Trafik Sigortası İlk Çeyrekte Sigorta Sektörünü Coşturdu

Sigortacılık sektörü 2016’nın ilk üç ayındaki %35.6’lık büyüme oranıyla son yılların en önemli büyüme oranlarından birini yakaladı. Sigorta sektöründeki büyümenin başını ise trafik branşı çekti. Trafik sigortalarında yılın ilk çeyreğinde üretilen 2 milyar 809 milyon TL’lik primle geçen yılın aynı dönemine göre %128 oranında büyüme gerçekleşti.   

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta sektörünün son yıllarda zarar ettiği gerekçesiyle sürekli şikayette bulunduğu trafik sigortası, 2016’da sektörün en önemli lokomotifi haline geldi. Ancak oluşan bu tabloda sigortalılık oranından çok, primlerde yaşanan artışın etkili olduğu belirtiliyor. Özellikle geçen yılın ortalarında itibaren yükselmeye başlayan zorunlu trafik sigortası fiyatları, vatandaş ile sigorta sektöründe faaliyet gösterenleri karşı karşıya getirmiş, şikayetlerin devam etmesi üzerine ise devlet konuya el koyarak, primlerde iyileştirme sağlanması için trafik sigortası genel şartlarında yeni düzenlemelere gitmişti. Yapılan değişikliklerin trafik sigortası primlerinde gözle görülür bir iyileşme sağladığını ise söylemek şimdilik zor.

Yazılan Prim Tutarı %128 Arttı

Türkiye Sigorta Birliği tarafından açıklanan ilk çeyrek verilerine göre sigortacılık sektörü yılın ilk üç ayını rekor düzeyde büyüme oranıyla kapattı. Bu büyümede en önemli paya ise zorunlu trafik sigortası sahip oldu. İşte 2016’nın ilk çeyreğindeki trafik sigortası istatistikleri;

2016’nın ilk üç ayında ( Ocak – Şubat – Mart ) toplamda 3 milyon 939 bin 55 adet trafik sigortası poliçesi yapıldı. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde ise 3 milyon 785 bin 521’di. 2016’nın ilk çeyreğinde yazılan toplam prim tutarı 2 milyar 809 milyon 146 bin TL olurken, geçen yılın aynı döneminde yazılan toplam prim tutarı ise 1 milyar 121 milyon 25 bin TL olmuştu. Bu rakamlar 2016’nın ilk üç ayında trafik sigortası yaptıran araç sayısının %4.06 oranında arttığını gösterirken, toplam prim tutarında ise %128’lik bir yükselişin olduğunu gözler önüne seriyor.

Allianz Sigorta Açık Farkla Önde

Yazılan zorunlu trafik sigortası poliçe adetinde ise Allianz Sigorta açık farkla ilk sırada yer aldı. Allianz Sigorta 2016’nın ilk üç ayında yazdığı toplam 731 bin 577 poliçe ile ilk sırada yer alırken, Axa Sigorta 591 bin 401 poliçe ile ikinci, Mapfre Genel Sigorta ise 522 bin 974 poliçe ile üçüncü sırada yer aldı. Bu şirketleri sırasıyla Anadolu Sigorta, Sompo Japan Sigorta ve Halk Sigorta takip etti.

Kasko Durağan Seyrediyor

Yılın ilk üç ayında kasko branşında ise geçen yıla göre durağan bir tablo ortaya çıktı. İlk çeyrekte kasko poliçe adeti 1 milyon 349 bin 879 olurken, geçen yıl ise bu sayı 1 milyon 301 bin 760 olmuştu. Kasko branşında yazılan toplam prim tutarı ise zorunlu trafik sigortasının aksine dengeli bir görünüm sergiledi.  Yılın ilk üç ayında yazılan toplam ptim tutarı 1 milyar 453 milyon 668 bin TL oldu. Geçen yıl ise bu tutar 1 milyar 278 milyon 560 bin TL olmuştu.

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan...binek otomobiller için muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak...üzere gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları...ise yıl 1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler...ile araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • ...
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.