444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015'te Araç Sigortaların Hasar Ödemeleri Kolaylaşıyor

12 Ocak 2015

Yeni bir yılın gelmesiyle birlikte sürücülerin yıllık otomobil masrafları da başa sarmış oldu.

İlk defa araç sahibi olanlar kasko ve trafik sigortalarında uygun fiyatlar için araştırmalara, poliçe yenileme dönemi gelenler hesaplamalara başladı. Ancak her yıl olduğu gibi bu yıl da araç sigortalarında bir takım değişikliklerin olması bekleniyor.

Bir yandan resmi kurumlar, zorunlu trafik sigortasının gelişimi ve sigorta bilincinin aşılanması için çalışmalarına devam ederken; sigorta şirketleri yeni kasko ürünleriyle fark yaratmaya devam ediyor.

Peki, 2015 araç sigortalarında beklenen değişimler neler? 

  

2015 Zorunlu Trafik Sigortası Gelişmeleri

Zorunlu trafik sigortasında yapılması beklenen en büyük değişimin hasar ödemelerinde olması bekleniyor. Zorunlu trafik sigortası ödemelerinin kolaylaşmasına katkı sağlayacak sistemin adı "Doğrudan Tazmin Sistemi" olarak geçiyor.

Doğrudan tazmin sistemi ile amaç; kazada kusuru bulunmayan tarafın mağduriyetinin önüne geçmek.  Eski uygulamalarda kusuru bulunmayan araç sahibi, kazaya neden olan aracın zorunlu trafik sigortasını yapan şirket ile temasa geçiyor ve hasar ödemeleri için talepte bulunuyordu. 

2015 trafik sigortası hasar ödemelerinde bu uygulama geçerli olmayacak. Kazada mağdur olan taraf, kendi sigorta şirketi ile iletişime geçecek ve hasar ödemesi için kendi sigorta şirketiyle iletişime geçecek. Böylece hasarda zarar gören araç sahibinin zararı çok daha kısa sürede ödenerek hasar ödeme sürecinin kısalması sağlanacak. Henüz uygulamaya geçilmedi ancak 2015 yılı içerisinde uygulamanın devreye sokulması bekleniyor.

2015 yılında zorunlu trafik sigortalarında yaşanacak bir diğer değişim hasarsızlık indirimiyle ilgili. Eskiden trafik sigortalarındaki hasarsızlık indiriminin bir sınırı vardı, 2014 yılındaki yeni uygulamayla birlikte trafik sigortasında da hasarsızlık indirim oranında yükselmeler başlamıştı.  2015 yılında da hasarsızlık indirimi oranlarında artış yaşanması bekleniyor. 

2015 yılındaki gelişmeler sadece araç sigortalarıyla ilgili değil, trafik cezalarının yaptırımlarında da ciddi bir artış söz konusu. Bu yaptırımlarla zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç kalmaması hedefleniyor.

2015 Kasko Sigortası Gelişmeleri

Araç sigortalarından bir diğeri kasko sigortasında yapılacak değişimleri, belirleyecek olan ise sigorta şirketleri. Önceden tek tip olan kasko sigortası; kasko, dar kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak üzere 4 ayrı çeşide ayrıldı. Kasko sigortasındaki bu çeşitlilikle birlikte yeni kasko ürünlerine de rastlamak mümkün hale geldi. 

Kasko sigortalarında ürün çeşitliliği yanında kasko sigortasının destekleyici hizmeti anlaşmalı araç servisleri uygulamalarına da öncelik verilmesi planlanıyor.

Siz de hem kasko hem de trafik sigortanızda en uygun fiyatlara ulaşmak için sigorta sorgulaması yapın, 2015 araç sigortalarınızda avantajları yakalayın. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 


Okumaya Devam Edin

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

02 Mart 2012 Cuma

Türkiye’de her türlü motorlu taşıt sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortası,  kaza vuku bulduğunda, sigorta sahibini para ödemekten kurtaran bir sistemdir.

Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

02 Mart 2012 Cuma
Zorunlu trafik sigortası teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve tüm şirketler tarafından aynı teminatlar uygulanır. Bu yüzden şirketlerin vereceği tekliflerde teminat farkı bulunmaz ancak fiyat farklılıkları görülebilir. 

Trafik Sigortası Primleri Kasko Primlerini Geçti

04 Haziran 2013 Salı
Trafik sigortası primleri ilk defa kasko primlerini geçti. Yıllardır en çok prim üretilen ürün kasko sigortası iken zamlardan sonra trafik sigortasında kasko sigortasının 3 katı prim üretildi.