Trafik Sigortasıyla İlgili Neler Değişti?

Zorunlu Trafik Sigortası’nda yapılan 2014 yılı değişikliği ile tam serbest dönem başladı. Yeni dönemde kaza yapmayan sürücüler daha az sigorta primi ödüyor.

İyi Sürücüye Ucuz Sigorta

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Koçak: “Yeni düzenleme sonrasında trafik kurallarına riayet eden ve bugüne kadar hiç hasar kaydı bulunmayan binlerce sürücü için artık yeni bir dönem başladı. Örneğin trafik sigortasında uygulanmakta olan en yüksek hasarsızlık indirimi oranı % 20 ile sınırlandırılmıştı. Ancak aynı müşteri tarifelerin şirketlerce serbestçe belirlendiği kasko da hasarsızlık indirimi % 60’a kadar ulaşıyordu. Dolayısıyla, yıllarca sistemde yer alan ve hiç hasar yapmamış kişilere, değişiklik sonrasında % 20’den daha yüksek hasarsızlık indirimi uygulanabilecek ve bu segmentte yer alan sigortalılar poliçelerine daha düşük prim ödeyecekler” dedi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta Priminde Sınır Kalktı

Sigortacıların verdiği bilgilere göre eski uygulamada hasarsızlık puanı yüksek bir sürücü, zorunlu trafik sigortası için yılda yaklaşık 250 – 300 TL ödüyordu. Yeni trafik sigortası uygulaması ile bu rakam 180 – 200 TL bandına gerileyecek. Bu doğrultuda arabasını kötü kullanan sürücülerin de ödeyecekleri prim miktarı artacak. Eski uygulamada sigorta şirketlerinin daha riskli müşterilerden aldıkları primlerin oranı % 250 ile sınırlandırılmıştı. Yeni Trafik Sigortası Kanunu ile bu oran sınırsız hale geldi. 

Ziraat Sigorta Genel Müdürü Mehmet Akif Eroğlu: “Kredi notu düşük olan binlerce sürücüye risk primleri hakkaniyetli bir şekilde yansıtılamıyordu. Aracını daha dikkatsiz kullanan veya riski yüksek sürücülerin primleri ciddi şekilde artacak. Bu da insanları araç kullanırken daha dikkatli davranmaya itecek. Bu da hem sektörün bilançosunu olumlu etkileyecek, hem de kaza ve hasar oranlarını aşağıya çekeceği için ülke ekonomisini olumlu etkileyecek” dedi. 

17 Milyonu Aşkın Motorlu Taşıt

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) alınan bilgiye göre, Türkiye’de Ekim ayının sonundan bu yana toplam 17 milyon 800 bin motorlu taşıt mevcut. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) istatistiklerine göre ise, bu araçlardan 12 milyon 800 bini zorunlu trafik sigortasını yaptırmış bulunuyor. Araç sahiplerinin toplam ödediği prim miktarı ise 4.3 milyar lira prim topladı. Sektör topladığı primlerin büyük bir bölümünü (yaklaşık 2 milyar lira) hasar ve can kaybı tazminatı olarak tüketicilere geri ödedi.

Yeni trafik sigortası fiyatlarını karşılaştırarak bütçenize en uygun sigorta kolayca ulaşabilir, yeni trafik sigortası hesaplama yapabilirsiniz. Sigortanızı yaptırmak veya vadesi dolmuş poliçenizi hemen yenilemek için Sigortam.net’ten hemen online trafik sigortası teklifi alabilir veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak sigorta uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL