Trafik Sigortası İndirimi Tavan Fiyat ile Başladı, Hemen Teklif Alın

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarında iyileşme sağlanması adına gündeme getirilen trafik sigortası tavan fiyat uygulaması 12 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Yeni uygulama ile her il için farklı tavan fiyatlar belirlendi. Trafik sigortası basamaklarına göre belirlenen tavan fiyatlar sonrasında, araç trafik sigortalarında ciddi bir indirim gelmesi bekleniyor.

Trafik Sigortasında İndirimler 12 Nisan 2017’den İtibaren Başladı, İndirimli Fiyatlarla Poliçenize Sahip Olmak için Hemen Teklif Alın

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortasında Her İl için Farklı Tavan Fiyat Belirlendi, İndirimler Başladı

Uzun bir çalışmanın ardından yayınlanan genelge ile trafik sigortasında nasıl bir yol izleneceği de ortaya çıktı. Yeni uygulama ile birlikte her il için trafik sigortası kademesine göre farklı tavan fiyatlar uygulanacak. Burada şehirlerdeki kaza oranları, araç sayısı gibi faktörler göz önünde bulunduruldu. Yapılan düzenleme sonrasında 20 milyondan fazla araç sahibi 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren trafik sigortası poliçelerini indirimli fiyatlarla yaptırabilecek.

Trafik Sigortası İptali Uygulaması Kaldırıldı

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve sürücülere poliçelerini iptal ettirerek, farklı bir şirketten poliçe yaptırmalarına ve prim iadesi almalarına olanak sağlayan mükerrer poliçe uygulaması ise yeni sistemle beraber terk edildi. Artık araç sahipleri mevcut trafik sigortası poliçelerini araç satışı vb. nedenler dışında iptal edemeyecek.

İşte trafik sigortası basamaklarına göre Türkiye genelinde uygulanacak olan tavan fiyatlar;

Türkiye Geneli Ortalama Trafik Sigortası Tavan Fiyatları 

Trafik sigortası tavan fiyatları 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye genelinde aşağıdaki gibi olacak. Ancak belirlenen fiyatların ilden ile değişiklik gösterdiğini hatırlatmakta fayda var. Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

BasamakTavan Fiyat (TL)
1. Basamak2.015 TL
2. Basamak1.612 TL
3. Basamak1.209 TL
4. Basamak806 TL
5. Basamak685 TL
6. Basamak565 TL
7. Basamak444 TL

 

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması ile Ne Hedefleniyor?

Ülkemizde 20 milyondan fazla araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortası, son iki yıldır ciddi tartışmaların odağında yer alıyor. 2015’ten bu yana ciddi bir yükselişe geçen zorunlu trafik sigortası fiyatlarının bir türlü düşürülememesi, daha önce de gündeme getirilen tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi yönünde karar verilmesine neden oldu. İlk olarak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in duyurduğu tavan fiyat uygulamasının resmi olarak hangi tarihte yürürlüğe gireceği ise henüz bilinmiyor. Geçen yıl uygulamaya konulan poliçe dönemi süresince mevcut poliçeyi iptal ettirerek, yeni poliçe yaptırma, trafik sigortası genel şartlarında yapılan değişikliklerle sigorta şirketlerinin hasar maliyetlerini düşürme gibi yollarla indirilmeye çalışılan trafik sigortası primlerinde bir türlü istenen seviye ulaşılamayınca Hükümet’ten yeni bir hamle daha geldi.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları belirlenirken sigorta şirketleri, sürücülerin bulundukları trafik sigortası basamağını göz önünde bulundurmaktadırlar. Trafik sigortası poliçelerinde toplamda 7 basamak bulunmaktadır. Trafiğe ilk defa çıkan sürücü 4. basamakta yer alırken, sürücünün poliçe dönemi boyunca herhangi bir hasara neden olması veya olmamasına göre trafik sigortası basamağı yeniden belirlenir. Herhangi bir hasara neden olmayan sürücü bir sonraki poliçe döneminde 5. basamakta yer alarak indirim hakkı elde ederken, hasara neden olan sürücünün ise trafik sigortası basamağı düşürülerek poliçe priminde%20 oranında zam yapılır. Trafik sigortası hasarsızlık kademeleri ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Trafik sigortası tavan fiyat uygulaması ile ilgili asıl dikkat edilmesi gereken nokta ise tam olarak bu kısımda karşımıza çıkıyor. Uygulamaya konulması beklenen yeni sistemle sigorta şirketlerine her trafik sigortası basamağı için bir tavan fiyat getirilecek ve şirketler de belirlenen bu fiyatın üzerinde poliçe kesimi yapamayacak. Ancak bu konuyla ilgili de bazı soru işaretleri kafaları kurcalamaya devam ediyor. Bazı kesimler tavan fiyat uygulaması ile trafik sigortası indirim çalışmalarında çok önemli bir adım atılacağını düşünürken, diğer kesim ise söz konusu sistemin kaza yapan ve yapamayan sürücüler arasındaki farkı ortadan kaldırarak, herkese aynı primin yazılmasına neden olacağını, bu nedenle de trafik kazası olmayan sürücülerin gereğinden fazla prim ödeyeceği görüşündeler.

Trafik Sigortası İndirimi ile İlgili Mehmet Şimşek Ne Dedi?

Trafik Sigortası İndirimiKonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise trafik sigortası indirimi ile ilgili Hükümet olarak tüm adımları atmalarına rağmen bekledikleri prim düşüşünün küçük bir oranda kaldığını ifade ederek, trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması modeline geçilmesi yönünde karar aldıklarını söyledi. Trafik sigortası fiyatları konusunda sigorta şirketleri arasında çok derin farklılıklar olduğuna da dikkat çeken Şimşek, bu durumun farklı algıların oluşmasına neden olduğunu vurgulayarak, her şirketin bugünkü ortalama fiyatlar çerçevesinde sektörde faaliyet göstermelerini istediklerini söyledi.

Yapılacak olan düzenlemenin geçici olacağının da altını çizen Şimşek, temel hedeflerinin trafik sigortası primlerinde normalleşmenin sağlanması olduğunu belirterek yapılacak olan çalışma sonrasında otomobillerde trafik sigortası primlerinin %40’a yakın bir düşmesini beklediklerini söyledi. Trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının her ne kadar 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olacağı yönünde haberler basında yer alsa da Mehmet Şimşek bu konuya da değinerek çalışmaların henüz devam ettiğini, yeni sistem için birkaç hafta daha beklenmesi gerektiğini söyledi.

Trafik Sigortası İndirimleri Ne Kadar Olacak?

Konu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan bir diğer isim ise Hürriyet Gazetesi’nin deneyimli köşe yazarı Noyan Doğan oldu. Köşesinde trafik sigortası tavan fiyat uygulaması ile ilgili merak edilenlere yer veren Doğan, yeni uygulamanın 2017’nin sonuna kadar devam edeceğini, 2018’le birlikte eski sisteme geri dönüleceğini ifade ederek, poliçelerini yüksek fiyattan yaptıran araç sahiplerine ise prim iadesi yapılacağını söyledi.

Trafik sigortası tavan fiyatı ve zorunlu trafik sigortası indirimi ile ilgili Mehmet Şimşek’in açıklamalarından alıntılar yapan Doğan, ticari araçlarda olduğu gibi hususi araçlarda da tavan fiyat uygulamasına geçileceğini belirterek, fiyatların hasarsızlık kademesi üzerinden hesaplanacağını, sigorta şirketlerinin kademeye göre belirlenen tavan fiyatın üzerinde bir fiyat teklifinde bulunamayacağını söyledi. Daha öncesinde zorunlu trafik sigortasını yüksek fiyattan yaptıran sürücülere de prim iadesinin yapılacağını belirten Doğan, bu iadenin sürücünün kalan prim günü vb. hesaplamaların yapılması sonrasında gerçekleşeceğini ifade etti. Yeni uygulama sonrasında en fazla kara geçen kesimin ise çok fazla hasara neden olan sürücülerin olacağını belirten Doğan, çok hasar yapan kişilerin daha fazla indirim hakkı elde edeceklerini söyledi.

Ekleme >> Hürriyet yazarı Noyan Doğan, bu açıklamanın ardından yaptığı bir diğer açıklamada ise tavan fiyat sisteminin büyük ölçüde şekillendiğini belirterek kısa süre içerisinde uygulamaya konulacağını söyledi. Tavan fiyatlarda şehir faktörünün belirleyici olacağını ifade eden Doğan, şehirden şehire trafik sigortası fiyatlarının değişiklik göstereceğini vurguladı. Yeni uygulama ile fiyatlarda %15 – %20 arasında bir indirimin de olacağına dikkat çeken Noyan Doğan, trafik sigortası poliçelerinde geriye dönük bir iadeninse olmayacağını söyledi.

Trafik Sigortası Tavan Fiyatları ile İlgili Bir Açıklama Henüz Gelmedi

Yazılı ve görsel medyada günlerdir devam eden trafik sigortası fiyatlarının tavan fiyat uygulaması ile düşeceği yönündeki haberlerle ilgili resmi bir açıklama ise henüz gelmiş değil. Hazine Müsteşarlığı’nca şu ana kadar sigorta şirketlerine iletilen bir karar bulunmuyor. Her ne kadar bazı haber sitelerinde trafik sigortası tavan fiyatları ile ilgili bazı rakamlar paylaşılıyor olsa da, bu rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtmekte fayda var.

Ortalama Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Hatırlanacağı gibi ortalama trafik sigortası fiyatları geçen yılın Mayıs ayında tarihin en yüksek seviyesine ulaşarak 682 TL olmuştu. Bu tarihten sonra trafik sigortası genel şartlarında değişikliklere gidilmiş ve sigorta şirketlerinin hasar maliyetlerinin azaltılarak primlerde de ciddi bir düşüş sağlanması hedeflenmişti. Ancak yapılan tüm çalışmalara rağmen ortalama prim değerleri %10 civarında bir düşüş gösterince Hükümet bu konuda yeni bir adım atmaya karar verdi. Nisan 2017’nin ilk 3 gününde ortalama trafik sigortası prim değeri ise SBM verilerine göre 641 TL olarak görünüyor.

Trafik Sigortasındaki Zarar Devam Ediyor

 Trafik sigortası indirimi ve trafik sigortası tavan fiyat uygulaması gibi tartışmalar hız kesmeden devam ederken, sigorta şirketleri kanadından ise trafik sigortası ile ilgili çarpıcı veriler gelmeye devam ediyor. 2016’da sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası yaptıran 16.5 milyon araçtan toplamda 12.2 milyar TL toplarken, SGK ve komisyon olarak ise 2.5 milyar TL ödedi. Trafik mağdurlarına ise bu süreçte toplamda 11 milyar TL ödeme yapan sigorta şirketleri, 1.4 milyar TL civarında bir açıkla karşı karşıya kaldı.

Trafik sigortasında tavan fiyat uygulama ve indirimlerle ile ilgili tüm gelişmeleri sizlerle bu sayfa üzerinden paylaşmaya devam edeceğiz.

İşinizi Şansa Bırakmayın, Trafik Sigortanızı Geç Kalmadan Yaptırın

Zorunlu trafik sigortası fiyatları ile ilgili ortaya atılan iddialar ciddi bir belirsizliğe neden olduğu gibi, trafik sigortasını indirimli yaptıracağı düşüncesiyle birçok sürücünün de poliçe vadesini geciktirmesine neden oluyor. Bu durum trafik sigortası yaptırmama cezalarının yanı sıra, olası bir kaza halinde çok ciddi mağduriyetlerin de ortaya çıkmasını beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle işinizi şansa bırakmayarak zorunlu trafik sigortası poliçesinizi zamanında yaptırmanız oldukça önemli.

Şimdi siz de 3 milyonu aşkın mutlu müşterimiz gibi online olarak veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak kolayca teklif alın, en iyi şirketlerin trafik sigortası ürünleri arasında tercihinizi yaparak poliçenize güvenle sahip olun.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Aralık 2017 Sonuçları

Trafik Sigortası Primleri Yıl Boyunca Gerileme Eğilimindeydi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre trafik sigortası primleri yıl boyunca düşüş eğilimi...gösterdi. Sigortam.net’in Aralık ayı verilerine göre Ocak 2017’den itibaren trafik sigortası primleri yıl boyunca 41 puan, kasko...primlerinde ise 13 puanlık gerileme kaydetti.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve...trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Aralık ayı verilerini...açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, 2017 başında baz 100 olan kasko...sigortası endeksi Aralık ayında 87 olarak gerçekleşti. Trafik sigortasında ise yılbaşında 100 olan endeks 41 puan gerileyerek...Aralık ayında 59 oldu. Ocak-Aralık 2017 döneminde kasko primlerine bakıldığında özellikle Nisan 2017’de bir kırılma yaşanarak...yılsonuna kadar istikrarlı şekilde düşüş kaydedildiği gözlemleniyor. Trafik sigortasında da tavan fiyat uygulamasıyla yıl...bazında düşüş ilk olarak Nisan 2017’de gerçekleşirken 50’li seviyelere çekilişinin Mayıs ayında olduğu görülüyor....Böylece yılbaşında 1.337 TL olan ortalama trafik sigortası primleri yılı 795 TL’de kapattı. 2.148 TL olan ortalama kasko primleri...ise 1.872 TL’ye düştü. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, Aralık ayı endeks sonuçlarından yola çıkarak...yaptığı değerlendirmede, “Sigortam.net olarak otomobil sigortalarıyla ilgili müşterilerimizi bilinçlendirmek öncelikli...amacımız. Bu konuda her ay yayınladığımız endekslerle primlerin artış ve düşüşü ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Aralık sonuçlarına baktığımızda, Nisan ayında uygulamaya giren tavan fiyat uygulamasıyla...yaşanan sert düşüşün ardından primlerdeki yatay seyir yıl sonuna kadar sürdüğünü görüyoruz. Ocak 2017’den bu yana 41 puan...gerileyen trafik sigortası endeksi, Aralık ayında yılı 59 puanla kapattı. Kasım ve Aralık aylarında endeks aynı seviyede kalarak...prim ortalaması 795 TL olmaya devam etti. Kasko primlerinde yılbaşından bu yana 13 puanlık düşüş yaşanırken, aylık bazda 1...puanlık gerileme oldu. Böylece kasko primi Aralık ayıyla birlikte yılı 87 puanla bitirdi. Ocak ayında 2.148 TL olan ortalama kasko...prim miktarı, Aralık ayında 1.872 TL olarak gerçekleşti. Daha önce de öngördüğümüz gibi genel olarak yatay seyir yılbaşına...kadar devam etti. Türkiye’deki ilk sigorta fiyatları karşılaştırması ve satışı yapan platform olan Sigortam.net ile...müşterilerimize en uygun fiyat garantisi ve yüzde 50’ye varan fiyat avantajı sunuyoruz. Doğru ihtiyaca doğru ürünü sunan...uzmanlığımızla sigorta seçerken, hasar anında ve yenileme sürecinde her zaman müşterilerinin yanında olmaya devam edeceğiz”...dedi. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre bu yılın Ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik...sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:    
AIG Çevremize Sahip Çıkıyor

Türkiye’de 2006 yılından bu yana Çevre Kirliliği Sigortası ile iş ortaklarının...ihtiyaçlarını karşılayan AIG Sigorta, 2014 yılından itibaren ticari sigortalar...bünyesinde Çevre Kirliliği Sigortaları departmanını kurarak bu alanda büyümeyi ve daha çok iş...ortağına ulaşmayı hedefliyor.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL