Alkollü Araç Kullanımı ve Sigorta

Alkollü araç kullananlarda sigorta işlemleri hakkındaki bilgileri Sigortam.net bireysel satış genel müdür yardımcısı Aytuğ Sevim, okuyucularımız için aktarıyor.

Trafik sigortasını yaptırmamak, alkollü araç kullanımını tercih etmek ve bunlar gibi birçok farklı faktör trafikte yer alan sürücülerin manevi ve maddi kayıplara uğramalarına sebep oluyor. Araştırmalar baz alındığında, trafikte oluşan farklı kayıpların yüksek oranının sürücülerden kaynaklandığı ortaya çıkar. Bunun en acı kanıtlarından biri ise alkollü araç kullanımı ardından gerçekleşen kazalar ve vahim kayıplardır.

Alkollü araç kullanımı ile ortaya çıkan vahim kayıpların ve trafik kazalarının önüne en erken safhada geçebilmek amacıyla İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında trafik cezaları uygulanır. Bu yöntem ile araçların denetimi ve kazaların önlenmesi için etkili bir çözüm yolu hedeflenir. Alkol limitlerini aşan sürücüler ceza kapsamında trafikten uzaklaştırılırlar. Bu kusurun ısrarla tekrar edilmesi halinde ise uzaklaştırma süresi ceza kapsamında uzatılır.

Alkollü Araç Kullanma Ceza Süresi Ne Kadar?

İlk kez alkollü olarak yola çıkan ve limit aşan bir sürücü 6 ay süresince, 2. kez aynı şekilde yakalanan sürücü 2 yıl trafikten uzaklaştırma alır. 3 veya daha üzeri adette alkollü yakalanan sürücü ise 5 yıl trafikten men edilir.

Alkol Tespiti Reddine Büyük Ceza

Trafik denetimi gerçekleştirilirken, alkol tespit cihazını kullanmayı reddeden ve şartları zorlaştıran bir kişi idari para cezasına ve 2 yıl süreyle ehliyete el koyma cezasına tabi olur. 2 yıl süreyle ehliyetsiz kalırken, para cezasını da ödemek zorundadır.

Yasaların çizmiş olduğu sınırın üstünde alkol alan ve araç kullandığı saptanan bir sürücü, alkol ölçüm cihazını kullanmayı reddederse, araç kullanmaktan men edilir.

Teknik cihaz ile yapılan ölçüm ardından alkol tespitinde 1,00 promil üzerinde kanında alkol olduğu tespit edilen sürücüler, gözaltına alınırlar. Aynı zamanda haklarında adli işlem yapılabilir. Alkol ölçümüne itiraz edilmesi durumunda ise tekrar bir ölçüm için ısrar edilmez. Direkt olarak cezai koşullar uygulanır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Uyuşturucu Kullanan Sürücüler Ceza Kapsamında

Trafik cezalarının en ağır kapsamlarında uyuşturucu kullanan sürücüler için de maddeler yer alıyor. Sürücünün trafikteyken uyuşturucu kullandığı tespit edilirse, cihaz kullanılarak tükürük gibi biyolojik örnekler alınarak, gerekli analizler yapılıyor.

Bu işlem ardından sürücünün uyuşturucu madde kullandığı tespit edilirse belirlenirse, sürücünün belgesine el konulur. Aynı anda para cezası kesilir. Uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücüler için adli işlem başlatılır ve gözaltı gerçekleştirilir.

Yaralanma ve ölümle sonuçlanan kazalara karışan ve uyarıcı madde aldığının tespit edilmemesi için cihaz ölçümüne karşı koyan sürücüler için idari para cezası ve 2 yıl sürücü belgesine el koyma cezası uygulanır.

Alkol Kullanımı ve Araç Sigortaları

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre belirli yaptırımlar kapsamında ceza alan alkollü sürücüler, sigorta şirketleri tarafından da cezalandırılır. Sigortacılık mevzuatına göre, alkollü araç kullanımından ceza alan kişilerin araçlarında meydana gelen hasarlar kasko teminatları dışında tutulur ve karşılanmaz.

Trafik sigortası kapsamında ise, 3. kişilerde hasar meydana getiren ve tazminat gerektiren kaza, hatalı sürücünün alkollü olmasına ve araç hakimiyetini kaybetmiş olmasına bağlı gelişmişse, sigorta tazminatı 3. kişilere öder ve karşılığını kusurlu olan kişiden geri alır.

Ne yazık ki ülkemizde, alkollü araç kullanımı trafik kazalarının önemli sebeplerinden olup, büyük kayıplar yaşatmakta ve çoğu ailenin canını yakmakta. Bu nedenle araç kullanımı başlı başına bir suç olmasının dışında, toplumdaki bireylerin can ve mallarına zarar vermesi sebebiyle de toplumsal bir vaka. Bu yüzden hem kendinizin ve sevdiklerinizin hem de toplumun can ve mal güvenliğini korumak adına alkollü araç kullanmaktan kaçının.

Sizin elinizde olmayan ve her an yaşanabilecek hasarların önüne geçebilmek adına araç sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu konuda farklı sigorta şirketlerini değerlendirebilmek adına dilerseniz Sigortam.net’in online hizmet avantajlarını dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattının kolaylıklarını değerlendirin

Müşteri Yorumları