Şase (Şasi) Numarası Nedir? Nereden Öğrenilir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

şase numarası

Şase numarası, trafiğe çıkan her araç için kullanılması zorunlu olan, aracın motor tipini, üretim fabrikasını belirten numaradır, aracın ruhsatındaki şase numarası bölümünden rahatlıkla öğrenilebilir. Yanında ruhsat yoksa, şase numarasını aracın modeline göre değişen şartlarda, plakalık kısmından, kaput altından, motor üstünde, bagaj altından, sürücü kapı aralığından öğrenebilirsin. Bu alanların herhangi birinde 17 haneli bir kod yer almalıdır. Gel, şase no nedir, şase numarası nereden öğrenilir, şase numarası nereden sorgulanır gibi sorulara yanıt verelim. 

Şase Numarası Nedir? 

Şase numarası, ilk kullanımına 1954 yılında başlanan ve her üreticinin kendi araç modellerini bildirmek için araca yerleştirdiği numaradır. Trafiğe çıkan her araçta şase numarası olması gerekir. Aracın hangi yıl yapıldığı, hangi marka tarafından kaçıncı üretim evresinde yapıldığı, motor tipi, fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu hakkında tüm bilgilere şase numarası üzerinden ulaşılır. 17 hane içinde hem harf hem de rakam bulunan bir koddur. Kod içinde ‘’o’’, ‘’i’’ ve ‘’q’’ harfine yer verilmez. Bu tip harflerin olduğu şase numaraları sahtedir. 

Trafik sigorta ve kasko şase numarası üzerinden yapılır. Diğer yandan kasko sorgulamak isteyen bir sürücü, şase numarasını kullanarak sorgulama yapabilir. İkinci el bir araç alırken de aracın kaza geçmişine ait net bilgilere ulaşmak istiyorsan şase numarası ile araç geçmişini öğrenebilirsin. Aracın çalınması durumunda araca ilişkin en detaylı bilgiyi iletmek adına şase numarasını emniyete teslim ederek vermek gerekir. 

Şase Numarası Nasıl ve Nereden Öğrenilir? 

Aracın tüm kaza geçmişini ve model bilgilerini öğrenmeye yarayan şase numarası, aracın ruhsatı veya sigorta poliçesi üzerinde yer alır. Bu kapsamda sigorta poliçesi üzerinde araç bilgilerine ilişkin başlık altında yer alan şase numarası bölümüne bakılmalı veya aracın plakalık bölgesinde yer alan 17 haneli numara not edilmelidir. Bu her iki numara şase numarasıdır. Numaraları aldıktan sonra aracın hasarları, geçmişi, sigortasının olup olmadığı, yaşı, üretim yılı, üretimi yapan şirket markası hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsin Dilersen bu bilgileri almak için SMS başvurusu ile sorgulama yapabilirsin. 

Şase numarası öğrenilen yerler şu şekilde sıralanır: 

 • Araç ruhsatı üzerinde yer alan şase numarası başlığının karşısından direk olarak şase numarasını görebilirsin. 
 • Ruhsat yoksa araca ait sigorta poliçesi üzerinden şase numarasını öğrenebilirsin. 
 • Tüm evraklar kişinin yanında değilse, motor üstünden, 
 • Kaput altından, 
 • Sürücü kapısının iç kısmından, 
 • Plaka bölümünden, 
 • Teker boşluğunun içinden, 
 • Bagaj altından, 
 • Stepne bölümünün yan tarafından da şase numarasını öğrenebilirsin. 
 • Bu alanlardan herhangi birinde mutlaka şase numarası üretici firma tarafından işlenmiştir. Bu alanlardan numarayı alarak dilediğin sorgulamayı yapabilirsin. 

Şase Numarası İle Sorgulama 

Araç hasar kaydı sorgulamanın birden fazla yolu vardır. Bunlardan biri de şase no üzerinden sorgulama işlemi yapmaktır.  Şase hasar sorgulama için “HASAR” yazıp boşluk bırak ardından “S” yazıp “ŞASE NUMARASI” gir. 5664’e SMS attığın takdirde aracının hasar kaydına ulaşabilir, aracın geçmişte kazaya karışıp karışmadığı, bu kazaların boyutu, tutanak bilgileri, aracın geçirdiği servis süreçler ve değişen parçalar, bu parçaların orijinal olup olmadığı, araç sigorta bilgileri, aracın kaç kez el değiştirdiği ve olası bir kaza veya hasar durumunda tazminat ödemesi yapacak olan sigorta şirketi gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsin. Plaka ile araç hasar kaydı sorgulama ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Şase numarasıyla sorgulama?için izlenen adımlar: 

 • Telefondan yeni mesaj metnini at. 
 • ‘’HASAR’’ yazıp bir boşluk bırak. 
 • ‘’S’’ harfi ve hemen ardından boşluk bırakarak şase numarasını yaz, 
 • ‘’5664’’ numarasına SMS gönder. 
 • Bilgiler işlem yapılan telefona SMS ile gönderilecektir. 

Eğer şase numarası ile daha kapsamlı bilgiler alın, aracın yaşı, cezaları, kaza geçmişi, üretim zamanı, üretim firması gibi daha kapsamlı bilgi almak istiyorsan yine SMS yöntemine başvurmalısın. Bu kapsamda, ‘’DETAY” yazıp boşluk bıraktıktan sonra “S” boşluk "ŞASİ NO’’ yazıp ‘’5664’’ numarasına gönderebilirsin. Tüm bilgiler dakikalar içinde sorgulama yapılan telefona iletilecektir.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.