Alkollü Araç Kullanıldığında Trafik Sigortası Nasıl İşler?

Alkollü araç kullanımı ve sigorta işlemleri hakkındaki bilgileri Sigortam.net bireysel satış genel müdür yardımcısı Aytuğ Sevim, okuyucularımız için aktarıyor:

Trafikte oluşan farklı kayıpların nedeni, büyük oranda sürücü hatası kaynaklı oluyor. Alkollü araç kullanımı da bu hatalarından en büyüklerinden biri. Bunun en acı kanıtlarından biri ise alkollü araç kullanımının ardından gerçekleşen kazalar ve vahim kayıplar. 

Alkollü araç kullanımı ile yaşanan trafik kazalarının ve gerçekleşen kayıpların önüne geçebilmek amacıyla İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında trafik cezaları uygulanıyor. Bu sayede de caydırıcılık amaçlanıyor. Peki, alkollü araç kullanma cezaları ne kadar? 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Araç kullanan kişiler, alkolmetre ile yapılan test sonucunda alkollü çıkarsa aşağıdaki adımlar uygulanır:

  • Öncelikle para cezası ile cezalandırılır. Araç trafikten men edilir ve 6 ay süreyle sürücü belgesi elinden alınır. 
  • Aynı suçu ikinci kez işlerse yine para cezası verilir. Araç trafikten men edilir ve 2 yıl süreyle sürücü belgesi elinden alınır. 
  • Aynı suçu üçüncü kez işlediğinde ise para ve trafikten men cezasının yanında 5 yıl boyunca sürücü belgesine el konulur. Buna ek olarak 6 aydan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılır. 

Alkollü araç kullanımına verilen cezalarla ilgili detaylara Emniyet Genel Müdürlüğü - Trafik Başkanlığı’nın Alkollü Araç Kullanımı sayfasından ulaşabilirsiniz. Peki, sürücü alkol testini reddederse ne olur?

Sürücü, alkol tespitini reddetmesi ya da zorlaştırması durumunda; 

  • İdari para cezasına çarptırılır. 
  • 2 yıl süreyle ehliyete el koyma cezasına tabi olur.
  • 2 yıl süreyle ehliyetsiz kalırken para cezasını da ödemek zorundadır.

Alkol ölçümüne itiraz edilmesi durumunda tekrar ölçüm için ısrar edilmez. Direkt olarak cezai koşullar uygulanır.

Peki, alkollü bir şekilde araç kullanıldığında sigorta şirketleri süreçleri nasıl ilerletir?

Alkollü Araç Kullanımı ve Sigorta İşlemleri

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre belirli yaptırımlar kapsamında ceza alan alkollü sürücüler, sigorta şirketleri tarafından da cezalandırılır. 

Trafik Sigortası Alkollü Kazayı Öder mi?

Sigortacılık mevzuatına göre alkollü araç kullanmaktan ceza alan kişilerin araçlarında meydana gelen hasarlar sigorta teminatları dışında tutulur ve karşılanmaz.

Trafik sigortası kapsamında 3. kişilerde hasar meydana getiren ve tazminat gerektiren kaza, hatalı sürücünün alkollü olmasına ve araç hakimiyetini kaybetmiş olmasına bağlı gelişmişse sigorta, tazminatı 3. kişilere öder ve karşılığını kusurlu olan kişiden geri alır.

Bu tarz durumlarda kazaya alkolün dışında başka bir etkenin de neden olup olmadığı araştırılır. Alkollü araç kullanımının yanı sıra yol sorunları ya da arıza gibi faktörler de söz konusuysa sigorta şirketi tarafından ödeme yapılabilir.

Kasko Alkollü Kazayı Öder mi?

Sürücülerin hem trafikteki diğer kişi ve araçların güvenliği hem de kendi hayatlarını riske atmamak için alkol aldıklarında kendi araçlarıyla trafiğe çıkmamaları gerekir. Hatalı sürücünün kanında 1,00 promilin üzerinde alkol tespit edilirse trafik kazaları kasko sigortası tarafından karşılanmaz. Yani alkollü kazalarda, trafik sigortası şartlarında olduğu gibi kasko sigortasında da bir tazminat ödenmez.

Tüm kurallara uymakla birlikte her an yaşanabilecek elinizde olmayan hasarların önüne geçebilmek adına kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu konuda farklı sigorta şirketlerini değerlendirebilmek adına dilerseniz Sigortam.net üzerinden araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattının kolaylıklarını değerlendirebilirsiniz.

Müşteri Yorumları