Şase (Şasi) Numarası Nedir? Nereden Öğrenilir?

Şase numarası, öğrenilmesi hakkında detaylarda trafiğe çıkan her araç için kullanılması zorunlu olan, aracın motor tipini, üretim fabrikasını belirten numaranın şase numarası olduğu, aracın ruhsatındaki şase numarası bölümünden rahatlıkla öğrenilebileceği belirtilir. Kişi yanında ruhsat yoksa, şase numarasını aracın modeline göre değişen şartlarda, plakalık kısmından, kaput altından, motor üstünde, bagaj altından, sürücü kapı aralığından öğrenebilir. Bu alanların herhangi birinde 17 haneli bir kod yer almalıdır.

Şase Numarası Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Şase numarası, öğrenilmesi hakkında bilgi aktarılırken aracın tüm kaza geçmişini ve model bilgilerini öğrenmeye yarayan numaranın şase numarası olduğu, aracın ruhsatı veya sigorta poliçesi üzerinden öğrenildiği aktarılır.

Bu kapsamda sigorta poliçesi üzerinde araç bilgilerine ilişkin başlık altında yer alan şase numarası bölümüne bakılmalı veya aracın plakalık bölgesinde yer alan 17 haneli numara not edilmelidir. Bu her iki numara şase numarasıdır. Numaralar alındıktan sonra, aracın hasarları, geçmişi, sigortasının olup olmadığı, yaşı, üretim yılı, üretimi yapan şirket markası hakkında tüm bilgilere şase numarasıyla ulaşılır. Tercih edenler bilgileri almak için SMS başvurusu ile sorgulama yapabilirler.

Şase Numarası Nedir?

Şase numarası, ilk kullanımına 1954 yılında başlanan ve her üreticinin kendi araç modellerini bildirmek için araca yerleştirdiği numaradır. Trafiğe çıkan her araçta şase numarası olması gerekir. Aracın hangi yıl yapıldığı, hangi marka tarafından kaçıncı üretim evresinde yapıldığı, motor tipi, fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu hakkında tüm bilgilere şase numarası üzerinden ulaşılır. 17 hane içinde hem harf hem de rakam bulunan bir koddur. Kod içinde ‘’o’’, ‘’i’’ ve ‘’q’’ harfine yer verilmez. Bu tip harflerin olduğu şase numaraları sahtedir.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko şase numarası üzerinden yapılır. Diğer yandan kasko sorgulamak isteyen bir sürücü şase numarasını kullanarak sorgula yapabilir. İkinci el bir araç alırken aracın kaza geçmişine ait net bilgilere ulaşılmak isteniyor ise şase numarası ile araç geçmişi öğrenilir. Aracın çalınması durumunda araca ilişkin en geniş bilgiyi şase numarasını emniyete teslim ederek vermek gerekir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Şase Numarası Nereden Öğrenilir?

Şase numarası öğrenilen yerler şu şekilde sıralanır:

 • Kişi araç ruhsatı üzerinde yer alan şase numarası başlığının karşısından direk olarak şase numarasını görür.
 • Ruhsat yoksa araca ait sigorta poliçesi üzerinden şase numarası öğrenilir.
 • Tüm evraklar kişinin yanında değilse, motor üstünden,
 • Kaput altından,
 • Sürücü kapısının iç kısmından,
 • Plakalık bölümünden,
 • Teker boşluğunun içinden,
 • Bagaj altından,
 • Stepne bölümünün yan tarafından şase numarası öğrenilir.

Bu alanlardan herhangi birinde mutlaka şase numarası üretici firma tarafından işlenmiştir. Kişi bu alanlardan numarayı alarak dilediği sorgulamayı yapabilir.

Şase Numarası İle Sorgulama

Şase numarasıyla sorgulama için izlenen adımlar:

 • Telefondan yeni mesaj metni açılır.
 • ‘’HASAR’’ yazılıp bir boşluk verilir.
 • ‘’S’’ harfi yazılır ve hemen ardından boşluk verilip şase numarası yazılıp,
 • ‘’5664’’ numarasına SMS gönderilir.
 • Bu kapsamda araca ilişkin tüm hasar bilgileri şase numarası üzerinden öğrenilir.
 • Bilgiler işlem yapılan telefona SMS ile gönderilir.

Eğer şase numarası ile daha kapsamlı bilgiler alınmak isteniyor, aracın yaşı, cezaları, kaza geçmişi, üretim zamanı, üretim firması ve diğer tüm bilgileri aynı bilgi kaynağı içinde edinmek için yüne SMS’e başvurulur. Bu kapsamda, ‘’DETAY S ŞASİ NO’’ dizinine uyarak yazılan mesaj, ‘’5664’’ numarasına gönderilir. Tüm bilgiler dakikalar içinde sorgulama yapılan telefona iletilir.

Müşteri Yorumları