Sürücüler için Trafik Sigortası Geri Ödeme Müjdesi

Hazine Müsteşarlığı’nın yanlış hesaplanan trafik sigortası primlerinin geri ödemesi için yayınladığı genelge gereğince sigorta şirketleri 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren hak sahiplerine fazladan alınan primlerin iadesine başlayacak. Peki, 2016’da trafik sigortası geri ödeme işlemleri için nasıl bir yol izlenecek?     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Prim İade Sorgulama İşlemi için Görsele Tıklayın

Araç sahiplerinin son dönemdeki zamlar nedeniyle bir hayli muzdarip oldukları zorunlu trafik sigortası ile ilgili müjdeli bir haber geldi. Sigorta şirketlerinin birkaç yıl boyunca trafiğe çıkmayan sürücülerin hasarsızlık kademesini ilk defa trafiğe çıkan sürücüler için geçerli olan 4. kademeden hesaplamalarından dolayı ortaya çıkan fark, 12 Ağustos 2016’dan itibaren sürücülere iade edilmeye başlanacak. Trafik sigortası geri ödeme işlemleri 12 Ağustos 2016 tarihinde başlayıp, iki yıl süresince devam edecek.

Kimler Trafik Sigortası Geri Ödemelerinden Yararlanacak?

Söz konusu geri ödemenin, son günlerde sık sık basın kuruluşlarında yer alan trafik sigortası indirimi ile bir ilgisi ise bulunmuyor. İade işlemlerinin ana sebebi, sigorta şirketlerinin yaptığı yanlış hesaplama sonucunda ortaya çıkan tablo ile alakalı bir durum. Peki bu yanlış hesaplama nasıl meydana geldi? Bilindiği gibi şirketler sigortalının risk potansiyeline göre bir fiyatlandırma politikası izlemektedirler. Yani daha basit bir tanımlama ile açıklamak gerekirse, hasar maliyeti yüksek sürücülere yüksek prim, hasar maliyeti düşük sürücülere ise daha düşük prim yazılması söz konusudur. Bu prim hesaplamasında kullanılan yöntem ise trafik sigortası basamak hesaplama uygulamasıdır. İlk defa trafiğe çıkan bir sürücü trafik sigortası basamaklarında 4.basamakta yer alır, sürücü ilk poliçe döneminde herhangi bir hasara neden olmamışsa 5. basamakta değerlendirilerek poliçe priminde %10 indirim hakkı kazanır. Hasara sebep olması halinde ise tam tersine basamağı düşürülerek poliçe priminde %20 artış uygulanır. İşte söz konusu yanlış hesaplama tam da burada ortaya çıktı. Sigorta şirketleri birkaç yıl süresince trafiğe çıkmayan sürücülerin primlerini ilk defa trafiğe çıkan sürücülerin bulunduğu 4. kademeden hesaplayarak araç sahiplerinden gereğinden fazla prim almış oldu. Hesaplamalardaki bu yanlış ise Eylül 2015’te fark edildi. Bu durum üzerine harekete geçen Hazine Müsteşarlığı 13 Ocak 2016 tarihinde yayınladığı genelge ile sigorta şirketlerinin sürücülerinden aldıkları fazla primlerin iadesininin yapılmasına karar verdi. Genelge gereğince 18.06.2014 tarihinden sonra düzenlenen poliçelerde sürücülerden alınan fazla primler 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren hak sahiplerine geri ödenecek.

Trafik Sigortası Geri Ödemesi Nasıl Yapılacak?

Trafik sigortası geri ödeme işlemlerinin 2016’da nasıl yapılacağı konusunda ise araç sahiplerinin kafasında soru işaretleri bulunuyor. Alınan bilgiye göre araç sahipleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin yanı sıra sigorta şirketlerinden TC. Kimlik numaraları ile yapacakları sorgulama ile ne kadar prim iadesi alabileceklerini öğrenecekler. Prim iadeleri ise sürücülerin belirtmiş oldukları banka hesabına veya kredi kartlarına yapılacak. Trafik sigortası geri ödemeleri ile ilgili bütün yeni gelişmeleri yine bu sayfa üzerinden sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Trafik Sigortasında En İyi Fiyat Garantisi

Aracınıza yaptırmakla yükümlü olduğunuz zorunlu trafik sigortasında fiyatlar moralinizi bozmasın. Gelin, Sigortam.net’in uzman sigorta danışmanları size Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin trafik sigortası tekliflerini en iyi fiyat garantisiyle sunsun, siz ise hiç daha fazla vakit kaybetmeden bu teklifleri karşılaştırın, aracınız ve bütçeniz için en uygun poliçeyi kolayca seçin. Hemen trafik sigortası hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mart 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Mart Ayında 2 Puan Düşüş Yaşadı

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mart ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 2 puan...düşüş kaydedilirken trafik sigortası primlerinde ise 1 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük...sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin Mart ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse...göre, Mart ayı kasko sigortası endeksi Şubat ayına göre 2 puanlık düşüş yaşayarak 91 oldu. Trafik sigortasında ise Şubat...ayında 62 olan endeks, Mart atında bir puanlık artış kaydederek 63 oldu. 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri...1962 TL olurken, 831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 841 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin...Gürdoğan, endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını...açıkladığımız Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin...bilgi sunmayı sürdürüyoruz. Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de...yakından takibini sağlıyoruz. Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Mart sonuçları, primlerin yatay seyrini sürdürdüğünü...gösteriyor. Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan düşüş yaşadı ve Mart ayında 91 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014...TL olan kasko sigortası prim ortalaması, Mart ayında 1962 TL’ye düştü. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler...görmüyoruz. Şubat ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mart ayında ise bir puanlık artış kaydederek 63 oldu.Trafik sigortası...endeksinde geçen yıl aynı dönemle kıyaslama yapıldığında, 2017’nin Mart ayında 1360 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu...yılın aynı döneminde 841 TL olarak gerçekleştiği görülüyor. Geçen yıl Mart ayında 2074 TL olan kasko primleri ortalaması ise...bu yılın Mart ayında oldu. Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu...sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı...konusunda da her zaman müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017...yılın ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: