Hasar Kaydı Sorgulama

Araç hasar kaydı sorgulama ile satın almak istediğiniz aracın kaza, hasar ve poliçe bilgilerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) vasıtasıyla plaka sorgulama işlemi, araç hasar kaydı ile ilgili tüm detaylara ulaşmanızı sağlar.

Aynı zamanda plakadan araç trafik cezası sorgulama yaparak, aracınıza ait cezaları öğrenebilirsiniz.

2020 Trafik Cezaları için Tıklayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Plakadan araç sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirmeniz gerektiği ve dikkat etmeniz gereken noktalar yazımızın devamında.

Araç Hasar Sorgulama Nerelerden Yapılabilir?

E-Devlet İle Hasar Kaydı Sorgulama

www.turkiye.gov.tr adresinden “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” bölümünden aracınızın hasar bilgilerini öğrenebilirsiniz. Bu hizmeti, sadece kendi üzerinize kayıtlı olan araçlar için kullanabilirsiniz.

E-devlet’ten plaka hasar sorgulama işlemi basit ve ücretsizdir. Plaka bilginizi girerek poliçe ve hasar bilgilerini görebilirsiniz.

Sigortam 360.com Hasar Sorgulama

Sigortam 360.com uygulamasına üye olup sorgu adeti satın aldıktan sonra sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama başına ücret 6,5 TL’dir. Kullanıcılar istedikleri kadar sayıda sorgulama satın alabilirler.

360.com uygulaması ile yapabileceğiniz sorgular:

  • Araç hasar geçmişleri
  • Araç detay bilgileri
  • Eksper raporuna göre değişen parçalar
  • Trafik ve kasko poliçe
  • Kaza tespit tutanağı
  • Hasarı ödeyecek sigorta şirketi
  • Vefat edenlere ait hayat poliçesi

Aracın geçmiş hasar sorgulamasını yaptığınızda göreceğiniz sonuç aşağıdaki gibidir;

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar kaydı sorgulama SMS uygulaması ile de yapılabiliyor. 5664 sorgulama uygulaması ile aracın hasar durumu, değişen parçası, poliçe vade hatırlatma gibi birçok bilgiye tek bir SMS ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom aboneleri, hasar sorgulama SMS işlemlerini gerçekleştirerek sonuçlarını size gönderiyorlar.

Plakayı Yazın ( Örn; 34abc123 ) > Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom fark etmeksizin 5664‘e gönderin.

Yapılan her sorgulama için tüm GSM operatörleri 8,5 TL ücretlendirme uygulamaktadır. 

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasar sorgulama SMS işlemini gerçekleştirmek oldukça kolay. Plaka sorgulama SMS için tek yapmanız gereken söz konusu aracın plakasını birleşik olarak yazdıktan sona 5664’e göndermek.

Hasar sorgulama 5664 uygulaması ile yapacağınız işlemlerde aracın plakası değişmiş olsa bile, söz konusu aracın eski hasar bilgilerine de ulaşabilirsiniz. SMS ile araç sorgulama uygulamasında araç hasar geçmişi dışında, trafik poliçesi, kaza tespit tutanağının durumu ve vefat etmiş kişilerle ilgili hayat sigortası poliçesi bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Ancak her sorgulama türü için farklı bir ibarenin kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle daha detaylı bilgiye ulaşmak için SBM’nin resmi web sitesine giriş yaparak her sorgu için ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hasar kaydı sorgulama işlemlerinin 2003 yılı sonrasındaki hasar bilgileri ile sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var. Uygulamada sadece 1 defaya mahsus yapılan cam değişimlerine de yer verilmemektedir. Ayrıca kaza tespit tutanağı sorgulamalarında ise sadece kazaya karışan tarafların karşılıklı olarak tutulan tutanaklarına yer verilmektedir.

 

Polis ve jandarma güçlerinin tutanakları sistemde yer almamaktadır. Araç hasar sorgulama işlemi sayesinde aracın hangi tarihte kazaya karıştığı, kazanın boyutu, değişen parçaları, kazanın ortaya çıkardığı toplam hasar bedeli gibi konuların yanı sıra aracın KM’sini de ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Araç KM öğrenme işlemlerinde ise ilgili aracın TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında işlenen bilgileri esas alınmaktadır. Bilindiği üzere son dönemlerde araç KM’si ile oynayarak, alıcıları yanlış yönlendirme gibi hileler özellikle ikinci el otomobil pazarında sıklıkla şikayetlere konu olan bir durumdur. Araç plaka sorgulama ile aracın geçmiş yıllardaki KM’sini öğrenerek, olası bir hile ile karşı karşıya olduğunuzu KM değerlerini karşılaştırarak anlayabilirsiniz.

Çağrı Merkezi ile Sorgulama

11890 araç hasar sorgulama merkezi, beğenip geçmişini merak ettiğiniz bir aracın daha önceden kazaya karışıp karışmadığını, kaza tarihini, kaza nedenini ve hasar tutarını öğrenebileceğiz bir çağrı merkezidir. 11890 Çağrı Merkezini arayarak sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakasını ya da şasi numarasını söylemeniz yeterli. Müşteri temsilcileri, SBM’den sorgulama yaparak çıkan sonuçları size hem sözlü hem de SMS göndererek iletir.

Çağrı merkezi hizmeti ücretlidir. 11890 numarasını aramanın dakika ücreti, 4,25 TL’dir. Her bir sorgulamanın maksimum 2 dakika sürdüğü öngörülmektedir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulamanın Önemi

Günümüz şartlarında sıfır araç sahibi olmak, araç fiyatlarının seviyesi ve alım gücü nedeniyle oldukça zorlu bir süreç olarak sürücülerin karşısına çıkıyor. Bu nedenle sürücüler için ikinci el otomobil almak sıfır araç almaktan daha makul bir yol olarak görünüyor. Ancak ikinci el araç almanın da bir hayli önemli sakıncaları bulunuyor. Özellikle hasarı gizlenen araçlar, araç sahibi olmak isteyenlerin en büyük korkularının başında geliyor. İşte araç hasar kaydı sorgulama işleminin önemi de bu noktada devreye giriyor. Eski adıyla Tramer yani Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayesinde araç sahibi adayı, almak istediği aracın geçmiş yıllardaki hasar kaydı ile alakalı bilgilere ulaşarak, kafasındaki soru işaretlerine kolaylıkla cevap bulabiliyor.

Eğer siz de ikinci el otomobil sahibi olmak istiyorsanız, almayı düşündüğünüz aracın tüm hasar geçmişine, kaza tutanaklarına ve diğer bilgilerine plaka sorgulama ile birkaç ufak işlemin ardından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Araç hasar kaydı sorgulama, doğru kararı vermenize yardımcı olur.

Trafik Sigortası fiyatları 2020 hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın.

Trafik sigortası sorgulama yapın sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırın, ister internetten ister 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızdan arayarak trafik sigortanızı hemen satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL