Otomobillerin Soğutma Suyu Nasıl Değiştirilir?

Aracınızın soğutma sistemi, motorun doğru sıcaklık aralığında çalışmasını sağlar. Dolayısıyla aracınız motorun ürettiği fazla ısıdan korunmuş olur. Motorun soğutma sistemini pas, tortu ve kirlerden korumak radyatörün ve motorun en iyi çalışma koşularında kalmasını sağlar.

Radyatörü Temizleyin!

Radyatörü 2 yılda bir temizlemeniz gerekir. Sıcak radyatör kapağını asla açmayın. Motorun soğuk olduğundan emin olun. Isınan motor, radyatörde yüksek basınç altında ve sıcak olan bir soğutma suyudur. Radyatör kapağını açtığınızda fışkırma yapar.

Motor kapağını kaldırın ve açık kalmasını sağlayın.

Naylon fırça ve sabunlu suyla radyatör ızgarasındaki ölü böcekleri ve parçaları yavaşça fırçalayarak temizleyin. Fırçalamayı radyatör plakaları doğrultusunda yapın, yoksa metal eğilebilir.

Temizlendikten sonra, tüm parçaların yok edilmesi için ızgaranın üzerine hortumla yavaş hızda su püskürtün. Radyatör ızgarasının her 20.000 km.de bir temizlenmesi gerekir.

teklif al 

Boşaltma Kabını Yerleştirin!

Soğutma suyu çok zehirlidir, bu nedenle doğru boşaltılması büyük önem taşır. Sıvının boşaltılması sırasında araç yalnız bırakılmamalı ve boşaltılan su yere akıtılmamalıdır. Tek kullanımlık bir kap tercih edilmelidir. Kabı aracın altına kaydırarak ve radyatörün tahliye valfini ortalayacak şekilde yerleştirin.

Radyatörü Kontrol Edin!

Radyatör kapağı, motoru soğuk tutması için radyatör içindeki soğutma suyunu kapalı ve basınç altında tutar. Kapak, geniş ve düz metal üst tarafla alt taraftaki daha küçük kauçuk conta arasında gerilmiş bir bobin yayı içerir. Yayla kauçuk conta arasındaki gerginlik kapağın basıncı tutmasını sağlar. Eğer bu gerginlik yoksa kapak yıpranmıştır, dolayısıyla değiştirilmesi gerekir. Kauçuk conta kurumuş veya paslanmışsa da değiştirilmelidir. Genellikle kapağın en az 2 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Kelepçe ve Boruları İnceleyin!

Radyatörün üstünde ve altında olmak üzere iki boru vardır. Boruların değiştirilmesi için radyatördeki suyun boşaltılması gerekir. Bu nedenle motoru temizlemeden önce bu boruları kontrol etmeniz gerekir. Eğer boruların çatlak olduğunu veya sızdırdığını fark ederseniz ya da kelepçelerinizin paslandığını, yumuşadığını görürseniz radyatörü yeniden doldurmadan önce onları değiştirebilirsiniz.

Soğutma Suyunu Boşaltın!

Radyatörün tahliye valfinin kolayca açılabilmesi için bir kolu vardır. Valfi çevirerek açın ve sıvının aracın altına yerleştirdiğiniz kaba akmasını sağlayın. Tüm suyu boşalttıktan sonra valfi değiştirin.

Radyatörü Durulayın!

Valfin altına başka bir kap koyun. Bahçe hortumunun püskürtme ağzını radyatörün doldurma ağzına koyun ve su ile doldurun. Valfi açın ve içerdeki suyu valfin altındaki kaba akıtın. Su temizlenmiş olarak akana kadar işlemi tekrar edin.

Soğutma Suyu Ekleyin!

İdeal bir soğutma suyu karışımı %50 antifriz ve %50 sudan oluşur. Bu nedenle musluk suyun yerine damıtılmış su kullanılması gerekir. Çoğu radyatör yaklaşık 2 galon sıvı tutabilir.

Soğutma Sisteminin Havasını Boşaltın!
Radyatör kapağı açıkken motoru çalıştırın ve motoru yaklaşık 10 dakika çalışır durumda bırakın. Sonra kaloriferi sıcak konumuna getirerek açın. Bu, soğutma suyunun devir-daimini sağlayacak ve sıkışan havayı dağıtacaktır. Hava dışarı bırakıldıktan sonra biraz daha soğutma suyu ekleyin. Radyatörden serbest bırakılan hava kabarcık şeklinde çıkabileceği ve çok sıcak olabileceği için dikkat etmek gerekir. Kapağı taktıktan sonra taşan suyu bir bezle silin.

Sigortam.net üzerinden kasko şirketleri tarafından sunulan en uygun kasko bedelleri listesine kasko hesaplama yaparak kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 kasko ile ilgili detaylı bilgi alın.

PAYLAŞSigortamNetSigortamNetSigortamNet
 

Müşteri Yorumları