahatsızlığının aniden veya kaza sonucunda ortaya çıkmış olmasına bakmaksızın mevcut problemini sigorta başlangıç tarihinden itibaren 3 ay kapsam dışı bırakır. Tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresi uygulanan hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Transplantasyon işlemleri ve organ nakli
 • Böbrek hastalıkları, prostat, üriner sistem taşı, kalp hastalıkları ve kanser
 • Bel-boyun fıtığı, omurga cerrahisi, omuz cerrahisi
 • Diz cerrahisi, artroskopik ve endoskopik cerrahi işlemler
 • Fıtık, safra kesesi ve safra yolu hastalıkları
 • Katarakt ameliyatı
 • Tiroit ve glokom hastalıkları
 • Meme, yumurtalık, rahim ve varis hastalıkları
 • Orta kulak, sinüs, sinüzit ve geniz eti cerrahisi

Doğum Teminatı Bekleme Süresi

Bebek sahibi olmayı düşünen aileler için sağlık sigortasını erken yaptırmak büyük önem taşır. Çünkü tamamlayıcı ve özel sağlık sigortalarında hamilelik ve doğum süreci masraflarının sigorta şirketleri tarafından karşılanması için belirlenmiş olan bir bekleme süresi vardır. Sağlık sigortası hamilelik bekleme süresini dikkate alarak sigortanı vaktinde yaptırdığında doğum masrafların poliçe kapsamına alınır. Bu sayede hem daha iyi şartlarda doğum yapar hem de bütçeni koruma fırsatı yakalarsın.

Yukarıda bahsedildiği üzere özel sağlık sigortasında doğum teminatından faydalanabilmek için en az bir poliçe dönemini tamamlamış olman gerekir. Söz konusu teminat, ikinci poliçeden itibaren geçerli olur. Her yeni dönemde tekrar prim ödemesi yapman gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatından yararlanabilmek için ise 5-12 ay olarak belirlenmiş bir bekleme süresi vardır. 

Doğum teminatı bekleme süresi, sağlık sigortası türü ve sigorta şirketine göre değişkenlik gösteren bir konudur. Bekleme süreleri hakkında bilgi edinmek için "Doğum Sigortası Nedir, Teminatları Nelerdir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bekleme Süresiz Doğum Teminatı Var Mı?

Günümüzde bazı bekleme süresiz doğum sigortası paketleri vardır. Ayrıca dilersen doğum masraflarının dışında hamilelik sürecindeki masraflarını da karşılayan sigorta seçeneklerini tercih edebilir, hamile kaldığın andan bebeğine kavuştuğun güne kadar tüm süreci kapsayan bir sigorta türü yaptırabilirsin. Muayene, doğum masrafları ve tahlil gibi giderlerinin tümünü, bu türdeki sağlık sigortaları aracılığıyla karşılayabilirsin. Kaliteli ve bekleme süresiz doğum teminatı sunan hastanelerde mükemmel koşullarda sorunsuz bir doğum süreci geçirebilirsin. 

Sağlık sigortanın kapsamı hakkında daha detaylı bilgi almak ve özel sağlık sigortası teklifi almak için sigortam.net ile iletişime geçebilir, farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini alabilir ve mevcut sağlık sigortanı genişletebilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.