Araç Türüne Göre 2015 Trafik Sigortası Teminatları | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Türüne Göre 2015 Trafik Sigortası Teminatları

Trafik poliçesi olmadan trafiğe çıkmak büyük risk, riskten de öte bir suç. Bu yüzden trafik çevirmelerinde trafik sigortasız yakalanmanın sonuçları çok can sıkıcı olabiliyor. Peki, zorunlu trafik sigortası olmadan yollara düşen araçları ve araç sahiplerini neler bekliyor?

Öncelikle trafik sigortasını yaptırmadığı için trafik cezası yazılır. Zorunlu trafik sigorta poliçesinin yaptırıldığı ispatlana kadar araç trafikten men edilir. Aracın kullanılmasına engel olmak için araç otoparka çekilir ve poliçe yasal kuruma ulaştırılana kadar otoparkta tutulur.

Zamanında yapıtırılmayan trafik poliçesi primi faizli ödenir, poliçe getirilince araç otoparktan alınır. Araç otoparka çekici yardımı ile götürüldüyse, çekici ücreti ödenir. Sadece trafik sigortasına ödeyeceğiniz maddi gideri düşünürken çevirmelerde yakalanmanız sonucunda hem trafik sigortanızın hem de diğer giderlerin hesabını yapmak zorunda kalırsınız.

  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Oysa, zamanında yaptırdığınız zorunlu trafik sigortası bütün bu ihtimallerin önüne geçebilirsiniz.

Zorunlu trafik sigorası primlerinde 2014 yılı itibariyle serbest tarife şeklinde uygulanıyor. Ancak poliçelerin herkes için verdiği güvenceler ve teminat tutları herkes için aynı.

Çünkü; Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleniyor. Hazine Müsteşarlığı her yılın son aylarında teminat oranlarını açıklıyor. İşte, araç türüne göre hazrılanan 2015 trafik sigortası teminatları!

Hazine Müsteşarlığı, araçların koltuk sayılarına göre, yukarıda açıklanan 1.450.000 TL kaza başına minimum teminat limitine aşağıdaki gösterilen tutarları ilave ediyor:

Sigorta şirketleri bu teminat tutarlarına uymak zorundalar ama talep edecekleri prim oranlarını kendilerini belirleme yetkisine sahipler. Trafik sigortası primleri belirlenirken her bir sigorta şirketi kendi hesaplama kriterlerini uygular.

Araç sigortası hesaplamalarında baz alınan pek çok değişken olabilir. Örneğin; araç kullanım tarzı önemli değişkendir. Trafik sigortası yapılacak araç özel bir araç ise trafikte çok zaman harcamayacağı düşünülerek trafik sigortası teklifi düşük tutulacaktır. Trafik sigortası primlerini etkileyen unsurlara "Trafik Sigortası Primleri Neye Göre Belirlenir?" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik sigortası fiyatlarında en uygun seçenekleri bulmak zaman ve enerji ister. Bu zamanı ve enerjiyi her zaman bulamayabilirsiniz. Bu yüzden tek tek sigorta şirketlerini dolaşmak yerine Sigortam.net’e gelin, online trafik poliçe sorgulaması yaparak oturduğunuz yerden araç sigortanıza sahip olun. Sigortanız hakkında telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 


Benzer İçerikler

​Güvenliğiniz için Aracınızda Bulunması Gerekenler

Yola çıkmadan önce güvenliğiniz için trafik seti aracınızda bulunmalı ve mutlaka trafik sigortası da yaptırmalısınız. 

Devamını Oku

Ehliyet Sınavı Değişiyor

Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliği için Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir taslak hazırladı. Taslakta eğitim süreleri, eğitimin yapılacağı yerler ve eğitmenler ile ilgili maddeler bulunuyor.

Devamını Oku

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezasını Biliyor musunuz?

Türk Nippon Genel Müdürü, başta trafik sigortası olmak üzere zorunlu sigorta türleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizdeki trafik sigortası yaptırımlarının neler olduğunu biliyor musunuz?

Devamını Oku