444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ehliyet Alacaklara Otomatik Vites Müjdesi

30 Kasım 2015

Sürücü adaylarının yıllardır merakla bekledikleri otomatik vitesle ehliyet sınavına girme hayali sonunda gerçek oldu. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin yaptığı açıklamaya göre artık isteyen sürücü adayları, direksiyon sınavına otomatik şansımanlı araçlarla girebilecek. Ancak sürücüleri bekleyen önemli bir sürpriz var.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Ehliyette Belirtilecek

Yapılan yönetmelik değişikliği ile sürücü kursları sertifika türüne uygun olarak otomatik şanzımanlı araç bulunduracak ve adaylar istemeleri halinde bu araçlarla eğitim görebilecekler. Sınavlara da yine otomatik vitesle girecek olan sürücü adaylarının ehliyetlerinde ise “sadece otomatik şanzımanlı araç” ibaresi yer alacak.

Daha sonra manuel şanzımanlı araç kullanmak isteyen sürücüler ise, yeniden sürücü kursuna başvurarak manuel şanzımanlı araç için gerekli olan toplam eğitimin yarısını aldıktan sonra sınavda başarı olmaları halinde manuel şanzımanlı araç kullanabilecekler.

Ehliyet Sistemi Sil Baştan

yeni ehliyet sistemi1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni ehliyet sistemi ile birlikte, ehliyet sınıfları ve diğer uygulamalarda köklü değişikliklere gidilecek. Resmi gazetede yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler arasında en çok dikkat çeken uygulama ise ömür boyu ehliyet döneminin sona ermesi oldu. Yeni yönetmelikle otomobil ve motosiklet sürücüleri 10 yılda bir, otobüs ve kamyon gibi sürücülerin ehliyetleri ise 5 yılda bir değişecek. Ehliyetlerini değiştirecek olan sürücüler sağlık raporu almak zorunda kalacaklar.

Yönetmelikte ehliyet sınıfları konusunda da çok önemli değişikliklere gidilerek 9 olan ehliyet sınıfı sayısı 18’e çıkartıldı. Yeni ehliyet sınıfları ve anlamları hakkındaki detaylı açıklamalara “Yeni ehliyet sınıfları ve anlamları” başlıklı haberimizden ulaşabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Sonrasında İlk İş Trafik Sigortası Olmalı

Sürücü adaylarının ehliyet sahibi olmayı hak ettikten sonra yapmaları gereken işlemlerin başında trafik sigortası geliyor. Karşı ve üçüncü tarafa verilen hasarları karşılaması nedeniyle hayati bir öneme sahip olan zorunlu trafik sigortası için en iyi fiyat garantisine trafik sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolayca ulaşın. 


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.