Sigorta Sorunları Nerede Çözülür?

Kasko, özel sağlık, trafik sigortası… Hangi sigorta çeşidi olursa olsun amaç; maddi-manevi varlıkları oluşabilecek risklere karşı korumaktır. Bu amaçla sigortalı olan bireyler, belli bir prim karşılığında aldıkları sigortalarının tüm işlevini yerine getirmesini isterler elbette. Ancak bazen sigortalılardan, bazen de sigorta şirketlerinden kaynaklı sorunlar yaşanabilir. 

Problemlerin çözümünün sigortalı ve sigorta şirketleri arasında sonuçlanması ilk tercih olacaktır elbette. Sorunun çözülmemesi veya memnuniyetsizliğin devam ettiği durumlarda en çok merak edilen soru: ‘’Sigorta Şikayetini Nereye Yapmalıyım?’’ olacaktır. 

Her geçen gün sigorta şirketlerinin çoğalması, beraberinde sigorta şikayetlerini de arttırdı.  Müşterilerin tam anlamda memnun edebilmesi için herhangi bir koruma organı yoktu. Dolayısıyla sigorta şikayetleri için açılan davalar, mağdur tarafın mağduriyetlerinin giderilmesi zaman alıyordu.  Yani sigorta davalarına bakan özel bir kurumun olmaması eksikliğe neden oluyordu.

Günümüzde mahkeme yolu dışında da değerlendirebileceğimiz bir seçenek var, bu seçeneğin ismi: Sigorta Tahkim Komisyonu. Sigorta şirketi ile anlaşamayan sigortalılar, Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurarak sorunlarını çözüme hızla kavuşturabiliyorlar. Komisyon kendi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. 

Sigorta Tahkim Komisyonu tanımı ve tarafları gibi bilgileri ''Sigorta Tahkim Komisyonu Ne Yapar?'' başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Sigorta Tahkim Komisyonu Nasıl Çalışır?

Sigorta Tahkim Komisyonu'nun en büyük avantajı oldukça basit olan yapısıdır. Müşteri odaklı hareket eden komisyon, sigorta sahiplerinin haklarını savunmasında büyük destek olur. Sigorta şirketinin sorunları çözümünde çözüm odaklı değilse ve bir öneri getirmiyorsa, Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvurarak yardım talep edebilirsiniz. Talebin değerlendirilmeye alınması için uyulması gereken bir takım şartlar vardır. Bunlar;

Uyuşmazlık yaşadığınız sigorta şirketinin Tahkim Komisyonuna üyeliğinin bulunması,
 
Tahkim komisyonuna başvurmanızı gerektiren konunun; ilgili şirketin üyelik tarihinden sonra meydana gelmesi, 
 
İlgili konunun mahkemeye, tüketici sorunları hakem heyetine yahut hukuk usulü muhakemeleri kanunu kapsamında tahkime ulaşmaması gibi maddeleri içerir.
Başvurunun, bağımsız sigorta hakemleri tarafından incelenmesinin ardından verilecek karar, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 532. Madde gereğince yetkili mahkemeye iletilecektir.

Sigorta Tahkim Komisyonu’nun yapısı ve işleyişi ile ilgili verilen bu bilgiler genel niteliktedir. Komisyon’nun genel tüzüğü ile ilgili daha detaylı bilgi için kurumsal web sitelerini inceleyebilirsiniz.

Sigorta alırken olduğu gibi sigortalı olduğunuz süreç boyunca da kaliteli hizmet almanız mümkün. Kurulduğu yıldan bu yana müşteri odaklı çalışan Sigortam.net’e gelerek sigorta sorgulama yapın, araba sigortalarından hayat sigortalarına sigortada çeşitliliği kısa sürede yakalayın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları