Hasar Süreci Yönetimi, Hasar Ödemesi ve Hasarda İstenen Belgeler

Trafikte yaşanan kazalarda, hasarın hızlı ve eksiksiz şekilde tazmin edilebilmesi için zorunlu trafik sigortasının ve kaskonun yaptırılmış olması gerekir. Özellikle karşı tarafın ve 3. kişilerin hasarlarının karşılanmasını sağlayan zorunlu trafik sigortası, kaza durumlarında büyük önem taşır. Hasar süreci yönetimi sayesinde, sigortalıların hasar ihbarında bulunması ve karşı tarafın kayıplarını telafi etmesi daha kolay hale gelir. Sürücülerin mağduriyetlerinin giderilmesi için alanında uzman profesyoneller ve bilirkişiler, bu süreci planlayarak doğru adımların atılmasını sağlar. 

Hasar Süreci Nedir? 

Hasar süreci, trafikte kaza anından başlayarak kaza ihbarı, hasar tespiti, araç onarımı ve ödemelerin yapılması gibi işlemleri içeren sürece denir. Farklı trafik sigortası türleri kapsamına giren ölüm ya da maluliyetle sonuçlanan trafik kazaları, sigorta hasarları, hırsızlık olayları gibi hasarlar bu süreç içinde değerlendirilir. Hasar süreci boyunca kazanın doğru şekilde belgelenmesi, araçların tam olarak onarılması, sürücülere teslim edilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanır.

Contents

 1. Hasar Süreci Nedir? 
 2. Trafik Hasarı Anında Yapılması Gerekenler 
 3. Trafik Sigortası Hasar Ödemeleri 
 4. Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamına Girmeyen Durumlar Nelerdir?
 5. Hasarda İstenen Belgeler Nelerdir?
 6. Maddi Zararlar İçin İstenen Belgeler
 7. Değer Kaybı İçin İstenen Belgeler
 8. Daimi Maluliyet Durumunda İstenen Belgeler
 9. Vefat Durumunda İstenen Belgeler
 10. Çalınan Araçlar İçin Kasko Sigortasında İstenen Belgeler
 11. Hasar Süreci Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
  1. Hasar ödeme süreci nasıl ilerler?
  2. Hasar takip süreci neleri kapsar?
  3. Hasar ihbar süresi ne kadardır?
  4. Hasar kaç gün içerisinde ödenir?
  5. Zorunlu trafik sigortası dava masraflarını karşılar mı?
  6. Sigorta servisteki araca ödeme yapar mı?
  7. Trafik kazasının neden olduğu hastane masraflarını kim karşılar?
  8. Araç seyir halinde değilken meydana gelen hasarları sigorta karşılar mı?
  9. Ağır olmayan kazalarda ne yapılması gerekir?
  10. Maddi hasarlı kazalarda yapılması gerekenler nelerdir?
  11. Yurt dışında yapılan kazalarda trafik sigortası hasarı öder mi?
  12. Hasar ekspertiz raporu kaç günde çıkar?
  13. Yasalara göre otomobiller için zorunlu trafik sigortası teminat limitleri nelerdir?
  14. Araç sahibi %100 kusurlu ise tazminat ödemesi alabilir mi?
  15. Kaza sonucunda araç, perte çıkarsa ne olur?
  16. Sigorta kapsamında araç onarım işlemleri nasıl yapılır?
  17. Manevi tazminat talepleri zorunlu trafik sigortası kapsamına girer mi?
  18. Kaza tespit tutanağı hangi durumlarda doldurulmaz?
  19. Trafik sigortası kazaya bağlı gelir kaybını karşılar mı?

Trafik Hasarı Anında Yapılması Gerekenler 

Trafikte yaşanan tek ya da çift taraflı bir kazada öncelikle yapılması gereken hayati kontrollerdir. Varsa yaralanan kişilerin tespit edilmesi ve sağlık kuruluşlarıyla iletişime geçilmesi gerekir. 

Sürücülerin, hasar anında hayati kontrolleri yaptıktan sonra, sigorta şirketleri ile irtibata geçmesi gerekir. Her sigorta şirketinin 24 saat aktif olarak görev alan asistan hizmetleri bulunur. Telefonla sigorta şirketinin yardım hattı aranarak ihbarda bulunulur. Sürecin doğru ilerlemesi için sürücülerin ihbar anında bazı bilgileri iletmesi gerekir. İletilmesi gereken bilgiler şunlardır:

 • Poliçe numarası,
 • Sigortalının adı, soyadı, varsa unvanı ve T.C. kimlik numarası,
 • Hasar saati ve tarihi,
 • Hasarın olduğu yer,
 • Hasarın nedeni,
 • Hasar için tutanak şekli,
 • Tahmini hasar tutarı,
 • Aracın hasar durumu,
 • Ekspertiz yapılacak servisin adres ve telefon numarası bilgileri.

Trafik kazası sigortaya bildirim süresi 5 iş günüdür. Bu süre içinde kaza sigorta şirketine bildirmediği durumda, sigortalılar hak kaybı yaşayabilir. İhbar sırasında, öncelikle hasarın nedeninin ve tahmini hasar miktarının doğru şekilde aktarılması ve gerekli belgelerin sigorta şirketine hemen ulaştırılması süreci kolaylaştırır. Tüm belgelerin ulaştırılmasının ardından sigorta şirketi tarafından hasar dosyası açılır. Kaza ile ilgili tüm işlemler bu dosya üzerinden yapılacağı için, sigortalıların dosya numarasını kaybetmemesi önemlidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

İhbarın ardından kaza tespit tutanağının doldurulması gerekir. Olası kazalara karşı her sürücünün aracında bulundurması gereken bu tutanakta; kazanın saati ve tarihi, sürücünün kimlik bilgileri, araç ruhsat ve poliçe bilgileri yer alır. Hasara ait fotoğraflar da bu tutanağa eklenebilir.

Zaman kaybını ve trafiğin sıkışmasını önleyen kaza tespit tutanağı, sürücüler tarafından ortak bir şekilde hazırlanır ve imzalanır. Özellikle çift taraflı kazalarda, hasar tespitinin yapılabilmesi için araçların kaza sonrasındaki konumlarının bir taslak şeklinde tutanağa çizilmesi gerekir. Sigorta şirketleri tarafından bu tutanak TRAMER sistemine yüklenir ve sürücülerin kusur oranları belirlenir. 

Sigorta şirketinin sorumluluk almasının ardından, araç anlaşmalı bir yetkili servise götürülebilir. Servis, sigorta şirketinden bir eksper talep ederek hasarın boyutunu ve şirket tarafından ödenmesi gereken miktarı belirler. Bu noktada, sigorta şirketinin hasarı karşılaması için günü geçmemiş poliçeye ait primlerin düzenli olarak ödenmiş olması, sürecin hızlı ilerlemesi açısından önemlidir.

Trafik Sigortası Hasar Ödemeleri 

Kazaya neden olan sürücü, karşı tarafın hasarını karşılamakla yükümlüdür. Zorunlu olarak her sürücü tarafından yaptırılması gereken trafik sigortası, kaza meydana geldiğinde karşı tarafın maruz kaldığı hasarı karşılar. Hasar ödemeleri, sigortalı kişinin sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak zorunlu trafik sigortası, sigortalının aracında meydana gelen hasarları karşılamaz. Bu anlamda sigortalıyı değil, 3. kişilerin maddi ve bedeni hasarlarını tazmin eden zorunlu trafik sigortası, kusur oranlarına göre mağdurun ödeme almasını sağlar.
 
Trafik sigortası hasar ödeme şartları sigortalı ve karşı taraf için belirlenmiştir. Zorunlu trafik sigortası hasar ödemeleri farklı durumlara göre yapılır. Bu durumlar temelde;

 • Maddi hasar,
 • Sağlık giderleri,
 • Ölüm ve daimi maluliyettir.

Bu temel sebeplerin yanı sıra sürücüler zorunlu trafik sigortası kapsamını genişletebilir. Yol yardımı, araç bakımı, onarım gibi hizmetler de poliçeye dahil edilebilir. Sürücülerin kendi araçlarındaki hasarları da tazmin edebilmesi için ise zorunlu trafik sigortasına ek olarak kasko yaptırması gerekir. Aracın çalınması, araç içindeki eşyaların zarar görmesi, serviste karşılaşılan hasarlar, çekicinin verebileceği zararlar gibi hasarlar için tazminat ödemesi kasko kapsamına göre yapılır. 

Trafik sigortası hasar bedeli ödeme süresi 8 iş günüdür. Sigorta şirketleri, belgelerin tesliminde herhangi bir eksik olmaması durumunda tazminat ödemesini bu süre içinde gerçekleştirir. Tazminatın yanı sıra, varsa yaralanma ve ölüm durumlarında tüm tedavi ve hastane masrafları da karşılanır.

Trafik sigortası hasar bedeli, zarara uğrayanların kusur oranına göre belirlenir. Teminat limitleri ise Motorlu Araçlarla İlgili Mesleki Faaliyette Bulunanlar İçin Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası ve Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası kapsamında bellidir. Bu teminatlar otomobil, taksi, minibüs gibi farklı araç türlerine göre değişebilir. Teminatlar aynı zamanda kaza ve araç başına maddi hasarlara, kişi başına sağlık giderlerine, maluliyet ve ölüme göre de değişir. 

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamına Girmeyen Durumlar Nelerdir?

Herhangi bir hasar durumunda yalnızca karşı tarafın zararını tanzim eden zorunlu trafik sigortası kapsamına girmeyen durumlar şunlardır:

 • İşletilmemiş araçlardaki hasarlar,
 • Manevi tazminatlar,
 • Terör eylemleri nedeniyle oluşan hasarlar,
 • Patlayıcı maddelerin taşınması sonucu oluşan zararlar,
 • Sigortalı kişinin aracın içindeki eşyalarına gelen zararlar,
 • Aracın servisteyken aldığı hasarlar,
 • Doğal afetlerin neden olduğu zararlar.

Hasarda İstenen Belgeler Nelerdir?

Hasar sonrası tazminat ödemeleri için sigortalılardan bazı belgeler istenir. Bu evrakların eksiksiz ve hatasız bir şekilde ve zamanında sigorta şirketi ile paylaşılması, sürecin düzgün ve hızlı ilerlemesini sağlar. Trafik sigortası hasar ödemesi için sürücülerden istenen belgeler, olayın niteliğine göre değişebilir. Eksper raporuna göre sigortalılardan farklı belgeler de istenebilir.

Maddi Zararlar İçin İstenen Belgeler

Sürücünün, aracıyla 3. kişilere verdiği maddi zararın karşılanması zorunlu trafik sigortası teminatları kapsamındadır. Bu durum söz konusu olduğunda, sigortalıdan şu belgeler istenir:

 • Kusur durumunu gösteren trafik kazası tespit tutanağının tasdikli sureti,
 • Sigortalının ehliyetinin ve araç ruhsatının fotokopisi,
 • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
 • Poliçenin aslı (veya fotokopisi), poliçe prim makbuzu,
 • Varsa alkol raporu,
 • Mağdur sürücüye ait banka, şube ve hesap numarası bilgileri.

Kazanın yurt dışında gerçekleşmesi durumunda ise şu belgeler istenir:

 • Kazanın gerçekleştiği ülkenin resmi kuruluşları tarafından tutulan zaptın kopyası,
 • Kazanın gerçekleştiği ülkenin uluslararası ekspertiz büroları tarafından hazırlanan hasar raporu,
 • Hazırlanan kaza raporunun Türk Konsolosluğu tarafından tasdikli sureti.

Değer Kaybı İçin İstenen Belgeler

Trafikte gerçekleşen bir kazada, kusurlu olmayan sürücünün aracında oluşan hasar, aracın piyasa değerini düşürebilir. Bu durumda, yaşanan değer kaybının kusurlu sürücü tarafından tazmin edilmesi için bazı belgeler istenir:

 • Hasar dosyasının açılması için; kaza zaptının tasdikli sureti ya da TRAMER Kaza Tespit Tutanağı ve ödeme yapılacak kişiye ait banka hesap bilgileri,
 • Hasar dosyası daha önce açılmışsa; yalnızca değer kaybı talep beyanı,
 • Sigortalı aracın ruhsat fotokopisi,
 • Hasar fotoğrafları,
 • Hasarın belirtildiği eksper raporu ya da onarım faturası.

Daimi Maluliyet Durumunda İstenen Belgeler

Trafik kazalarında üçüncü şahısların maluliyet durumu da trafik sigortası kapsamında karşılanır. Bunun için gerekli belgeler şunlardır:

 • Maluliyet durumunu gösteren, yetkili kurumlarca yönetmeliklere uygun düzenlenmiş sağlık raporu,
 • Kaza raporu, bilirkişi raporu ya da mahkeme kararı,
 • Epikriz raporu,
 • Mağdurun kimlik fotokopisi,
 • Kaza tarihinden itibaren mağdurun gelir durumunu gösteren belge,
 • Adli muayene raporu,
 • Yapılan tetkik ve tedavilere ilişkin tüm evraklar,
 • Hak sahibinin banka, şube ve hesap numarası bilgileri,
 • Kazaya sebep olan aracın ruhsat fotokopisi.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Vefat Durumunda İstenen Belgeler

Ölümle sonuçlanan kazalarda temin edilmesi gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Kaza raporu, bilirkişi raporu ya da mahkeme kararı,
 • Vefat eden kişinin savcılık onaylı muayene ve otopsi raporları,
 • Vefat eden kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Veraset ilamının tasdikli sureti,
 • Defin ruhsatı,
 • Hak sahibinin banka, şube ve hesap numarası bilgileri,
 • Araçların ruhsat fotokopileri,
 • Sürücülerin ehliyet fotokopileri ve varsa alkol raporları,
 • Ölen kişinin son gelir durumunu gösteren evraklar.

Çalınan Araçlar İçin Kasko Sigortasında İstenen Belgeler

Araç hırsızlık olaylarında, kasko kapsamında istenen belgeler şu şekildedir:

 • Poliçe aslı,
 • Mağdurun nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Karakola müracaat edildiğini gösteren tutanak ve 30 gün sonra Hırsızlık Büro Amirliği’nden alınacak “Bulunamadı” yazısı,
 • İfade tutanaklarının kaşeli örneği,
 • Aracın vergi borcu olmadığına dair belge,
 • Vergi Dairesi’nden araç için ilişik kesme belgesi,
 • Aracın asıl ve varsa yedek anahtarları.

Hasar Süreci Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Hasar ödeme süreci nasıl ilerler?

Sigorta şirketleri hasar ödemesi için kaza tespit tutanağı, ehliyet ve ruhsat fotokopisi, trafik sigortası makbuzu, alkol raporu gibi belgeleri talep eder. Maddi ya da bedensel hasar olmasına göre teminat kapsamı ve istenen belgeler değişebilir. Gerekli tüm evrakların eksiksiz ve hatasız şekilde sigorta şirketine teslim edilmesinin ve eksperler tarafından bu belgelerin incelenmesinin ardından hak sahiplerinin banka hesabına ödemeler gerçekleştirilir. 

 • Hasar takip süreci neleri kapsar?

Trafikte meydana gelen kazalarla başlayan hasar takip süreci, sürücülerin mağduriyetlerinin giderilmesine yardımcı olur. Karşı tarafın ya da 3. kişilerin araçlarının maddi hasarlarının onarılması, serviste verilen hizmetler, yaralanma ya da sakatlık durumunda sağlık giderlerinin karşılanması ve eğer varsa davalar hasar takip süreci içine girer.

 • Hasar ihbar süresi ne kadardır?

Trafik kazasının sigortaya bildirim süresi yani hasar ihbar süresi 5 iş günüdür. Tazminat ödemesinin sigorta şirketleri tarafından hızlı bir şekilde yapılabilmesi için sürücülerin olay anında hemen ihbarda bulunması faydalı olur. 

 • Hasar kaç gün içerisinde ödenir?

Hem tazminat bedelleri hem de ödeme zamanları kanunlarla belirlenmiştir. Tüm belgelerin tam olarak ve hatasız şekilde sigorta şirketine ulaştırılmasının ardından tazminat ödemesi 8 iş günü içinde yapılır.

 • Zorunlu trafik sigortası dava masraflarını karşılar mı?

Evet. Zorunlu trafik sigortası, hakkında dava açılan sigortalının avukatlık ücretlerini ve masraflarını teminat limitleri dahilinde karşılar. 

 • Sigorta servisteki araca ödeme yapar mı?

Alım satım, onarım, bakım gibi servis işlemleri sırasında araç hasar görebilir ancak zorunlu trafik sigortası kapsamında serviste hasar alan araçlar için ödeme yapılmaz. Aynı zamanda, servise bırakılan araçla kaza yapılabilir. Bu durumda ise hasar, servisi işleten kişinin ya da şirketin sorumluluğundadır. 

 • Trafik kazasının neden olduğu hastane masraflarını kim karşılar?

2011 yılına kadar 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun (KTK) 98. maddesine göre tedavi giderlerinin ödenmesi sigorta şirketlerinin sorumluluğu olarak tanımlanmıştır. Ancak 2011 yılında yasa, 59. maddesiyle değiştirilmiş ve tedavi giderlerinin kapsamı yeniden belirlenmiştir.
6111 sayılı 59. madde Sağlık Hizmetleri Bedellerinin Ödenmesi başlığında belirtildiği üzere; trafik kazası sonrası, resmi ve özel sağlık kurumu ya da üniversite hastanesi olması fark etmeksizin tüm hizmet bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır ve kazada yaralanan kişilerin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaz. 

 • Araç seyir halinde değilken meydana gelen hasarları sigorta karşılar mı?

Hayır. Zorunlu trafik sigortasının hasarları karşılaması için araçların seyir halinde olması gerekir. Duran araçların hasarları karşılanmaz.

 • Ağır olmayan kazalarda ne yapılması gerekir?

Hafif hasarlı kazalarda yapılması gerekenler öncelikle fotoğraf çekmektir. Trafiğin aksamasını önlemek amacıyla araçların kenara alınmasından önce fotoğraf çekmek, hasarın ve kaza yerinin doğru bir şekilde görünmesini sağlar. Taraflar, güvenli bir yerde kaza raporunu doldurabilir ve sigorta şirketine ihbarda bulunabilir.

 • Maddi hasarlı kazalarda yapılması gerekenler nelerdir?

Maddi hasarla sonuçlanan kazalarda, zorunlu trafik sigortası kapsamında şirketlerin tazminat ödemesi için hasarın belgelenmesi gerekir. Bu noktada öncelikle sigorta şirketine ihbarda bulunulur. Kaza tespit tutanağı, gerekli tüm bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurulur. Tutanakta, kroki çizimleri ve sürücülerin ifadeleri yer alır. Hasarın boyutunun anlaşılması için farklı açılardan çekilen ve araç plakalarını içeren fotoğraflar da tutanağa eklenir. Kaza tespit tutanağının kazaya karışan sürücüler tarafından ortak doldurulması ve imzalanması önemlidir. Sigorta şirketi, kaza mahalline çekici gönderebilir. Hasarlı araçlar şirketin anlaşmalı olduğu servislere götürülür.

 • Yurt dışında yapılan kazalarda trafik sigortası hasarı öder mi?

Zorunlu trafik sigortası, Trafik Kanunu’na göre yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Yurt dışında da geçerli bir trafik sigortası yaptırmak isteyenler Yeşil Kart uygulamasından yararlanabilir. Yeşil Kart sistemine üye olan tüm ülkelerde geçerli olan uluslararası motorlu taşıt sigortası, zorunlu trafik sigortasına eş değerdir.

 • Hasar ekspertiz raporu kaç günde çıkar?

Kaza tespit tutanağı TRAMER sistemine yüklendikten sonra, trafik kazası ekspertiz raporu 3 iş günü içinde çıkar.

 • Yasalara göre otomobiller için zorunlu trafik sigortası teminat limitleri nelerdir?

Sürücü dahil olmak üzere 9 koltuklu otomobiller için geçerli olan teminat limitleri şu şekildedir:

 • Araç başına maddi giderler 43.000 TL
 • Kaza başına maddi giderler 86.000 TL
 • Kişi başına sağlık giderleri 430.000 TL
 • Kaza başına sağlık giderleri 2.150.000 TL
 • Kişi başına sakatlanma ve ölüm 430.000 TL
 • Kaza başına sakatlanma ve ölüm 2.150.000 TL
 • Araç sahibi %100 kusurlu ise tazminat ödemesi alabilir mi?

%100 kusurlu araç sahibinin tazminat alma hakkı yoktur. Sigorta şirketleri, sadece kusurun olmadığı oran doğrultusunda ödeme yapar.

 • Kaza sonucunda araç, perte çıkarsa ne olur?

Sigorta kapsamına alınan araç kaza sonrası kullanılamayacak haldeyse, yani pert olduysa, bu durumun ekspertiz raporuyla belgelenmesi gerekir. Ekspertiz raporu, hurda tescil belgesi ve aracın trafikten çekildiğine dair belge sigorta şirketi ile paylaşılır. 

 • Sigorta kapsamında araç onarım işlemleri nasıl yapılır?

Hasar tespitinin yapılmasının ardından parçaların onarılıp onarılamayacağı belirlenir. Buna göre parçalar tamir edilir ya da değiştirilir. Sigorta şirketleri, genellikle parça değişimi nedeniyle piyasa değeri artan araçlar için ek ücret talep etmez. Parça değişimi söz konusu olduğunda gidilecek servise dikkat etmek gerekir çünkü onarım ve değişim işlemleri sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu servislerde yapılmalıdır. Bu nedenle kişilerin şirketle iletişime geçmesi faydalı olur.

 • Manevi tazminat talepleri zorunlu trafik sigortası kapsamına girer mi?

Hayır, zorunlu trafik sigortası yalnızca maddi hasarları karşılar.

 • Kaza tespit tutanağı hangi durumlarda doldurulmaz?

Tek taraflı maddi hasarlı kazalarda beyan doldurulması yeterlidir. Ayrıca; taraflardan birinin ehliyetinin olmaması, reşit olmaması, alkol veya uyuşturucu madde aldığına dair şüphe bulunması, araçlardan birinin kamu kuruluşlarına ait olması, kazada kamu mallarına hasar verilmesi, ölüm ya da yaralanma olması gibi durumlarda da kaza tespit tutanağı doldurulmaz.

 • Trafik sigortası kazaya bağlı gelir kaybını karşılar mı?

Hayır. Zorunlu trafik sigortası, kaza yapan araç ile elde edilen gelirin azalması veya kesilmesi gibi durumlar için ödeme yapmaz.

Müşteri Yorumları